Fortuna Puchar Polski: Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Legia Warszawa w liczbach
Ile razy, w pierwszej rundzie Pucharu Polski legioniści mierzyli się z drużynami z małopolski? Który legionista jest najskuteczniejszym piłkarzem Wojskowych w rywalizacji z Termalicą? Jak wyglądały początki kształtowania się klubu z Niecieczy? Zapraszamy na przegląd liczb i ciekawostek przed spotkaniem z Bruk-Bet Termalicą.
Autor: Mateusz Okraszewski
- Udostępnij
Autor: Mateusz Okraszewski
3
Najlepszym strzelcem w rywalizacji z Bruk-Bet Termalicą jest Kasper Hamalainen. Były zawodnik Legii Warszawa zdobył trzy bramki w rywalizacji z zespołem z Niecieczy.
3
Do tej pory, w ramach I rundy rozgrywek o Puchar Polski, legioniści trzykrotnie rywalizowali z zespołami z województwa małopolskiego. Pierwszy raz taka sytuacja miała miejsce w sezonie 25 września 2007 roku, gdy warszawianie pokonali na wyjeździe drugi zespół Sandecji Nowy Sącz. W tym sezonie Wojskowi zdobyli ostatecznie Puchar Polski pokonując w finale Wisłę Kraków (po rzutach karnych). Kolejne tego typu starcie w ramach I rundy rozgrywek odbyło się 5 sierpnia 2012 roku. Przeciwnikiem Legii był wówczas Okocimski Brzesko. Warszawianie wygrali ten mecz 4:0 i ponownie - w ostatecznym rozrachunku na koniec sezonu - triumfowali w rozgrywkach o Puchar Polski. Ostatnia tego typu sytuacja miała miejsce w sezonie 2019/20. Rywalem Legii była wówczas Puszcza Niepołomice. Wojskowi wygrali ten mecz 2:0 po trafieniach Mateusza Wieteski i Jose Kante.
3:0
Takim wynikiem zakończyło ostatnie spotkanie Legiii Warszawa z Termalicą Bruk-Bet Niecieczą rozegrane 9 grudnia 2017 roku, przy Łazienkowskiej. Co ciekawe, dostępu do bramki drużyny z Niecieczy bronił wówczas... Jan Mucha. 46-krotny reprezentant Słowacji w przeszłości był golkiperem Legii Warszawa, a w rundzie wiosennej ubiegłego sezonu sprawował funkcję trenera bramkarzy stołecznej drużyny.
6:0
Takim wynikiem zakończyło się spotkanie Legii z Termalicą rozgrywane 14 maja 2017 roku. Wówczas na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej, legioniści rozegrali świetny mecz i w bardzo efektowny sposób pokonali swoich rywali. Tego dnia bramki dla Wojskowych zdobywali: dwukrotnie Kasper Hamalainen, Miroslav Radović, Dominik Nagy, Guilherme i Valeri Qazaishvili.
9
Legia i Termalica rozegrały ze sobą osiem oficjalnych spotkań. Zdecydowanie lepiej wygląda bilans takich rywalizacji na stadionie w Warszawie. Tam Wojskowi trzykrotnie pokonywali swojego rywala i dwukrotnie remisowali. Łącznie zdobyli 15 bramek, a stracili jedynie 3.
22
Tyle lat ma napastnik Termaliki, Kacper Śpiewak. Piłkarz drużyny z Niecieczy jest również młodzieżowym reprezentantem Polski. W drużynie U21 zawodnik rozegrał do tej pory dwa spotkania, notując dwa trafienia na swoim koncie. W rywalizacjach z narodowymi kadrami Niemiec i Łotwy napastnik przebywał na placu gry wraz z bramkarzem Legii Warszawa, Cezarym Misztą.
