Plus500
PKO Ekstraklasa: Legia – Jagiellonia. Liczby i ciekawostki

PKO Ekstraklasa: Legia – Jagiellonia. Liczby i ciekawostki

Skąd wzięły się barwy naszych rywali i dlaczego przez zdecydowaną większość istnienia klubu wyglądały zupełnie inaczej? Co specyficznego jest w trenerze podlaskiego klubu? Jaką liczbę mańkutów posiadają zespoły Legii oraz Jagiellonii, a także ilu Wojskowych w trakcie kariery wygrało więcej trofeów niż klub naszych rywali przez całe swoje istnienie? Mecze Legii z Jagiellonią od lat budzą emocje. W oczekiwaniu na wieczorne starcie zapraszamy na solidną porcję liczb i ciekawostek!

Autor: Jakub Jeleński, Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Janusz Partyka, Adam Polak, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Jakub Jeleński, Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Janusz Partyka, Adam Polak, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Jagiellonia Białystok, podobnie jak Legia, ma wojskowe korzenie. 30 maja 1920 roku żołnierze batalionu zapasowego 42 pułku piechoty powołali do życia Klub Sportowy Batalionu Zapasowego 42 Pułku Piechoty. 12 lat później podjęto decyzję o zmianie statusu i w ten sposób powstał cywilno-wojskowy Białostocki Klub Sportowy Jagiellonia. Po zakończeniu II wojny światowej klub przestał istnieć, co miało ścisły związek z genezą jego powstania. 42 Pułk Piechoty zapisał się w historii podczas wojny z bolszewikami z 1920 roku, przez co klub został represjonowany. Na piłkarską mapę Polski Jagiellonia wróciła w 1957 roku.

Zdjęcie

Choć Jagiellonia powstała w 1920 roku, na najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce awansowała dopiero 67 lat po założeniu klubu. Szybko jednak spadła i w ekstraklasie regularnie występuje dopiero od sezonu 2007/2008. W elicie na 86 sezonów gry występowała zaledwie przez 16. 32 rozegrała w pierwszej lidze, 18 w drugiej, 16 w trzeciej, a cztery na różnych szczeblach poniżej.

Zdjęcie

Jagiellonia Białystok SSA to oficjalna nazwa klubu z Podlasia. Od początku istnienia zespołu białostoczanie zmieniali ją... 13 razy. W swojej historii przybierali takie nazwy jak Pułk Piechoty Białystok, PKS Motor Białystok, Związkowiec Białystok, czy Jagiellonia Białystok-Wersal Podlaski. Obecną nazwę drużyna nosi od 2003 roku.

Zdjęcie

Barwy Jagielloni Białystok to żółć oraz czerwień zaczerpnięte z miejskiego herbu. Tak stroje wyglądają jednak dopiero od połowy lat 80. XX wieku, bo wcześniej zespół występował w biało-czarnych trykotach. Właśnie dlatego – nawiązując do klubowej historii – drugi i trzeci komplet koszulek zwykle jest uszyty w jednym z tych kolorów. Tak jest i w tym sezonie – na wyjeździe Jagiellonia gra na czarno, zaś od czasu do czasu zakłada również alternatywny, biały strój.

Zdjęcie

Najwięcej występów dla Jagiellonii w ekstraklasie uzbierał Rafał Grzyb. Warto jednak wspomnieć o drugim, dość nieoczywistym w tej klasyfikacji zawodniku, Alexisie Norambuenie. Palestyńczyk chilijskiego pochodzenia rozegrał dla klubu 169 spotkań, w których zdobył cztery bramki i miał siedem asyst. W TOP4 znajdziemy dwóch Polaków i dwóch obcokrajowców – trzecie miejsce z dorobkiem 129 meczów zajmuje Tomasz Frankowski, zaś na czwartym uplasował się Taras Romańczuk. Należy jednak dodać, że urodzony na Ukrainie piłkarz posiada również polskie obywatelstwo. Zawodnikami z najdłuższym stażem w drużynach Jagiellonii i Legii jest dwóch 22-latków. Od 2014 roku kontraktami ze swoimi zespołami są Przemysław Mystkowski i Mateusz Hołownia. Obaj dużo czasu spędzili jednak na wypożyczeniach – Mystkowski wystąpił w 56 meczach Jagiellonii, a Hołownia dla Wojskowych rozegrał zaledwie siedem spotkań.

