
PKO Bank Polski Ekstraklasa: ŁKS Łódź - Legia Warszawa w liczbach
Manchester United kontra ŁKS Łódź? Areszt dla piłkarzy ŁKS-u? Kariera trenerska z Łodzi do Mediolanu? Jak wygląda kadra dwukrotnych mistrzów Polski? Kiedy obydwie drużyny mierzyły się ze sobą po raz pierwszy? Kazimierz Deyna i jedyny występ w barwach ŁKS-u? Zapraszamy na garść liczb i ciekawostek przed niedzielnym starciem z ŁKS-em Łódź!
Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Jacek Prondzynski, Adam Polak, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, lkslodz.pl
- Udostępnij
Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Jacek Prondzynski, Adam Polak, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, lkslodz.pl
0:0
Po zdobyciu mistrzostwa Polski w sezonie 1997/1998, w drodze do upragnionej Ligi Mistrzów na drużynę z Łodzi czekał Manchester United. Zespół sir Alexa Fergusona, naszpikowany takimi gwiazdami jak Giggs, Beckham czy Schmeichel, wygrał 2:0 na słynnym Old Trafford. W rewanżu piłkarze ŁKS-u sprawili Anglikom o wiele więcej kłopotów. Bezbramkowy remis, choć nie dający awansu, był na pewno sporym zaskoczeniem i pozytywnym zakończeniem tej rywalizacji.

1
Legenda Legii, Kazimierz Deyna, był przez moment graczem ŁKS-u. 8 października 1966 roku rozegrał swój pierwszy i zarazem ostatni mecz w drużynie łodzian. „Kaka” zadebiutował w polskiej I lidze grając przeciwko Górnikowi Zabrze. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Wcześniej, 2 października 1966 roku, zadebiutował w zespole rezerw ŁKS-u w meczu na szczeblu III ligi z Włókniarzem Białystok. Strzelił pięć goli, walnie przyczyniając się do zwycięstwa 7:2. Niedługo potem Deyna przeprowadził się do Warszawy, gdzie z Legią święcił swoje największe triumfy.

2
Bramka dla ŁKS-u przeciwko Legii oraz gol strzelony łodzianom w czasach gry dla warszawian? Takiej sztuki dokonali Tomasz Wieszczycki i Marcin Mięciel. 12 maja 1999 roku obaj piłkarze zdobyli bramki, a Legia wygrała to spotkanie 3:2. Autorem jednego gola strzelonego wówczas przez warszawian był wspomniany Marcin Mięciel. Po drugiej stronie barykady stał Tomasz Wieszczycki, którego dwa strzelone gole nie pozwoliły na zdobycie jakichkolwiek punktów dla drużyny ŁKS-u. Niemal cztery lata wcześniej drużyna Legii prowadzona przez Pawła Janasa przyjechała do Łodzi na mecz ligowy. Wojskowi przegrali to spotkanie 2:1, a katem piłkarzy z Warszawy okazał się Marcin Mięciel – strzelec dwóch goli w tej rywalizacji. Piłkarze Legii i ŁKS-u spotkali się w ramach rywalizacji ligowej również 13 kwietnia 1996 roku. W tym starciu lepsi okazali się zawodnicy z Warszawy, pokonując swoich rywali 2:0. Oba trafienia były dziełem Tomasza Wieszczyckiego.
10
Aż 10 goli padło w spotkaniu o Superpuchar Polski pomiędzy Legią a ŁKS-em, które zostało rozegrane 24 lipca 1994 roku w Płocku. To rekord jeśli chodzi o liczbę goli w jednym meczu w historii starć obydwu zespołów. Ówczesny mistrz Polski pokonał finalistę krajowego pucharu 6:4 (2:1), a gole strzelali: Podbrożny (trzy), Michalski (dwie) i Mięciel dla Legii, zaś Leszczyński (dwie), Bendkowski i Płuciennik dla ŁKS-u.

18
Najlepszym strzelcem Legii w rywalizacji z Łódzkim Klubem Sportowym jest Lucjan Brychczy. Legendarny napastnik aż 18-krotnie pokonywał bramkarza rywali. Do wyniku niezwykle bramkostrzelnego napastnika Legii nie zbliżył się jak dotąd żaden inny piłkarz Wojskowych (Józef Nawrot ma na swoim koncie 11 trafień, a Kazimierz Deyna dziewięć). Z obecnej kadry legionistów do siatki najbliższych rywali trafiali: Tomas Pekhart (czterokrotnie), Bartosz Slisz i Maciej Rosołek.

23
Najdłuższa seria Wojskowych w starciach z ŁKS-em to ta bez porażki u siebie - wynosi 23 mecze (04.1991-do dnia dzisiejszego). Od 18 spotkań legioniści nie doznali porażki w ogóle, a przez 13 strzelali rywalom przynajmniej jednego gola (10.1999-09.2008).
32
Kadra ŁKS-u liczy aktualnie 32 zawodników. Jedenastu z nich to obcokrajowcy (34,4% drużyny). Średnia wieku całego zespołu wynosi 25,2 lat. Najstarszym piłkarzem w drużynie łodzian jest 35-letni defensor, Adam Marciniak. Na drugim biegunie znajduje ofensywny pomocnik, Jan Łabędzki z rocznika 2006. W 32-osobowej kadrze Legii Warszawa jest 16. obcokrajowców (50% składu), a średnia wieku wynosi 25,9 lat.