24,8
Tyle lat ma średnio kadra naszych najbliższych rywali (w przypadku Legii jest to 25,1). W zespole z Niecieczy znajduje się 32. zawodników (w kadrze Wojskowych 28), z czego 15 z nich to obcokrajowcy (46,9% drużyny) - w przypadku ekipy z Ł3 12 (42,9%). Najstarszym piłkarzem w kadrze niecieczan jest Vlastimir Jovanović. Doświadczony pomocnik ma 37 lat, a w swojej karierze rozegrał ponad 200 spotkań w Ekstraklasie. Na przeciwnym biegunie znajduje się Eric Topór - golkiper z rocznika "05".
52
Tyle lat ma obecny trener Termaliki - Radoslav Latal. Czeski szkoleniowiec w przeszłości prowadził m.in. Dynamo Brześć, Spartaka Trnavę czy Sigmę Ołuminiec. Przez blisko dwa lata był także trenerem Piasta Gliwice. Wraz z tą drużyną Latal wywalczył drugie miejsce w ekstraklasie w sezonie 2015/16. Za sterami niecieczan czeski szkoleniowiec stoi od 10 stycznia 2022 roku. Do tej pory 52-latek prowadził naszego najbliższego rywala w 24. sporkaniach - dziewięć z nich wygrał, w siedmiu dzielił się punktami z rywalem, a ośmiokrotnie ponosił porażkę (bilans bramkowy: 29:34).
723
Według danych statystycznych, jeszcze w 2011 roku, Niecieczę zamieszkiwało dokładnie tylu mieszkańców. Pierwszy awans do ekstraklasy w sezonie 2015/16 był więc niezwykłym sukcesem wszystkich mieszkańców, zawodników, działaczy klubu, ale także wydarzeniem bez precedensu w skali europejskiej.
1922
Początek piłki nożnej w Niecieczy datuje się na rok 1922. Do pierwszej grupy, która założyła drużynę należeli: Stanisław Nowak, Władysław Kaczówka i Kazimierz Wrzos. W tym czasie drużyna piłkarska w Niecieczy była pierwszą taką w okolicy. Na samym początku swojej historii zespół nie posiadał jednolitych ubiorów. Każdy zawodnik miał własne spodenki, koszulkę oraz buty, które - jak się domyślacie - zdecydowanie różnią się od dzisiejszego, piłkarskiego obuwia.
2017
27 marca 2017 roku rozegrano spotkanie towarzyskie, w którym reprezentacja Polski U21 zmierzyła sie z młodzieżową kadrą Czech. W tym starciu lepsi okazali się nasi południowi sąsiedzi, którzy pokonali Biało-Czerwonych 2:1. W barwach naszej reprezentacji wystąpił wówczas Bartosz Kapustka, a jedyną bramkę w tym spotkaniu dla naszej kadry zdobył były legionista, Jarosław Niezgoda. W reprezentacji Czech na boisku przebywał za to aktualny zawodnik Termaliki - Michał Hubinek.
2019
W tym roku, a dokładniej 19 listopada, został rozegrany mecz towarzyski, w którym reprezentacja Polski zmierzyła się ze Słowenią. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2 dla Biało-Czerwonych. Co ciekawe, w ramach tego starcia na boisku pojawił się legionista, Artur Jędrzejczyk, a także nowy zawodnik Termaliki - Rajko Rep.
4666
Tyle miejsc ma stadion Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, Obiekt oddano do użytku w roku 2007 i były na nim wówczas 2262 miejsca siedzące, w tym 775 na krytej trybunie. W 2015 roku, po awansie klubu do Ekstraklasy, stadion został przebudowany, by drużyna mogła na nim rozgrywać mecze w roli gospodarza. Aktualnie obiekt mieści 4666 miejsc siedzących, z czego 1600 jest zadaszonych. Pierwszy mecz na zmodernizowanym obiekcie – obejrzany przez 2613 widzów – został rozegrany 20 listopada 2015 (gospodarze przegrali z Piastem Gliwice 3:5).
Autor
Mateusz Okraszewski