
PKO Bank Polski Ekstraklasa: Zapowiedź meczu Zagłębie Lubin - Legia Warszawa. Szczęśliwa siódemka
Przed nami spotkanie 17. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy, w którym Legia Warszawa zagra na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Zapraszamy na zapowiedź tej rywalizacji!
Autor: Mateusz Okraszewski
Fot. Mateusz Kostrzewa
- Udostępnij
Autor: Mateusz Okraszewski
Fot. Mateusz Kostrzewa

Który mecz z Zagłębiem Lubin z ostatnich lat najlepiej wspominaszzwyc?
Mecz: Zagłębie Lubin - Legia Warszawa
Rozgrywki: PKO Bank Polski Ekstraklasa
Data: 3 grudnia 2023 [niedziela]
Początek meczu: 15:00
Miejsce: KGHM Zagłębie Arena
Gdzie obejrzeć: Canal+ SPORT, CANAL+ 4K
Relacja tekstowa: Centrum meczowe na Legia.com
Mecz 17. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy odbędzie się w niedzielę, 3 grudnia, o godzinie 15:00, na stadionie Zagłębia Lubin. Transmisję spotkania będzie można oglądać na antenie Canal+ SPORT, Canal+ 4K i w usłudze Canal+ Telewizja przez Internet. Centrum meczowe przedstawiające wydarzenia od kulis będzie dostępne na stronie Legia.com na dwie godziny przed pierwszym gwizdkiem.

ZAGŁĘBIE LUBIN
Zespół z Lubina od początku ligowego sezonu 2023/24 przeplata dobre mecze z tymi o wiele słabszymi. Podopieczni Waldemara Fornalika potrafili ograć na wyjeździe Śląsk Wrocław, czy pokonać na własnym obiekcie Pogoń Szczecin, a kilka tygodni później wysoko przegrać ze Stalą Mielec i Rakowem Częstochowa. Obecnie Miedziowi zajmują siódmą pozycję w tabeli z dorobkiem 24 punktów.
W ostatniej kolejce Zagłębie rywalizowało na wyjeździe z ŁKS-em Łódź. Już w 9. minucie tej rywalizacji Miedziowi wyszli na prowadzenie po trafieniu Bartosza Kopacza. Dominacja zespołu z Lubina od początku do samego końca rywalizacji nie podlegała dyskusji. W drugiej części meczu wynik na 2:0 podwyższył inny defensor, Aleks Ławniczak. Takim wynikiem ostatecznie zakończyło się to spotkanie.
W meczu z Legią Warszawa na pewno nie wystąpi Sokratis Dioudis. Podstawowy bramkarz Zagłębia otrzymał czerwoną kartkę podczas spotkania z Widzewem, a Komisja Ligi ukarała zawodnika zawieszeniem na sześć następnych, ligowych spotkań.

LEGIA WARSZAWA
Za legionistami kolejny, wymagający tydzień. W ubiegły weekend legioniści mierzyli się na własnym boisku z Wartą Poznań. Tego dnia obchodziliśmy także 50-lecie najbardziej znanej, kibicowskiej trybuny w Polsce - Żylety. Na stadionie fajerwerków - dosłownie i w przenośni - nie brakowało. Na boisku widzieliśmy natomiast dużo walki, zaangażowania i po raz kolejny gry do samego końca w wykonaniu podopiecznych Kosty Runjaicia. Wojskowi doprowadzili do wyrównania mimo tego, że przegrywali już 0:2. Ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem 2:2. W czwartek, 30 listopada, legioniści mierzyli się na wyjeździe z Aston Villą w ramach 5. kolejki rozgrywek grupowych Ligi Konferencji Europy UEFA. Od samego początku Wojskowi ustawieni byli wysoko i nie ograniczali się jedynie do defensywy. Dobra gra w pierwszych 45 minutach miała odzwierciedlenie w wyniku, bowiem do przerwy na tablicy widniał remis 1:1. W drugiej odsłonie spotkania gospodarze jeszcze bardziej podkręcili tempo i chociaż Legia cały czas była w stanie tworzyć sytuacje, to skuteczniejsi w najważniejszych momentach byli piłkarze czwartej aktualnie drużyny Premier League. Ostatecznie podopieczni Kosty Runjaicia przegrali z Aston Villą 1:2.
W niedzielę, 3 grudnia, Legia zagra na wyjeździe z Zagłębiem, z którym w ostatnich latach niewątpliwie lubi rywalizować. Sześć ostatnich meczów obydwu zespołów zawsze kończyło się zwycięstwami naszego zespołu. Dodatkowo, w dwóch takich rywalizacjach legioniści potrafili zaaplikować Miedziowym po cztery bramki, sami nie tracąc ani jednej. Mamy więc nadzieję, że również w niedzielę Wojskowi wywiozą z Lubina trzy punkty i tym samym przedłużą serię zwycięstw z Zagłębiem do siedmiu!
W spotkaniu z Zagłębiem Lubin na pewno nie będzie mógł wystąpić Jurgen Celhaka. Legionista będzie pauzował z powodu nadmiaru żółtych kartek.

