
Rusza mundial w Katarze! Legioniści w Mistrzostwach Świata
Powołania dla Artura Jędrzejczyka i Filipa Mladenovicia na rozpoczynające się w niedzielę Mistrzostwa Świata FIFA w Katarze oznaczają, że w całej historii mundiali wzięło udział 17. piłkarzy Legii. W każdych powojennych MŚ w reprezentacji Polski znalazł się minimum jeden zawodnik Wojskowych.
Autor: Janusz Partyka, Mateusz Okraszewski, MM, ŁT
Fot. Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka, Mateusz Okraszewski, MM, ŁT
Fot. Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
Powołania dla Artura Jędrzejczyka i Filipa Mladenovicia na rozpoczynające się w niedzielę Mistrzostwa Świata FIFA w Katarze oznaczają, że w całej historii mundiali wzięło udział 17. piłkarzy Legii. W każdych powojennych MŚ w reprezentacji Polski znalazł się minimum jeden zawodnik Wojskowych.
W 1974 roku legijne barwy na najważniejszym piłkarskim turnieju reprezentowali Lesław Ćmikiewicz, Robert Gadocha oraz Kazimierz Deyna. Podstawowymi piłkarzami byli dwaj ostatni, Ćmikiewicz zaś w każdym meczu wchodził na boisko z ławki rezerwowych. Polacy rozegrali kapitalne mistrzostwa i odnieśli wielki sukces, zajmując trzecie miejsce. W drodze po brąz ograli takich rywali jak Argentyna, Włochy czy Brazylia, przegrali tylko jedno, półfinałowe spotkanie – słynny mecz na wodzie z RFN. Trzy gole w turnieju strzelił Kazimierz Deyna, piłkarz absolutnie kluczowy dla reprezentacji, architekt gry Biało-czerwonych. „Kaka” był także pierwszym legionistom, który zdobył bramkę w turnieju tej rangi (trafienie na 2:0 w rywalizacji z Haiti). Został wybrany trzecim najlepszym piłkarzem mistrzostw, po Beckenbauerze i Cruyffie, znakomity występ na mundialu pozwolił mu także zostać trzecim zawodnikiem w plebiscycie Złotej Piłki, gdzie ponownie musiał uznać wyższość Niemca i Holendra.
Cztery lata później na mundialu w Argentynie wystąpili dwaj legioniści – ponownie Kazimierz Deyna oraz Marek Kusto. Ten drugi nie zagrał ani minuty, natomiast Deyna po raz kolejny był jednym z najjaśniejszych punktów kadry. „Kaka” strzelił jednego gola, w starciu z Meksykiem (zwycięstwo Polaków 3:1). Biało-czerwoni wyszli z grupy, zwyciężając jeszcze 1:0 Tunezję oraz bezbramkowo remisując z RFN, jednak odpadli w drugiej rundzie, gdzie musieli uznać wyższość gospodarzy turnieju oraz Brazylii.
Na Mistrzostwach Świata FIFA w Hiszpanii w 1982 roku Polacy powtórzyli wielkie osiągnięcie sprzed ośmiu lat i raz jeszcze stanęli na najniższym stopniu podium. Udział w tym sukcesie miało pięciu legionistów - Andrzej Buncol, Paweł Janas, Marek Kusto, Jacek Kazimierski i Stefan Majewski. Tylko Jacek Kazimierski nie rozegrał w mistrzostwach ani minuty, zaś Paweł Janas, Stefan Majewski i Andrzej Buncol byli podstawowymi zawodnikami pierwszego zespołu. Z ławki rezerwowych trzykrotnie na plac gry wchodził także Marek Kusto. Polacy znaleźli się w grupie z Włochami, Kamerunem i Peru. Ograli tylko Peruwiańczyków (5:1, jednego gola strzelił legionista Andrzej Buncol), w dwóch pozostałych meczach padł remis i w kolejnej rundzie mierzyli się z ZSRR i Belgią. Zwycięstwo z Belgami 3:0 po hat-tricku Zbigniewa Bońka i bezbramkowym remisie z ZSRR Biało-czerwoni trafili do półfinału, gdzie jednak musieli uznać wyższość Włochów (0:2). W meczu o trzecie miejsce Polacy ograli 3:2 Francję, zaś jedną z bramek zdobył piłkarz Legii, Stefan Majewski.

