
Statystyki: Sezon w pigułce, czyli jak Legia zdobyła mistrzostwo Polski
Rozgrywki ligowe w sezonie 2020/21 dobiegły końca, a więc czas zebrać w jedno miejsce wszystkie liczby i statystyki. Zapraszamy na podsumowanie mistrzowskiego roku Legii Warszawa!
Autor: Mateusz Okraszewski
Fot. Mateusz Kostrzewa
- Udostępnij
Autor: Mateusz Okraszewski
Fot. Mateusz Kostrzewa
Rozgrywki ligowe w sezonie 2020/21 dobiegły końca, a więc czas zebrać w jedno miejsce wszystkie liczby i statystyki. Zapraszamy na podsumowanie mistrzowskiego roku Legii Warszawa!

Tomas Pekhart - czeski strzelec wyborowy
To właśnie 32-letni napastnik został najskuteczniejszym piłkarzem Legii w tym sezonie ligowym. Mało tego - Pekhart był również najlepszym strzelcem całej PKO Bank Polski Ekstraklasy, gromadząc na swoim koncie 22 gole. Czeski snajper był nieuchwytny dla swoich rywali i wielokrotnie w pojedynkę decydował o losach danego spotkania (m.in. w meczu z Zagłębiem Lubin, gdy napastnik stołecznej drużyny zdobył cztery bramki).
Wiele ważnych goli dla Legii Warszawa w zakończonym sezonie 2020/21 strzelał również Filip Mladenović. Serb zanotował siedem trafień w rozgrywkach ligowych, tym samym stając się najskuteczniejszym obrońcą PKO Bank Polski Ekstraklasy.
Arcyważne bramki zdobył również Rafael Lopes. Portugalczyk czterokrotnie pokonywał bramkarzy swoich rywali, a kibice stołecznej drużyny zapamiętają zwłaszcza bramkę snajpera zdobytą w meczu z Piastem Gliwice.

Josip Juranović - najlepszy asystent Legii Warszawa
To był niesamowity rok w wykonaniu chorwackiego zawodnika. Po przejściu do formacji z trójką obrońców, uwolniony od części zadań defensywnych piłkarz niemal z miejsca stał się jednym z najlepszych zawodników ligi. Chorwat dogrywał piłki z chirurgiczną precyzją, a jego zagrania wielokrotnie tworzyły okazje strzeleckie dla kolegów z drużyny. Efekt? Osiem ligowych asyst i drugie miejsce w klasyfikacji najlepiej dogrywających zawodników.
Wysoko w tym zestawieniu znajdują się również Paweł Wszołek i Filip Mladenović. Obaj Ci gracze zanotowali po pięć asyst w sezonie ligowym 2020/21.

Klasyfikacja kanadyjska - nie trzeba asystować, aby być najlepszym
Powracamy do Tomasa Pekharta, który wyłącznie niesamowitym dorobkiem strzeleckim zapracował sobie na pierwsze miejsce w klasyfikacji kanadyjskiej (zdobyte bramki+zaliczone asysty). Dwanaście punktów w tym rankingu zdobył Filip Mladenović, a dziewięć Josip Juranović.

Najdłuższy dystans podczas meczu - Pechowa „trzynastka” niestraszna dla Bartosza Slisza
W sezonie ligowym 2020/21 tylko pięciu piłkarzom udało się pokonać barierę trzynastu przebiegniętych kilometrów podczas jednego meczu ligowego. Jednym z tych zawodników jest występujący w Legii Warszawa, Bartosz Slisz. Pomocnik Wojskowych dokonał tej sztuki w spotkaniu 7. kolejki z Pogonią Szczecin, a jego licznik zatrzymał się wówczas na 13,07 pokonanych kilometrów.
Parafrazując klasyk: „Lepiej mądrze biegać i zawsze być o krok przed przeciwnikiem”.

Średni dystans/mecz - Efektywność Legii Warszawa
Wojskowi nie byli w tym sezonie najwięcej biegającą drużyną w Ekstraklasie. Mało tego, legioniści nie znaleźli się nawet w pierwszej dziesiątce tej klasyfikacji. Mimo tego, dobrze dobrana taktyka na poszczególne spotkania, umiejętne przesuwanie formacji i odpowiedni dobór sił, pozwoliły osiągnąć końcowy sukces. W samym rankingu, mistrzowie Polski ze średnim dorobkiem 111,92 kilometrów na mecz zajęli trzynastą lokatę.

Średnia sprinty/mecz - Legia poza konkurencją
A jeżeli mowa o efektywności, to w tym miejscu mamy jej potwierdzenie. Legioniści podczas każdego spotkania wykonywali średnio 112 sprintów, zostawiając tym samym resztę stawki daleko w tyle. Wojskowi zajęli w tym rankingu pierwsze miejsce i pokazali, że potrafią w świetny sposób dozować swoimi siłami, aby w kluczowym monencie przyśpieszać swoje akcje. Najwięcej sprintów ze wszystkich piłkarzy stołecznej drużyny wykonywał Filip Mladenović (śr. 18 na mecz), a także Paweł Wszołek (śr. 14 na mecz).

Najwyższe prędkości - Kapustka i Mladenović najszybsi w Legii
Bartosz Kapustka osiągnął czwartą, najwyższą prędkość podczas sezonu ligowego. W spotkaniu 10. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy z Cracovią, pomocnik Legii Warszawa pokonywał kolejne metry w tempie 34,77 km/h. Podobną prędkość osiągnął Filip Mladenović w spotkaniu z Lechią Gdańsk (34,57 km/h).

Legia Warszawa starsza o ponad półtora roku
27,79 - tyle średnio lat miała stołeczna drużyna podczas spotkań PKO Bank Polski Ekstraklasy. Dla porównania, w sezonie 2019/20, ta średnia wieku oscylowała w granicach 26 lat. Najstarszym legionistą, który wystąpił w niedawno zakończonej, ligowej kampanii, był Artur Boruc. Na drugim biegunie znajduje się natomiast Jakub Kisiel, który dostał szansę debiutu w pierwszej drużynie Wojskowych podczas spotkania z Rakowem Częstochowa, dzień wcześniej obchodząc swoje osiemnaste urodziny.

Bilans w Ekstraklasie
W sezonie ligowym 2020/21 Wojskowi zdobyli 64 punkty, co daje średnią 2,13 pkt/mecz. Na taki dorobek złożyło się 19 zwycięstw, 7 remisów i 4 porażki. Co ciekawe, na piętnąście spotkań rozegranych na obcych stadionach, mistrzowie Polski doznali tylko jednej porażki (0:1 w meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała). Przy Łazienkowskiej Wojskowi zostali pokonani przez Jagiellonię Białystok, Górnik Zabrze i Stal Mielec. Na wyjazdach warszawianie zdobywali średnio 2,26 pkt/mecz, a na własnym obieckie dokładnie 2 pkt/ mecz. Podczas całego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy, Legia Warszawa zdobyła 48 bramek (1.6 gola/mecz). Stołeczny zespół 29-krotnie pokonywał bramkarzy swoich rywali w meczach rozgrywanych przy Łazienkowskiej (1,93 gola/mecz) i 19-krotnie w spotkaniach rozgrywanych w roli gościa (1,27 gola na mecz). Warto dodać, że legioniści stracili wyłącznie pięc goli w meczach wyjazdowych (0,33 gola traconego na mecz).

Jak Legia zdobywała bramki?
W sezonie ligowym 2020/21, Wojskowi strzelili 48 goli, z czego tylko dwie bramki zostały zdobyte spoza szesnastki rywala. Pozostałe 46 trafień legioniści zanotowali w obrębie pola karnego przeciwnika. Zawodnicy stołecznej drużyny dziewięć razy wpisywali się na listę strzelców po stałych fragmentach gry (19% wszystkich bramek), z czego ośmiokrotnie dokonywali tej sztuki po rzutach karnych (siedem razy jedenastkę wykonywał Tomas Pekhart, a raz Filip Mladenović).
Piłkarze Legii Warszawa zdobyli w sezonie ligowym szesnaście bramek po uderzeniach głową. Dzewięciokrotnie bramkarzy rywali pokonywał w ten sposób Tomas Pekhart.

Gole strzelane i tracone w przedziale czasowym
Legia Warszawa najwięcej ligowych bramek traciła w ostatnim kwadransie pierwszej połowy - dokładnie 6 wpuszczonych goli. Być może było to spowodowane tym, że warszawianie często przesądzali o losach spotkań w pierwszych trzydziestu minutach - 20 goli (42% wszystkich trafień). Najszybciej do bramki rywala trafił Filip Mladenović w meczu z Wartą Poznań. Obrońca Legii Warszawa wpisał się na listę strzelców już w trzeciej minucie tego spotkania. Rafael Lopes jest natomiast graczem, który cieszył się z najpóźniej strzelonego gola - w 95. minucie rywalizacji z Lechią Gdańsk.

Pozostałe ciekawostki
- Legia Warszawa zajęła dziesiąte miejsce w rankingu Pro Junior System;
- Żaden piłkarz nie wystąpił we wszystkich meczach. Najwięcej minut na boisku spędził kapitan, Artur Jędrzejczyk;
- W minionym sezonie 10 zawodników zadebiutowało w koszulce z "eLką" na piersi, w spotkaniach PKO Bank Polski Ekstraklasy: Cezary Miszta, Jakub Kisiel, Filip Mladenović, Josip Juranović, Bartosz Kapustka, Joel Valencia, Artem Shabanov, Jasur Yakshibaev, Ernest Muci i Kacper Skibicki;
- W sezonie ligowym 2020/21 Legia Warszawa zdobyła o cztery punkty więcej niż w rundzie zasadniczej rozgrywek Ekstraklasy w roku 2019 i 2020.

Autor
Mateusz Okraszewski