Zdjęcie

W Jagiellonii znajdziemy zaledwie czterech zawodników lewonożnych. Co ciekawe, zaledwie dwóch z nich nominalnie gra na lewym skrzydle – są to Juan Camara i Bodvar Bodvarsson. Oprócz nich mańkutami są Taras Romańczuk i Przemysław Mystkowski. W Legii natomiast taką cechę posiada sześciu piłkarzy – Filip Mladenović, Luis Rocha, Dominik Nagy, Mateusz Cholewiak, Mateusz Hołownia oraz Vamara Sanogo.

Zdjęcie

W kadrze Legii Warszawa na sezon 2020/2021 znajduje się czternastu piłkarzy, którzy w trakcie swojej kariery zdobyli więcej trofeów niż Jagiellonia Białystok. Białostoczanie bowiem w swojej historii tytułami okrasili jedynie 2010 rok, w którym zdobyli Puchar i Superpuchar Polski. Ze wszystkich legionistów z obecnego składu, tylko czterech nigdy w karierze nie zdobyło żadnego trofeum. W Jagiellonii znajdziemy natomiast 17 takich graczy.

Zdjęcie

Średnia wieku drużyny Legii Warszawa jest wyższa niż Jagiellonii i wynosi 26,8 lat (w przypadku białostoczan 24,7). Najstarszym zawodnikiem Jagiellonii jest jej nowy nabytek, Pavels Steinbors, który ma 34 lata. Z kolei najmłodszym piłkarzem w kadrze trenera Zająca jest 16-letni Xavier Dziekoński. W Legii natrafimy na jeszcze większą różnicę wiekową – 40-letniego Artura Boruca i 17-letniego Ariela Mosóra dzielą 23 lata. W drużynie z Podlasia występuje 12 obcokrajowców, co stanowi 40% kadry (w Warszawie jest ich 15 - 45,5% składu). W obu zespołach gra więc łącznie 27 piłkarzy spoza naszego kraju. W drużynie z Podlasia znajdziemy trzech Chorwatów, dwóch Hiszpanów, dwóch Czechów, dwóch Słowaków, a także Rumuna, Islandczyka i Łotysza. Z „eLką” na piersi występuje natomiast trzech Portugalczyków, dwóch Chorwatów, dwóch Francuzów, Czarnogórzec, Gruzin, Brazylijczyk, Serb, Gwinejczyk, Czech, Węgier oraz Hiszpan.

Zdjęcie

W Jagiellonii na co dzień występuje dwóch reprezentantów – Pavels Steinbors, który dla Łotwy rozegrał 12 spotkań, a także Bodvar Bodvarsson, który dotychczas pięciokrotnie wystąpił w barwach Islandii. Legia natomiast może pochwalić się siedmioma takimi graczami. 40 spotkań dla kadry Polski rozegrał Artur Jędrzejczyk, Valeriane Gvilia 27-krotnie reprezentował Gruzję, Marko Vesović uzbierał w kadrze Czarnogóry 25 spotkań, a Jose Kante 11 razy zagrał dla Gwinei. Filip Mladenović przywdziewał barwy Serbii w 10 meczach, taką samą liczbę gier w reprezentacji Węgier uzyskał Dominik Nagy, a Josip Juranović dwukrotnie znalazł się w kadrze Chorwacji. Brani są tutaj oczywiście jedynie aktywni seniorscy reprezentanci swoich narodowych barw.

Zdjęcie

47-letni szkoleniowiec naszych sobotnich rywali Bogdan Zając pracuje w klubie z Białegostoku od lipca 2020 roku. Jak dotąd prowadził zespół w jednym oficjalnym meczu - bezbramkowo zremisowanym spotkaniu 1. kolejki PKO Ekstraklasy z Wisłą Kraków. 41-letni Aleksandar Vuković proawdził drużynę w 62 spotkaniach - 35 z nich wygrał, 12 zremisował, a 15 przegrał (bilans bramkowy 106:53, średnia 1,89 pkt/mecz). Bogdan Zając nigdy w swojej karierze nie prowadził drużyny samodzielnie. Dotychczas pracował jako asystent w GKS-ie Katowice, Górniku Zabrze i Lechu Poznań, pełnił tę funkcję także w reprezentacji Polski za kadencji Adama Nawałki. Swój pierwszy mecz na stanowisku pierwszego trenera, Aleksandar Vuković rozegrał właśnie przeciwko Jagiellonii. Prowadzony przez niego zespół 3 kwietnia 2019 roku po golach Kaspera Hamalainena, Sebastiana Szymańskiego i Andre Martinsa pokonali białostocczan przy Łazienkowskiej 3:0. Podczas swojej kariery zawodniczej jako legionista Aleksandar Vuković mierzył się z Jagiellonią sześciokrotnie. „Vuko” nigdy w nich z Jagiellonią nie przegrał - trzy mecze wygrał i trzy zremisował.

