
Uroczystość nadania Muzeum Legii Warszawa imienia Wiktora Bołby
We wtorek, 17 stycznia o godz. 15:30, na stadionie przy Łazienkowskiej odbędzie się uroczystość nadania Muzeum Legii imienia Wiktora Bołby. Wydarzenie to przypada w pierwszą rocznicę śmierci założyciela i kustosza legijnej placówki.
Autor: Janusz Partyka, Legia Warszawa
Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Jacek Prondzynski/Archiwum Legii
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka, Legia Warszawa
Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Jacek Prondzynski/Archiwum Legii
We wtorek, 17 stycznia o godz. 15:30, na stadionie przy Łazienkowskiej odbędzie się uroczystość nadania Muzeum Legii imienia Wiktora Bołby. Wydarzenie to przypada w pierwszą rocznicę śmierci założyciela i kustosza legijnej placówki.
Wcześniej, o godz. 14:30, na Cmentarzu Komunalnym Północnym na grobie Wiktora Bołby nastąpi złożenie kwiatów przez delegację klubu z Łazienkowskiej. Godzinę później w Muzeum Legii odbędą się uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Wiktorowi, a także nazwania klubowej placówki jego imieniem. W uroczystości weźmie udział rodzina ś.p. Wiktora, a także zaproszeni goście. Od godz. 16:15 w restauracji Legia SportsBar przy Łazienkowskiej, Wiktora wspominać będą jego przyjaciele i znajomi. Zostanie także wyświetlony film wspominkowy. Ta część będzie już otwarta dla wszystkich kibiców.
Wiktor Bołba Zmarł 17 stycznia 2022 roku w Warszawie w wieku 64 lat. Był założycielem i kustoszem Muzeum Legii Warszawa, dziennikarzem tygodnika „Nasza Legia”, rysownikiem, karykaturzystą, autorem rubryki „Z teki Wiktora”, a także wielkim kibicem oraz niestrudzonym badaczem klubowej historii. Był prekursorem ruchu kibicowskiego przy Łazienkowskiej i jednym z założycieli kultowej „Żylety”. Jako kibic, a później pracownik, związany był z klubem z Łazienkowskiej przez ponad 50 lat. Był pasjonatem, uznanym historykiem Legii, autorem monografii i wspomnień klubowych legend. Jego autorstwa są m.in. biografie: „Deyna. Geniusz futbolu. Książę nocy” (2014), „Kici, Lucjan Brychczy” (2014) i „Jerzy Pawłowski. Szpieg olimpijski” (2022). Był współautorem zbioru karykatur w książce „Legia Warszawa. Droga do chwały” (2014), a także współautorem monumentalnej księgi jubileuszowej wydanej z okazji obchodów stulecia warszawskiego klubu „Legia 1916-2016” (2017), wyróżnionej w 2017 roku m.in. Nagrodą im. Prof. Jerzego Skowronka.
Zbieranie pamiątek dotyczących Legii z czasem przerodziło się u Wiktora Bołby w prawdziwą pasję kolekcjonerską, a w końcu zaowocowały utworzeniem przy klubie, na początku XXI wieku, Sali Pamięci. Wiktor Bołba był również założycielem i pierwszym kustoszem Muzeum Legii Warszawa, które rozpoczęło działalność w 2006 roku. Za swoją sportową aktywność w roku 2019 otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.
***
21 kwietnia 2006 roku, kilka minut po godzinie 14.00, w obecności 150-osobowej grupy pracowników klubu oraz zaproszonych gości, przy Łazienkowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Legii, którego dokonali prezes SKLW Andrzej Piórkowski i kustosz legijnej placówki Wiktor Bołba. Na uroczystości obecni byli właściciele i pracownicy klubu, przedstawicie SKLW, PZPN, a także przedstawiciele sponsorów oraz mediów. „Historia Legii opowiedziana w nim jest poprzez koszulki piłkarskie z całego okresu istnienia klubu, trofea, dyplomy, proporce, zdjęcia, a nawet buty najsławniejszych zawodników w historii warszawskiego zespołu” - pisali dziennikarze sport.wp.pl.

Przed Trybuną Krytą postawiono specjalny namiot, w którym zebranych powitał ówczesny prezes Piotr Zygo, ogłaszając przy okazji powołanie Honorowej Rady Obchodów 90-lecia Legii. W skład Rady weszli: Mariusz Walter, Jan Wejchert, Jerzy Lewiński, Paweł Kosmala, Stefan Szczepłek, Lucjan Brychczy, Kazimierz Górski, Leszek Pisz i Andrzej Piórkowski. Po kilkunastu minutach z prawej strony głównego wejścia na trybunę odsłonięto tablicę ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tego uroczystego aktu dokonali mecenas Jerzy Lewiński oraz wnuczka Marszałka Joanna Onyszkiewicz. Poinformowano także, iż z okazji jubileuszu do końca 2006 roku na koszulkach pierwszego zespołu widniał będzie herb nawiązujący do tradycji 1916 roku.

