
Wyjątkowy turniej na Legii - 80 lat po wybuchu II wojny światowej!
Dziewczęta i chłopcy z Polski, Izraela, Niemiec i Rosji wykorzystali siłę football3, by promować pokój, szacunek i dialog.
Autor: Janusz Partyka
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Pokój to nieoceniona rzecz, o którą musimy dbać każdego dnia. Ważne jest, by pamiętać o szacunku, dialogu i współpracy każdego dnia. W ostatnim tygodniu lata, 80 lat po wybuchu II wojny światowej, młodzież z Izraela, Niemiec, Rosji i Polski pokazała, jak wykorzystać piłkę nożną do wspólnego tworzenia przyszłości.
Na stadionie Legii odbył się Fair Play Football3. Sposób gry i sposób tworzenia zespołów był wyjątkowy i miał prosty cel: promowanie pokoju, szacunku i dialogu. Dziewięć drużyn, po czterech graczy (w każdej drużynie dwóch chłopców i dwie dziewczyny). Sześć drużyn było reprezentowanych przez zawodników z Polski, Izraela, Niemiec i Rosji. Trzy drużyny reprezentowała młodzież z Nowej Góry, uczestnicy ogólnopolskiego Fair Play Programu. Sposób gry również był wyjątkowy, podczas każdej gracze stosowali metodologię football3.

* football3 to autorski program gry w piłkę nożną, którego celem jest wykorzystanie popularności piłki nożnej do nauki szacunku do innych, empatii, dialogu, współpracy w grupie i zasad Fair Play. Gra toczy się bez sędziego, są mediatorzy. Każdy może grać (chłopiec, dziewczyna, sprawny i mniej sprawny). Gra odbywa się na małej przestrzeni, na małe bramki. Zaczyna się od ustalania wspólnych zasad (w strefie dialogu), następnie gry, a po zakończeniu meczu odbywa się wspólne podsumowanie – rozmowa dwóch drużyn. Metoda jest promowana przez streetfootballworld z ponad 128 organizacjami w 85 krajach na całym świecie.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu:
Programu Erasmus +, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacyjnego, Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej, Legii Warszawa, Fundacji FIFA, Fundacji ORLEN, Sportimpakt i Streetfootballworld
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ambasady Izraela w Polsce i Ambasady Niemiec w Polsce
Organizatorami wydarzenia byli, The Peres Center for Peace and Innovation (Izrael), RheinFlanke (Niemcy), Brandenburgische Sportjugend (Nimecy) and Pskov Children's Foundation (Rosja) oraz
uczestnicy ogólnopolskiego Fair Play Programu : MSIS - Młodzieżowe Stowarzyszenie Inicjatyw Sportowych, Orlik w Maszewie Dużym i GKS Góra z Nowej Góry.
Autor
Janusz Partyka