OSTATNI MECZ
Obydwie drużyny po raz ostatni w na boisku spotkały się 4 lutego 2023 roku. Wówczas w meczu rozgrywanym w Lubinie lepsza okazała się Legia, która pokonała Zagłębie 2:1. Gole dla Wojskowych strzelali Paweł Wszołek i Ernest Muci. Autorem honorowego trafienia dla Miedziowych był wówczas Łukasz Łakomy.
Skrót tego meczu znajdziecie w TYM miejscu. TU natomiast możecie sprawdzić, jak to spotkanie wyglądało od kulis.

HISTORIA I CIEKAWOSTKI
- 2 - Zagłębie Lubin ma na swoim koncie dwa tytuły mistrzowskie. Pierwszy z nich sensacyjnie zdobyło w 1991 roku, gdy o cztery punkty wyprzedzili w tabeli Górnik Zabrze. Zdecydowanie mocniej w pamięci kibiców utkwiło jednak jego drugie mistrzostwo. W ostatniej kolejce sezonu 2006/07 Legia Warszawa grała z Zagłębiem Lubin na własnym stadionie, a spotkanie tamto decydowało o losach mistrzostwa Polski. Miedziowi pokonali wówczas legionistów 2:1 i dzięki temu sięgnęli po tytuł. Jedynego gola dla Legii strzelił wówczas Piotr Włodarczyk.
- 3:0 - historia rywalizacji pomiędzy ekipami Legii i Zagłębia nie jest długa. Pierwszy mecz rozegrano ostatniego dnia sierpnia 1985 roku. Wojskowi nie dali rywalom szans i gładko wygrali 3:0. Trenerem naszej drużyny był wówczas Jerzy Engel, a do siatki trafiali Jan Karaś, Andrzej Buncol i Dariusz Wdowczyk. Blisko pięć lat po pierwszym w historii meczu Legii z Zagłębiem, kibice Miedziowych doczekali się pierwszego zwycięstwa swojej drużyny nad warszawianami. Takiej sztuki udało im się dokonać dopiero w dziewiątym bezpośrednim starciu. Mecz rozegrany 1 sierpnia 1990 roku zakończył się zwycięstwem Zagłębia 1:0.
- 28 - jeśli w niedzielę na stadionie Zagłębia padnie przynajmniej jedna bramka, będziemy świadkami 28. meczu z rzędu pomiędzy Legią a Zagłębiem, w którym został strzelony gol. Bezbramkowym remisem spotkania obydwu drużyn kończyły się 11 razy - ostatnio w grudniu 2009 roku.
- 198, 173, 328, 339, 352 - zdaniem niemieckiego językoznawcy, Heinricha Adamy, nazwa miejscowości wywodzi się od polskiego słowa „lubić”. Tłumaczył on, że pierwotnie miasto określano jako „Lobyn” lub „Lubyn”, a semantykę wyrazu wyjaśniano jako „Lieblingsort” - miejscowość miłości, lub ulubione, ukochane miasto. Nazwa z czasem została zgermanizowana na Lüben i utraciła swoje pierwotne znaczenie. Lubin ma bliżej do dwóch innych europejskich stolic niż do Warszawy. Odległość w linii prostej dzieląca go od Berlina to 198 kilometrów, z kolei dystans do Pragi to 173 kilometry. Warszawa leży natomiast 328 kilometrów od dolnośląskiego miasta. Nieznacznie dalej niż do stolicy Polski jest z Lubina do Wiednia (339 kilometrów) - i Bratysławy (352 kilometry).
- 1945 - pierwsze ośrodki sportowe w Lubinie założyła młodzieżówka Polskiej Partii Socjalistycznej. Miasto zostało przyłączone do Polski po II wojnie światowej i było zniszczone w ponad 90%, stąd nie zachowały się żadne obiekty sportowe. Młodzież sama zbudowała więc boisko, a pierwsze mecze rozgrywała w 1945 roku z drużyną Armii Czerwonej stacjonującej w mieście. Kilka miesięcy później, w marcu 1946 roku, powołała do życia KS Zawiszę Lubin. Nazwę na Zagłębie zespół zmienił dopiero 20 lat później.

Autor
Mateusz Okraszewski