Zdjęcie

Pozostali członkowie sztabu szkoleniowego Legii - Marek Saganowski i Jan Mucha - grając z „eLką” na piersi mierzyli się z Jagiellonią 12 razy. „Sagan” odniósł pięć zwycięstw i raz przegrał (strzelił także dwa gole), zaś Jano zanotował bilans - trzy zwycięstwa, jeden remis i dwie porażki.

Zdjęcie

W latach 2013-2014 stołeczni piłkarze trzykrotnie grali z Jagiellonią na wyjeździe i wszystkie trzy mecze wygrali. Była to najdłuższa seria wyjazdowych zwycięstw Legii w historii konfrontacji z tym rywalem. Jeśli
chodzi o inne najdłuższe serie, to 13 meczów trwała ta bez porażki u siebie (1987-2012), dziewięć bez porażki w ogóle (1993-2008), osiem bez porażki na wyjeździe (2011-2017) i siedem z przynajmniej jednym
strzelonym golem (2014-2016).

Zdjęcie

19 kwietnia 2010 roku legioniści rozegrali zaległy mecz 24. kolejki ekstraklasy z Jagiellonią na stadionie Polonii Warszawa. Tego dnia na Torwarze miało miejsce modlitewne czuwanie nad trumnami ofiar katastrofy smoleńskiej. By nie zakłócać zadumy, na prośbę ówczesnego Ministra Sportu i Turystyki Adama Giersza, spotkanie odbyło się na obiekcie przy ulicy Konwiktorskiej. Przy pustych trybunach Wojskowi pokonali białostoczan 2:1. Jedną z bramek zdobył pięknym strzałem z rzutu wolnego Tomasz Kiełbowicz.

Zdjęcie

Najlepszym strzelcem Legii w meczach z Jagiellonią jest Miroslav Radović, autor pięciu trafień (ostatniego gola „Rado” wbił białostoczanom 15 sierpnia 2014 roku, a Wojskowi pokonali rywali 3:0). Cztery gole ma na swoim koncie Michał Kucharczyk, zaś po trzy Bartłomiej Grzelak, Roman Kosecki i Dariusz Dziekanowski. Z obecnej kadry Legii do siatki Jagiellonii najczęściej trafiał Jose Kante - dwa razy. Po jednym golu strzelali Andre Martins, Tomas Pekhart i Marko Vesović.

Zdjęcie

Pierwszym legionistą, który zdobył bramkę w meczu przeciwko Jagiellonii był Grzegorz Szeliga. Legionista trafił do siatki w 30. minucie spotkania 15. Kolejki sezonu 1987/1988. Wojskowi pod wodzą trenera Lucjana Brychczego pokonali wówczas debiutujących w najwyższej klasie rozgrywkowej białostoczan 1:0. Zawodnik, który zdobył premierową bramkę dla Legii w meczach przeciwko Jagiellonii w późniejszych latach reprezentował barwy podlaskiego klubu. Co więcej, zdołał nawet strzelić gola Wojskowym.

Zdjęcie

Warto przypomnieć sezon 2008/2009, gdy obydwa zespoły mierzyły się ze sobą... aż pięciokrotnie. Pierwszym meczem było wygrane przez Legię 2:0 starcie ligowe. Kolejne trzy to mecze pucharowe. W Pucharze Ekstraklasy legioniści zremisowali 1:1, a później wygrali 2:1. W międzyczasie obie drużyny spotkały się w 1/8 finału Pucharu Polski. Po 120 minutach utrzymywał się bezbramkowy remis, o awansie zdecydowały rzuty karne. Z 11 metrów skuteczniejsi byli legioniści, wygrywając 8:7. Ostatni mecz w tamtym sezonie z Jagiellonią legioniści przegrali 1:2.

Zdjęcie

Spośród 45 spotkań pomiędzy Legią a Jagiellonią cztery odbyły się w sierpniu. Bilans - dwa zwycięstwa, remis i porażka (bramki 7:4 na korzyść Legii). Ostatnie sierpniowe starcie obydwu jedenastek, to mecz z 30 sierpnia 2015 roku i remis (1:1) z Jagillonią w Białymstoku.

 

BILETY MOŻESZ KUPIĆ W TYM MIEJSCU!

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Jakub Jeleński, Janusz Partyka

15razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.