
Wszystkich Świętych: Delegacja klubu na grobach zasłużonych legionistów
W Dniu Wszystkich Świętych przedstawiciele Legii Warszawa wspominają piłkarzy, trenerów oraz osoby szczególnie zasłużone w 106-letniej historii największego polskiego klubu.
Autor: Bartosz Zasławski
Fot. Mateusz Kostrzewa, Grzegorz Karpiński, Archiwum
- Udostępnij
Autor: Bartosz Zasławski
Fot. Mateusz Kostrzewa, Grzegorz Karpiński, Archiwum
W Dniu Wszystkich Świętych przedstawiciele Legii Warszawa wspominają piłkarzy, trenerów oraz osoby szczególnie zasłużone w 106-letniej historii największego polskiego klubu. Delegacja złożona z dyrektora sportowego Jacka Zielińskiego, Maika Nawrockiego i Igora Strzałka tradycyjnie uhonorowała legionistów pochowanych w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych: idola trybun i jednego z najlepszych zawodników w historii polskiej piłki Kazimierza Deynę, trenera Kazimierza Górskiego, który oprócz wielkich sukcesów z kadrą narodową (złoto igrzysk olimpijskich w Monachium oraz trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN) trzykrotnie prowadził Wojskowych oraz Władysława Stachurskiego, świetnego obrońcę o wielkim sercu do gry i mocnym charakterze.
Przedstawiciele klubu upamiętnili również mających ogromne zasługi założycieli klubu i żołnierzy Legionów Polskich Stanisława Mielecha i Zygmunta Wasseraba, którzy spoczywają na Powązkach Cywilnych, jak również Jerzego Woźniaka, obrońcę Wojskowych w latach 50. i 60 XX wieku. Na Cmentarzu Północnym złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicze na grobie kustosza i twórcy Muzeum Legii Warszawa Wiktora Bołby, który odszedł od nas w styczniu tego roku.

Członkowie Rady Pamięci i Historii Legii Warszawa, Fundacji Legii i Akademii przed uroczystością Wszystkich Świętych posprzątali groby legionistów na wielu warszawskich nekropoliach, wielokrotnie spotykając się z wyrazami wdzięczności ze strony rodziny i przyjaciół zmarłych. Uczciliśmy pamięć m.in. Barnarda Blauta, Władysława Grotyńskiego - wybitnych piłkarzy Legii przełomu lat 60. i 70., braci Przeździeckich, którzy występowali przy Łazienkowskiej w okresie międzywojennym, szkoleniowców Edmunda Zientary, Ignacego Ordona, świetnego trenera boksu Andrzeja Gmitruka, pierwszego mistrza olimpijskiego w barwach Legii Józefa Grudnia i dyskobola Edmunda Piątkowskiego.
Groby zostały również ozdobione kotylionem w czerwono-biało-zielono-czarnych barwach.
Z inicjatywy Rady na wybranych nagrobkach umieszczono kody QR. Po zeskanownaiu ich telefonem możemy przeczytać notę biograficzną o wybranej postaci, która na zawsze zapisała się w historii klubu.
Legia Warszawa dba o swoich bohaterów. Cześć Ich pamięci.
Autor
Bartosz Zasławski