
PKO Bank Polski Ekstraklasa: Radovan Pankov w „11” najlepszych debiutantów
W rundzie jesiennej sezonu 2023/24 poznaliśmy wielu piłkarzy, którzy w ostatnich miesiącach zadebiutowali na boiskach PKO Bank Polski Ekstraklasy. Jedenastu z nich zasłużyło na szczególne wyróżnienie, a wśród nich obrońca Legii Warszawa, Radovan Pankov.
Autor: Janusz Partyka, Źródło: PKO BP Ekstraklasa
Fot. Mateusz Kostrzewa
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka, Źródło: PKO BP Ekstraklasa
Fot. Mateusz Kostrzewa
W rundzie jesiennej sezonu 2023/24 poznaliśmy wielu piłkarzy, którzy w ostatnich miesiącach zadebiutowali na boiskach PKO Bank Polski Ekstraklasy. Jedenastu z nich zasłużyło na szczególne wyróżnienie, a wśród nich obrońca Legii Warszawa, Radovan Pankov.
Zestawienie jedenastki najlepszych debiutantów ma na celu wyróżnienie zawodników, którzy w sezonie 2023/24 po raz pierwszy zameldowali się na boiskach PKO Bank Polski Ekstraklasy. Ustawieni zostali w umownej formacji 1-4-3-3 i reprezentują barwy siedmiu klubów.
BRAMKARZ: Valentin Cojocaru (Pogoń Szczecin)
Po czterech latach w drużynie z województwa zachodniopomorskiego nastąpiła zmiana warty na pozycji numer jeden, a pałeczkę przejął Valentin Cojocaru. Nowy bramkarz Pogoni Szczecin zakończył 2023 rok z 35 obronionymi strzałami i jednym wyróżnieniem w jedenastce kolejki, na które czekał do 19. serii spotkań.
OBROŃCA: Artur Craciun (Puszcza Niepołomice)
Pierwszy w historii zawodnik drużyny z Niepołomic, który występuje w reprezentacji narodowej, doskonale wykonuje rzuty karne, dzięki czemu Artur Craciun już w tym sezonie sześć bramek na swoim koncie. Wyjątkowo udana była dla niego końcówka rundy jesiennej.
OBROŃCA: Adrian Dieguez (Jagiellonia Białystok)
Adrian Dieguez to zawodnik, który wykonał w tym sezonie najwięcej podań (1336), najwięcej podań celnych (1131) i najwięcej podań do przodu (548). Posyłając długie zagrania z własnej połowy, zanotował już dwie asysty, ale nie wystarczyło to na choć jedno wyróżnienie w zestawieniu jedenastki kolejki.
OBROŃCA: Aleks Petkow (Śląsk Wrocław)
Wrocławianie w pierwszych 19 kolejkach stracili tylko 15 goli (tym razem są drugą najlepszą defensywą), a niebagatelny wkład w dotychczasowe sukcesy Śląska ma bułgarski stoper. Petkow dwa razy znalazł się w jedenastce kolejki, mimo, że znacznie pewniej czuje się pod swoją bramką niż na połowie rywala.
OBROŃCA: Radovan Pankov (Legia Warszawa)
Po siedmiu latach Legia Warszawa znów zagra na wiosnę w europejskich pucharach. Drużyna, która w grupie E Ligi Konferencji Europy UEFA straciła najmniej goli i awansowała z drugiego miejsca łączy grę w kraju i za granicą dzięki rozbudowanej kadrze. Na pozycji środkowego obrońcy trener Kosta Runjaic miał w tym sezonie co najmniej siedem możliwości, ale jedną z najlepszych był niedawno sprowadzony, Radovan Pankov. Do Legii trafił latem z serbskiego FK Cukaricki i choć kilkakrotnie dotykała go rotacja, ani razu nie dał trenerowi powodów by zrezygnować z niego na dłużej. Wręcz przeciwnie! Pankov w dwunastu ligowych spotkaniach zdobył trzy punkty w klasyfikacji kanadyjskiej i stoczył 96 pojedynków. W każdym meczu był aktywny w rozegraniu, regularnie współpracując z Pawłem Wszołkiem w prawej części formacji Legii Warszawa.
POMOCNIK: Jose Naranjo (Jagiellonia Białystok)
Jose Naranjo nieśmiało rozpoczął podbój PKO Bank Polski Ekstraklasy, ale z każdym kolejnym występem wysyłał kibicom coraz więcej sygnałów, że może stać się jedną z największych gwiazd ligi. W pierwszej rundzie w Polsce uzbierał siedem punktów w klasyfikacji kanadyjskiej.
POMOCNIK: Martin Remacle (Korona Kielce)
Martin Remacle z pozoru nie jest typowym ofensywnym pomocnikiem, ale na boisku potrafi zaskakiwać rywali niesztampowymi zagraniami w ostatniej tercji boiska. Wśród piłkarzy Korony Kielce zajmuje trzecie miejsce pod względem wykonanych kluczowych podań (14), drugie w klasyfikacji zdobytych bramek (4) i pierwsze, gdyby wziąć pod uwagę oddawane strzały (25).
POMOCNIK: Dominik Marczuk (Jagiellonia Białystok)
Jagiellonia Białystok odważyła się postawić na byłego skrzydłowego Stali Rzeszów, Dominika Marczuka, i był to strzał w dziesiątkę. Młodzieżowiec debiutancką połowę sezonu zakończył jako najlepszy asystent (6) i jedenasty najlepszy “kanadyjczyk” w lidze (8).
NAPASTNIK: Afimico Pululu (Jagiellonia Białystok)
Trapiony kontuzjami napastnik tylko dziesięć spotkań rozpoczął w pierwszym składzie, więc strach pomyśleć, jak dobre liczby wykręciłby przy regularnej grze od deski do deski. Zawodnik z Angoli jest niezwykle skuteczny, zamieniając 9 celnych strzałów na 6 goli. Trzykrotnie został wybierany do jedenastki kolejki.
NAPASTNIK: Pedro Henrique (Radomiak Radom)
Dla Radomiaka Radom zakup 27-latka był jednak niewątpliwym krokiem w przód, bo Henrique z miejsca stał się jednym z najlepszych napastników w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Pod względem zdobytych bramek (8) ustępuje jedynie Erikowi Exposito i Bartłomiejowi Wdowikowi, którzy są w życiowej formie.
NAPASTNIK: Efthymis Koulouris (Pogoń Szczecin)
Styl gry nowego lidera ofensywy Pogoni Szczecin faktycznie jest nieco mniej efektowny, ale na pewno nie mniej efektywny. Grek jest wiceliderem pod względem oddanych strzałów (tylko 7 mniej od Henrique) i nieznacznie ustępuje Brazylijczykowi w statystyce goli oczekiwanych (7,96 vs 8,64).
Żródło: PKO Bank Polski Ekstraklasa

Autor
Janusz Partyka, Źródło: PKO BP Ekstraklasa