Tablica odsłonięta - Muzeum Legii Warszawa imienia Wiktora Bołby - Legia Warszawa
Plus500
Tablica odsłonięta - Muzeum Legii Warszawa imienia Wiktora Bołby

Tablica odsłonięta - Muzeum Legii Warszawa imienia Wiktora Bołby

Był pomysłodawcą i twórcą Muzeum Legii Warszawa. To on tworząc legendę stołecznej drużyny sam stał się legendą i odtwórcą ponad 100-letniej historii. Dzisiaj, 17 stycznia przed godz. 16:00, został patronem Muzeum Legii, któremu od tej chwili nadano imię Wiktora Bołby.

Autor: MO, wideo: Tomasz Sejbuk

Fot. Mateusz Kostrzewa

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: MO, wideo: Tomasz Sejbuk

Fot. Mateusz Kostrzewa

Był pomysłodawcą i twórcą Muzeum Legii Warszawa. To on tworząc legendę stołecznej drużyny sam stał się legendą i odtwórcą ponad 100-letniej historii. Dzisiaj, 17 stycznia przed godz. 16:00, został patronem Muzeum Legii, któremu od tej chwili nadano imię Wiktora Bołby. 

 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15:30, w Muzeum Legii Warszawa. W tym niezwykłym wydarzeniu udział wzięli przyjaciele, rodzina, a także najbliżsi, którzy przez wiele lat towarzyszyli pomysłodawcy i twórcy placówki. W Muzeum Legii stawili się m.in. byli znakomici piłkarze, ważne postacie polskiego futbolu, słynni trenerzy, a także wybitni sportowcy z innych dyscyplin. Gdy wszyscy zgromadzeni goście zebrali się na miejscu, prezes Legii Warszawa - Dariusz Mioduski - wygłosił krótkie przemówienie. 

 

- Wiktor Bołba - od 17 styczna 2023 roku był patronem Muzeum Legii Warszawa, ale tak naprawdę on tym patronem był od zawsze. Jeżeli patrzymy na całą ponad 100 letnią historię Legii Warszawa to Wiktor Bołba jest jej nieodłącznym elementem. Powiem więcej on jest twórcą tego wszystkiego co mieści się w tożsamości stołecznej drużyny. Niestrudzony badacz, pasjonat i znawca historii Legii oraz losów klubowych legend. Jako historyk i dziennikarz z zamiłowania, skreślił m.in. wspaniałe biografie swoich wielkich idoli - Kazimierza Deyny oraz Lucjana Brychczego, a także był jednym z autorów wiekopomnego dzieła - Księgi Stulecia Legii Warszawa 1916-2016. Pamiętajmy też, że Wiktor był współtwórcą ruchu kibicowskiego i jednym z założycieli słynnej „Żylety”.

 

- Wiktor swoim życiem udowodnił, jak wielką wartość ma bycie Legionistą. O nim jak nie o wielu można śmiało powiedzieć „legionista z krwi i kości”. Jego muzealna pasja, niespotykana umiejętność kolekcjonowania unikalnych eksponatów, wyjątkowe relacje z ludźmi, których wyrazem jest to niezwykłe miejsce, w którym się znajdujemy.

 

- Kończąc mogę z całą odpowiedzialnością za słowa powiedzieć, to Wiktor określił tożsamość Legii Warszawa, bez niego tysiące pamiątek, wspomnień czy medali poszłoby w zapomnienie. Klub piłkarski bez swej tożsamości jest zwykłym przedsięwzięciem biznesowym jak każde inne. To dzięki pasji i miłości Wiktora Legia Warszawa wywołuje emocje w całej Polsce. I powiem tak: i bardzo dobrze. W obecności najbliższej rodziny i grona przyjaciół Wiktora mam zaszczyt uhonorować Jego ogromne zasługi dla Legii i Warszawy. Muzeum Legii Warszawa od dziś będzie oficjalnie nosić imię swojego założyciela - podsumował prezes Legii Warszawa. 

Zdjęcie

Przed godziną 16:00 nastąpił najważniejszy moment całej uroczystości. Córka Wiktora Bołby - Dominika, wraz z prezes Fundacji Legii, Anną Mioduską, wzięły udział w honorowym odsłonięciu tablicy z wizerunkiem Legendy naszego klubu. Od tej chwili, oficjalnie, Muzeum nazywać się będzie Muzeum Legii Warszawa imienia Wiktora Bołby. W ten sposób klub uhonorował osobę, która na zawsze zapisze się historii Legii. 

 

Po zakończeniu części oficjalnej goście obejrzeli przygotowany wcześniej film. Produkcja opowiadała historię niezastąpionego Wiktora Bołby, który przez wiele lat dał się poznać jako niezwykle otwarty, pogodny i pomocny człowiek. Film był świadectwem ogromnego oddania i miłości. Miłości do Legii, którą przez wiele lat Wiktor krzewił w każdym z kibiców stołecznej drużyny. Na sam koniec przyjaciele Wiktora Bołby wspominali i przywoływali wiele ciekawych, życiowych momentów, z których zapamiętają Legendę Legii. 

 

Wiktor, Twoje miejsce zawsze będzie przy Łazienkowskiej. 

Zdjęcie z galerii nr 1
1 / 63
Udostępnij

Autor

MO, wideo: Tomasz Sejbuk

16razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.