![Stadion Sinobo: Dom praskiej Slavii [ZDJĘCIA]](https://cdn.legia.com/variants/9iLks4kcfQRNWoXKwvCJx6aR/545c15e9cca6f06af6246aeb5cf03b7aca3451e6443595cf6ef7e6b628d6481e.jpeg)
Stadion Sinobo: Dom praskiej Slavii [ZDJĘCIA]
W ostatnich latach - i prawdopodobnie w kolejnych - to najważniejsze miejsce na piłkarskiej mapie Czech. Poznajcie stadion Slavii Praga.
Autor: Bartosz Zasławski
Fot. Mateusz Kostrzewa, slavia.cz
- Udostępnij
Autor: Bartosz Zasławski
Fot. Mateusz Kostrzewa, slavia.cz
W ostatnich latach - i prawdopodobnie w kolejnych - to najważniejsze miejsce na piłkarskiej mapie Czech. Poznajcie stadion Slavii.
7 maja 2008 roku, po 51 latach kibice Slavii doczekali się nowego, 19-tysięcznego obiektu, który zastąpił zbudowany w 1953 roku Eden (ta nazwa wciąż bywa używana, kiedy nie można korzystać z niego komercyjnie).

Stadion Sinobo - nazwa pochodzi od chińskiego inwestora działającego na rynku nieruchomości, który od 2018 roku współfinansuje klub - to obecnie typowy piłkarski obiekt z jednokondygnacyjnymi trybunami blisko linii bocznej. Uwagę wzbudza drewniana konstrukcja dachu, niespotykana już wśród nowoczesnych aren. Na trybunie głównej znajduje się sektor dla prasowy oraz ponad 30 lóż biznesowych z wygodnymi, skórzanymi fotelami. Bandę oddzielającą sektor dla VIP-ów ozdabiają daty zdobycia tytułów mistrzowskich. Najbardziej prestiżowym wydarzeniem, który gościł na tym obiekcie, był mecz o Superpuchar Europy w 2013 roku między Bayernem FC i Chelsea FC (zwycięstwo Bawarczyków po rzutach karnych).

Główna fasada Sinobo znajduje się od ulicy U Slavie, kilka minut jazdy od rozległej, zabytkowej części miasta. Bordową elewację zdobią wielkoformatowe grafiki z najwybitniejszymi zawodnikami klubu, z których młode pokolenie może pamiętać przede wszystkim Vladimira Smicera, byłego zawodnika Liverpoolu FC. Motywem pojawiającym się w wielu miejscach na zewnątrz i wewnątrz obiektu jest charakterystyczna gwiazda odwzorowana z herbu klubu. W przestań stadionu wkomponowana jest... restauracja McDonald's, przez którą prowadzi wejście dla mediów.
Zlokalizowane na parterze multimedialne klubowe muzeum proponuje podróż po historii 21-krotnego mistrza Czech. Na ekranach wyświetlane są filmy dokumentalne poświęcone klubowi i fragmenty meczów, a ekspozycje uzupełniają tradycyjne puchary, medale, stroje meczowe, proporce, flagi i klubowe wydawnictwa.

W stadionowych korytarzach, utrzymanych w bordowo-biało-szarej tonacji, można spotkać wiele historycznych zdjęć oraz imponującą kolekcję koszulek meczowych. Nie tylko klubów, przeciw którym występowała Slavia, ale również reprezentacji i tych przekazanych przez byłych zawodników, jak... legijny trykot Adama Hlouska z sezonu 2017/18. Poza nim widzimy barwy m.in. Juventusu FC, Tottenhamu Hotspur, AS Romy i reprezentacji Brazylii. Świetnym pomysłem gospodarzy obiektu jest mapa Europy z zaznaczonymi herbami klubów, z którymi czerwono-biali rywalizowali w pucharach.

Wczoraj o godz. 18:00 legioniści odbyli na Sinobo swój pierwszy i ostatni trening przed czwartkowym starciem. Murawa jest w dobrym stanie, standard pomieszczeń dla zespołu również. Dziś zespół odbył krótki spacer po okolicy, po czym udał się na odprawę trenera Michniewicza. Co padło za drzwami - pozwólcie, że zostawimy już sztabowi i piłkarzom.
Tu na miejscu Slavię będzie wspierać ponad 15 tysięcy kibiców. Liczymy na Waszą obecność przed telewizorami i ekranami o 19:00.
Autor
Bartosz Zasławski