W 1986 roku w kadrze na mundial w Meksyku ponownie znalazło się pięciu zawodników na co dzień występujących w Legii - Andrzej Buncol, Dariusz Dziekanowski, Jan Karaś, Jacek Kazimierski oraz Dariusz Kubicki. Wojskowi zajęli w tamtym sezonie drugie miejsce w lidze i wraz z zawodnikami Górnika Zabrze oraz Widzewa Łódź stanowili o trzonie reprezentacji Antoniego Piechniczka. Ówczesna kadra narodowa znajdowała się u schyłku złotych czasów, ale do Meksyku wciąż jechała z nadziejami na sukces.
Podstawowym zawodnikiem kadry był Dariusz Dziekanowski, który ligowy sezon zakończył z 13 trafieniami. „Dziekan” w pełnym wymiarze czasowym grał w trzech z czterech meczów. Jedynie w pierwszym spotkaniu mistrzostw, zremisowanym 0:0 z Marokiem, pomocnik zszedł w 56. minucie. Po dwa mecze na mundialu w Meksyku rozegrali Andrzej Buncol, Jan Karaś oraz Dariusz Kubicki. Rezerwowym golkiperem w drużynie Piechniczka był Jacek Kazimierski. Występ Polaków na turnieju nie zakończył się sukcesem, gdyż odpadli w 1/8 finału po porażce 0:4 z Brazylią. Jak miało się okazać, kolejni legioniści wystąpili na mistrzostwach świata po 16 letniej przerwie, dopiero w XXI wieku.

W kadrze Polski na MŚ 2002 w Korei i Japonii znalazło się trzech legionistów, którzy pełnili rolę głównie rezerwowych. Nie zmienia to jednak faktu, że Legia była najmocniej reprezentowanym polskim klubem na czempionacie. Cezary Kucharski, Maciej Murawski oraz Jacek Zieliński wystąpili w wygranym 3:1 ostatnim meczu turnieju, kiedy reprezentacja nie miała już szans na wyjście z grupy. Pierwszy z nich zszedł z murawy w 65. minucie, a pozostała dwójka zaliczyła pełny występ.

Cztery lata później, podczas ostatniego występu Polaków na mistrzostwach świata, jedynym legionistą w kadrze był Łukasz Fabiański, który przegrał walkę o pierwszy skład z Arturem Borucem. „Fabian” miał wtedy 21 lat i tylko dwa występy w kadrze na koncie. W 2010 roku na mundialu w RPA w reprezentacji Słowacji podstawowym bramkarzem był Jan Mucha. Słowak zaliczył wtedy bardzo dobry turniej, będąc trzonem zespołu, który odpadł w 1/8 finału turnieju. To największy sukces słowackiej kadry narodowej w historii.

Powołania dla Michała Pazdana i Artura Jędrzejczyka na Mistrzostwa Świata FIFA w Rosji w 2018 roku oznaczały 16. i 17. udział piłkarza Legii w mundialu w całej historii. W każdych powojennych MŚ w reprezentacji Polski znalazł się więc minimum jeden zawodnik Wojskowych. Mundial w Rosji nie był jednak udany (Polacy nie wyszli z grupy zajmując ostatnie miejsce - ulegli Senegalowi 1:2 oraz Kolumbii 0:3, a także pokonali Japonię 1:0). Obaj legioniści zagrali po jednym pełnym meczu, „Pazdek” dodatkowo wystąpił także w niepełnym wymiarze czasowym z Kolumbią.