Podczas tej części obchodów na bocznym boisku rozegrany został także krótki pokazowy mecz piłkarzy, którzy podzielili się na dwie drużyny. Jedna występowała w strojach współczesnych, druga zaś w stylizowanych na te, w których legioniści występowali w 1916 roku. Zbudowano specjalne drewniane bramki, a spotkanie zakończyło się wynikiem 5:5. Po jednej z tych koszulek trafiło także do nowo otwartego Muzeum Legii, którego wstęgę przecinał m.in. jego założyciel i kustosz Wiktor Bołba. Na koniec zaproszeni goście wysłuchali przemówienia Wiktora, a także po raz pierwszy zwiedzili legijną placówkę, w której można było obejrzeć wiele cennych i unikatowych pamiątek, które przez lata gromadził kustosz.
Wiktor przez lata dbał o muzealną kolekcję, pozyskiwał nowe eksponaty i to zarówno związane z najświeższymi wydarzeniami, jak i z tą najbardziej zamierzchłą historią. Wiele z artefaktów uratował od zapomnienia, a nawet zniszczenia. Dziś Muzeum Legii znajduje się pod Trybuną Północną („Żyletą”), a wejście znajduje się przy wejściu głównym do klubu, tuż obok recepcji. Jego - ponowne - oficjalne otwarcie (po przenosinach z Trybuny Krytej starego obiektu) odbyło się 25 października 2010 roku. Choć wypada nadmienić, że pierwsza gablota z trofeami Wojskowych powstała na zewnątrz klubowego budynku już w roku 50-lecia klubu (1966, ale po kilku latach stamtąd zniknęła), to tak naprawdę dopiero w roku 90-lecia (2006) klub doczekał się muzealnej placówki z prawdziwego zdarzenia.

- Jestem przedstawicielem pokolenia, które wszystko zbierało. Był to czas, kiedy nie mieliśmy dostępu do zbyt wielu rzeczy. Jeśli coś wpadło nam w ręce i od razu zaczęliśmy tworzyć kolekcję. Od najmłodszych lat byłem zarażony pasją do piłki nożnej. Mieszkałem niedaleko bazaru przy Dworcu Wschodnim, na którym wszystko można było kupić. Grzebaliśmy w stoiskach, koledzy zbierali komiksy, a ja trafiłem na proporczyk Legii. Od niego wszystko się zaczęło. (...) Muzeum rodziło się w bólach. Mój pomysł na powstanie placówki narodził się pod koniec lat 80. Powodem tego zamieszania były narzekania mojej żony, że z każdej szafki w domu wypadają legijne pamiątki. Kazała mi coś z tym zrobić (śmiech). Muzeum powstało na podwalinach mojej osobistej kolekcji. W latach 80. regularnie spotykałem się z władzami klubu i namawiałem do utworzenia placówki. Wszyscy byli chętni, lecz w tamtych czasach brakowało miejsca na przygotowanie muzeum. Po remoncie trybuny krytej na starym stadionie udało się zorganizować pierwsze muzeum w sali VIP. Otworzyliśmy je 21 kwietnia, w ramach obchodów 90-lecia powstania Legii Warszawa. (...) W tworzeniu mojej kolekcji pomogły mi chociażby zdolności plastyczne. Tworzyłem karykatury piłkarzy, przyjeżdżałem na Legię i zbierałem podpisy. Zawodnicy bardzo się zainteresowali, chcieli bym rysował specjalne rysunki dla nich. (...) Nie chciałem za to pieniędzy, wpadłem na pomysł, że będę w ten sposób zbierał pamiątki. Dostałem mnóstwo koszulek, medale zawodników i inne przedmioty do kolekcji. Oczywiście wiele rzeczy też odkupiłem. Od starszych piłkarzy nigdy nie przyjmowałem pamiątek za darmo. (...) Pamiątki Legii są najdroższe, ale też najwięcej ludzi je zbiera. (...) Staram się osobiście docierać do innych kolekcjonerów. Lata temu należałem do Klubu Kolekcjonera Pamiątek Sportowych w Krakowie, nawiązałem tam mnóstwo kontaktów. W obecnych czasach pieniądz traci na wartości, więc ludzie inwestują w starsze przedmioty i traktują to jako lokatę kapitału. (...) Jeśli chodzi o najcenniejszy i historycznie najważniejszy, to jest to medal Towarzystwa Eugenicznego. W jego przypadku poszczęściło mi się. Znałem syna Pawła Akimowa, bramkarza. Długo to trwało zanim zdecydował się oddać mi ten medal. W 2000 roku niespodziewanie zadzwonił i powiedział - „przyjeżdżaj”. Oddał mi sportowe pamiątki ojca, a pozostawił sobie wojskowe. Pamiątki Kazimierza Deyny też zdobywałem w naprawdę dziwny sposób - mówił w połowie 2021 roku w rozmowie z Legia.com Wiktor Bołba. Całą rozmowę ze ś.p. założycielem i kustoszem Muzeum Legii przypomnimy we wtorek na naszej stronie.

W pierwszą rocznicę śmierci Wiktora Bołby, placówka, która cały czas wzbogaca swoją kolekcję, zostanie nazwana jego imieniem. Dziś Muzeum Legii opiekują się Adam Dawidziuk i Grzegorz Karpiński. Placówka otwarta jest dla każdego w dni powszednie, w godzinach 11:00 - 17:00, a jej zwiedzanie jest bezpłatne (w dni meczowe Muzeum Legii pozostaje nieczynne). Dla zorganizowanych grup, które odwiedzają stadion przy Łazienkowskiej, Muzeum jest jedną z głównych atrakcji podczas wycieczki z przewodnikiem po naszym obiekcie.

Autor
Janusz Partyka, Legia Warszawa