51
Trenerem ŁKS-u jest Piotr Stokowiec. Szkoleniowiec łodzian ma 51 lat i dyryguje drużynę najbliższego rywala Legii od października 2023 roku. Przez ten okres prowadził zespół ŁKS-u w 6. oficjalnych spotkaniach. Jeden taki mecz zakończył się remisem, a pięć porażkami (bilans goli 5:17). Sumując. O rok starszy szkoleniowiec Legii Kosta Runjaić prowadził do tej pory zespół w 70 oficjalnych spotkaniach - 42 z nich wygrał, 15 zremisował i trzynaście przegrał (bramki 146:98), zdobywając średnio 2,01 pkt/mecz.

59
Arkadiusz Malarz to postać dobrze znana wszystkim sympatykom Legii. Przychodził do klubu ze stolicy w lutym 2015 roku. Miał być alternatywą dla ówczesnego bramkarza Wojskowych – Dusana Kuciaka i opcją numer dwa w bramce warszawian. Po kilkunastu miesiącach spędzonych w roli drugiego golkipera, Malarz stał się pierwszym wyborem kolejnych trenerów. Z „eLką” na piersi, wychowanek Nadnarwianki Pułtusk rozegrał 138 spotkań. W tym czasie zdobył wraz z drużyną m.in. trzy tytuły mistrzowskie. Obecnie Arkadiusz Malarz jest trenerem bramkarzy Legii Warszawa, jednak w przeszłości występował także w barwach ŁKS-u Łódź, gdzie rozegrał 59 spotkań i zanotował 15 czystych kont.

149
Legioniści rozegrali do tej pory z ŁKS-em 149 spotkań, co czyni tę rywalizację czwartą co do wielkości, jeśli chodzi rywali Wojskowych w historii (częściej mierzyli się tylko z Ruchem, Wisłą i Górnikiem). 78-krotnie lepsi okazywali się piłkarze z Warszawy, 30 razem między obydwoma zespołami padał remis, zaś 41-krotnie triumfowali łodzianie. We wszystkich rozgrywkach Wojskowi strzelili swoim najbliższym rywalom 276 goli, tracąc przy tym równo 163 bramki. Najwyższe zwycięstwo nad zespołem z Łodzi piłkarze Legii odnotowali 16 czerwca 1968 roku. Legioniści pokonali wówczas swojego rywala aż 7:0. Cztery bramki w tym spotkaniu zdobył Kazimierz Deyna.

1908
W 1908 roku zawiązano pierwsze struktury klubu ŁKS. Po odzyskaniu niepodległości i zakończeniu wojny z bolszewikami, łódzcy kibice znów mogli emocjonować się meczami swojej drużyny. W 1921 roku łodzianie zwyciężyli w rozgrywkach okręgowych. Mogli więc dostąpić zaszczytu uczestnictwa w pierwszych (ukończonych) mistrzostwach Polski. Wraz z wkroczeniem Niemców do Łodzi, na początku wrześniu 1939 roku, przerwana została działalność klubu. 31 maja 1945 roku ŁKS rozegrał swój pierwszy po drugiej wojnie światowej mecz z Milicyjnym KS-em (wygrana 4:0). Pierwszy tytuł mistrzowski klub wywalczył w 1958 roku. Potencjał zespołu nie został wówczas w pełni wykorzystany, a dobre czasy dla ŁKS-u nadeszły w okolicach lat 90. Po kilku sezonach, w których mistrzostwo okazywało się realnym celem, łodzianie po raz drugi sięgnęli po tytuł - miało to miejsce w sezonie 1997/1998. Później łodzianom wiodło się różnie, balansowali bowiem na granicy najwyższych klas rozgrywkowych w Polsce. Po roku obecności w ekstraklasie w sezonie 2019/2020, ŁKS ponownie spadł do pierwszej ligi.

1909
W 1909 roku łodzianie zostali zaproszeni do Częstochowy przez znanego zapaśnika Władysława Pytlasińskiego, a ich rywalem w pokazowym meczu uświetniającym wystawę przemysłowo-rolniczą miała być warszawska Korona. Po dotarciu do Częstochowy piłkarze zostali... aresztowani – według jednej wersji dlatego, że piłka do gry w futbol została przez pewnego nadgorliwego przedstawiciela służb mundurowych pomylona z bombą, a według innego scenariusza, za zatrzymaniem zawodników miała stać złośliwość stójkowego. Dopiero po kilkunastu godzinach spędzonych w areszcie piłkarzy wybawili z opresji organizatorzy wystawy i ŁKS koniec końców rozegrał dwa mecze ze stołeczną jedenastką.

1923
W 1923 roku trenerem ŁKS-u został Lajos Czeisler. Węgierski szkoleniowiec wcześniej prowadził drużynę Jutrzenki Kraków. Jego przygoda z łódzką drużyną zakończyła się w 1926 roku. Następnie młody trener objął stery we włoskim Udinese Calcio. Kolejne przystanki w karierze Czeislera to kluby szwedzkie. W roku 1949, Węgier dostał szansę trenowania słynnego AC Milan. Mediolan był nowym domem byłego szkoleniowca ŁKS-u do 1952 roku. Kulminacyjnym punktem w karierze Lajosa Czeislera było objęcie posady selekcjonera narodowej reprezentacji Włoch w latach 1953-1954.

Autor
Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka