Superpuchar Polski: Raków Częstochowa - Legia Warszawa w liczbach - Legia Warszawa
Plus500
Superpuchar Polski: Raków Częstochowa - Legia Warszawa w liczbach

Superpuchar Polski: Raków Częstochowa - Legia Warszawa w liczbach

W sobotę, 15 lipca o godz. 20:10, Legia Warszawa zagra na wyjeździe z Rakowem Częstochowa w meczu o Superpuchar Polski. Będzie to też symboliczne rozpoczęcie sezonu 2023/24 w naszym kraju. Przed pierwszym gwizdkiem zapoznajcie się z liczbami, które zebraliśmy z okazji tego meczu.

Autor: PG/MO

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Adam Polak, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: PG/MO

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Adam Polak, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

W sobotę, 15 lipca o godz. 20:10, Legia Warszawa zagra na wyjeździe z Rakowem Częstochowa w meczu o Superpuchar Polski. Będzie to też symboliczne rozpoczęcie sezonu 2023/24 w naszym kraju. Przed pierwszym gwizdkiem zapoznajcie się z liczbami, które zebraliśmy z okazji tego meczu.

 

1

Mecz o Superpuchar Polski po raz pierwszy zostanie rozegrany w Częstochowie. Raków już dwukrotnie zdobywał to trofeum, jednak w obu przypadkach przystępował do meczu jako zwycięzca Pucharu Polski, dlatego w meczu symbolicznie rozpoczynającym nowy sezon występował jako gość.

Zdjęcie

4

 

Piłkarze Legii Warszawa cztery razy w historii brali udział w serii rzutów karnych, która miała rozstrzygnąć losy Superpucharu. Statystyka nie jest dla nas korzystna - ani razu nie wygraliśmy konkursu jedenastek. Lepiej wykonywali je od nas Śląsk Wrocław, Arka Gdynia, Cracovia i Raków Częstochowa.

Zdjęcie

 

Tyle meczów o Superpuchar Polski zostało rozegranych na stadionie Legii Warszawa, co stanowi rekord rozgrywek. Legioniści pierwszy mecz w roli gospodarza zagrali w 1997, kiedy to pokonali 2:1 Widzew Łódź. Ostatni mecz przy Łazienkowskiej odbył się w 2021 roku, a wówczas Raków Częstochowa pokonał Legię w serii rzutów karnych.

Zdjęcie

10

 

Tyle goli padło w meczu o Superpuchar w 1994 roku pomiędzy Legią Warszawa a ŁKS-em Łódź. To rekord bramek w pojedynczym spotkaniu tych rozgrywek. Legia Warszawa wygrała wówczas 6:4, a trzy gole strzelił Jerzy Podbrożny. Napastnik jest najlepszym strzelcem rozgrywek - oprócz trzech bramek w barwach Legii zanotował też jedno trafienie dla Lecha Poznań.

Zdjęcie

11

 

Aż tyle lat trwała najdłuższa seria Wojskowych bez porażki z Rakowem Częstochowa. Od 1972 do 1998 roku, piłkarze Legii Warszawa zanotowali bowiem osiem zwycięstw i zaledwie trzy remisy. Pierwsza porażka z zespołem z Częstochowy to natomiast rok 2019.

Zdjęcie

15

 

Tyle lat minęło od ostatniego zwycięstwa Legii Warszawa w meczu o Superpuchar Polski. 20 lipca 2008 roku legioniści wygrali 2:1 z Wisłą Kraków na stadionie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Gole dla Wojskowych strzelili Takesure Chinyama i Piotr Rocki. Dla drużyny z Krakowa trafił Grzegorz Kmiecik.

Zdjęcie

43

 

Tyle lat temu miał się odbyć pierwszy mecz o Superpuchar Polski. 22 czerwca 1980 roku planowano rozegrać spotkanie pomiędzy Szombierkami Bytom (mistrzami kraju) a Legią Warszawa (zdobywcą Pucharu Polski)... jednak z niewyjaśnionych do końca przyczyn mecz się nie odbył. Jedna z teorii wyjaśniająca taki obrót sprawy głosi, że wpływ na to miała napięta sytuacja polityczna w kraju. Inna mówi, że zdecydowała niska wartość medialna takiego pojedynku. Szombierki Bytom niespodziewanie zdobyły mistrzostwo, a ich marka nie była w Polsce znacząca.

Zdjęcie

51

 

W dniu ostatniego finału Fortuna Pucharu Polski minęło dokładnie 51 lat, odkąd rozegrano pierwszy w historii mecz Legii z Rakowem. W półfinale Pucharu Polski 1971/72 - 1 kwietnia 1972 roku - lepsza była Legia (3:0), po dwóch golach Kazimierza Deyny i jednym Władysława Stachurskiego.

Zdjęcie

114

 

Tyle minut legioniści grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Yuriego Ribeiro w wielkim finale Fortuna Pucharu Polski. Podopieczni Kosty Runjaicia pokazali jednak charakter, ogromną ambicję i zaangażowanie, które powinno cechować każdego legionistę. Ostatecznie Legia pokonała Raków w rzutach karnych i zdobywając krajowy puchar zagwarantowała sobie udział w meczu o Superpuchar Polski.

Zdjęcie

115

 

Tyle lat ma już idea rozgrywania specjalnego meczu pomiędzy mistrzem kraju a zdobywcą krajowego pucharu. Po raz pierwszy Brytyjczycy walczyli o Tarczę Wspólnoty – jak nazywają trofeum – już w 1908 roku. Manchester United zremisował wówczas z Queens Park Rangers 1:1 i do wyłonięcia zwycięzcy potrzebny był drugi mecz. W rewanżu Czerwone Diabły nie pozostawiły QPR złudzeń, wygrywając pewnie 4:0. W ten sposób zapoczątkowano rozgrywanie corocznych spotkań mistrza i zdobywcy pucharu.

Zdjęcie

168

 

Tyle meczów w barwach Rakowa Częstochowa rozegrał nowy zawodnik Legii - Patryk Kun. Zawodnik Wojskowych z zespołem z Częstochowy zdobył mistrzostwo Polski, dwa krajowe puchary i dwa Superpuchary Polski.

Zdjęcie

2004 

 

Do ciekawego przypadku doszło w 2004 roku, bowiem mecz o Superpuchar połączono… ze spotkaniem ligowym. O trofeum miały zagrać Lech Poznań i Wisła Kraków, a według terminarza ligowego takie samo spotkanie przewidziano w ramach ostatniej kolejki ekstraklasy. Kluby i władze rozgrywek doszły do porozumienia, by rozstrzygnąć losy Superpucharu w dość niecodzienny sposób - meczem ligowym. W regulaminowych dziewięćdziesięciu minutach padł remis 2:2, kluby dostały po jednym punkcie do ligowej tabeli, a potem rozegrano serię jedenastek, którą wygrali piłkarze z Poznania. Tym samym zdobyli Superpuchar Polski. 

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

PG/MO

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.