Na przestrzeni lat w kadrach reprezentacji narodowych na mistrzostwa świata znalazło się więc 17. zawodników reprezentujących barwy Legii Warszawa w czasie trwania tej wielkiej imprezy. Piłkarze Wojskowych byli obecni łącznie na dziewięciu mundialach. Po raz ostatni legioniści sięgnęli po medal na mistrzostwach świata w 1982 roku. Liczymy, że w tym roku liczba zawodników Legii z medalami na koncie powiększy się o kolejnych dwóch.

Liczby i ciekawostki związane z legionistami grającymi na mundialu:
- Pierwszym legionistą, który strzelił gola na mistrzostwach świata był Kazimierz Deyna. „Kaka” dokonał tej sztuki na mundialu w 1974 roku, pokonując bramkarza Haiti (gol na 2:0);
- Legioniści zdobyli łącznie sześć bramek dla reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata. Cztery trafienia to zasługa Kazimierza Deyny, a po jednym golu dołożyli Andrzej Buncol (1982 r.) i Stefan Majewski (1982 r.);
- Artur Jędrzejczyk jest pierwszym piłkarzem powołanym na dwa kolejne mundiale z klubu Ekstraklasy od 1982-1986 roku (wcześniej, w barwach Legii podobnej sztuki dokonali: Kazimierz Deyna 1974-1978, Jacek Kazimierski 1982-1986, Andrzej Buncol 1982-1986;
- Reprezentacja Polski odniosła tylko jedno zwycięstwo z narodową kadrą Francji, aktualnymi obrońcami tytułu, podczas wielkich imprez piłkarskich. Miało to miejsce w 1982 roku, w meczu o trzecie miejsce mistrzostw świata, gdy Biało-czerwoni pokonali Trójkolorowych 3:2, a jedną z bramek zdobył piłkarz Legii - Stefan Majewski;
- Były piłkarz Legii Warszawa, Robert Gadocha, jest drugim najlepszym „polskim” asystentem w historii mistrzostw świata. Pomocnik, który ma na swoim koncie blisko 300 oficjalnych występów w Legii Warszawa zanotował pięć decydujących zagrań i w tej klasyfikacji lepszy od niego jest jedynie Grzegorz Lato;
- Tylko na jednym z ośmiu mundiali, w którym wystąpiła reprezentacja Polski, w kadrze naszej drużyny narodowej nie było żadnego legionisty. Miało to miejsce w 1938 roku podczas turnieju we Francji.
- W barwach reprezentacji Polski, na mundialu wystąpiło 16. legionistów: Lesław Ćmikiewicz, Kazimierz Deyna, Robert Gadocha, Marek Kusto, Andrzej Buncol, Paweł Janas, Jacek Kazimierski, Stefan Majewski, Dariusz Dziekanowski, Jan Karaś, Dariusz Kubicki, Cezary Kucharski, Maciej Murawski, Jacek Zieliński, Artur Jędrzejczyk, Michał Pazdan.

Mistrzostwa Świata w Katarze rozpoczynają się w niedzielę, 20 listopada i potrwają do 18 grudnia. 32 drużyny z pięciu konfederacji (w tym Polska) rywalizować będą na ośmiu stadionach zlokalizowanych w pięciu miastach. W meczu otwarcia - 20 listopada, o godz. 17:00 - w Al Chaur zmierzą się gospodarze z reprezentacją Ekwadoru. Wielki finał zaplanowano na 18 grudnia w Lusajl. Reprezentacja Polski swoje mecze w grupie C rozegra 22.11 (z Meksykiem, o godz. 17:00), 26.11 (z Arabią Saudyjską, o godz. 14:00) i 30.11 (z Argentyną, o godz. 20:00). Na wszytkie mecze mundialu zapraszamy do LegiaSportsBar - szczegóły w TYM miejscu.

Autor
Janusz Partyka, Mateusz Okraszewski, MM, ŁT