Akademia na piątkę: kim są nowe twarze na zgrupowaniu w Hiszpanii?
Na zgrupowanie pierwszego zespołu Legii Warszawa, które trwa właśnie w hiszpańskiej Olivie (9-19 stycznia) udało się trzynastu zawodników, którzy w przeszłości doświadczyli procesu szkolenia w naszej Akademii. Pięciu z nich to gracze, którzy w pierwszej części sezonu reprezentowali drużynę rezerw lub U19. Czego możemy się spodziewać po naszych młodych piłkarzach? O to zapytaliśmy trenera Legii II i Legii UYL, Filipa Raczkowskiego.
Autor: Jakub Wydra
Fot. Mateusz Kostrzewa
- Udostępnij
Autor: Jakub Wydra
Fot. Mateusz Kostrzewa
Na zgrupowanie pierwszego zespołu Legii Warszawa, które trwa właśnie w hiszpańskiej Olivie (9-19 stycznia) udało się trzynastu zawodników, którzy w przeszłości doświadczyli procesu szkolenia w naszej Akademii. Pięciu z nich to gracze, którzy w pierwszej części sezonu reprezentowali drużynę rezerw lub U19. Czego możemy się spodziewać po naszych młodych piłkarzach? O to zapytaliśmy trenera Legii II i Legii UYL, Filipa Raczkowskiego.
Jakub Zieliński, Oliwier Olewiński, Viktor Karolak, Pascal Mozie i Aleksander Wyganowski - tych pięciu absolwentów Akademii Legii, którzy dotychczas znajdowali się w kadrze Legii II lub U19, swoją grą i postawą w ostatnich miesiącach zapracowało na szansę od trenera Goncalo Feio i wyjazd na obóz do Hiszpanii.
JAKUB ZIELIŃSKI
Pozycja: bramkarz
Data urodzenia: 21 luty 2008 r.
Wzrost: 195 cm
W Akademii Legii: od lata 2023 - przyszedł z Gedanii Gdańsk
Występy w rundzie jesiennej:
Betclic 3. Liga: 9 spotkań, 810 minut, 1 czyste konto
UEFA Youth League: 4 spotkania, 360 minut, 2 czyste konta
Centralna Liga Juniorów U19: 2 spotkania, 180 minut, 1 czyste konto
- Kuba to bramkarz o naprawdę dużym potencjale. Moim zdaniem bardzo się rozwinął przez ostatnie pół roku, poprzez pracę z Grzegorzem Szamotulskim (trenerem bramkarzy Legii II - przyp. red.). Przede wszystkim pod kątem mentalnym, "Szamo" otoczył Kubę bardzo wnikliwą, powiedziałbym nawet ojcowską opieką. Wcześniej zdecydowanie częściej zdarzały mu się momenty braku koncentracji w trakcie gry, które miały przełożenie na popełniane błędy i tracone bramki. Dziś potrafi utrzymać właściwą koncentrację od pierwszej do ostatniej minuty, tak naprawdę na przestrzeni rundy jesiennej przypominam sobie tylko jeden większy błąd, który kosztował nas utratę gola - podkreśla trener Raczkowski.
- "Zielu", pomimo bardzo młodego wieku - o czym trzeba pamiętać, bo Kuba to rocznik 2008 - bardzo dojrzał w kwestii działań na boisku, poprawił się w aspektach technicznych i ma za sobą udane półrocze. Stał się w mojej ocenie silnym i ważnym punktem rezerw. Od lat występuje również w reprezentacji Polski. Jako trener, w przypadku bramkarzy, patrzę przede wszystkim na to, jaki wpływ mają na zespół, jaką dają pewność graczom z pola - a u Kuby bardzo wzrosła pewność siebie, co ma pozytywne przełożenie na resztę drużyny - dodaje.
OLIWIER OLEWIŃSKI
Pozycja: obrońca
Data urodzenia: 15 luty 2006 r.
Wzrost: 173 cm
W Akademii Legii: od lata 2020 - przyszedł z Elany Toruń
Występy w rundzie jesiennej:
Betclic 3. Liga: 16 spotkań, 1321 minut, 2 bramki, 1 asysta, 5 zółtych kartek
UEFA Youth League: 4 spotkania, 285 minut, 1 asysta, 3 żółte kartki
Centralna Liga Juniorów U19: 1 spotkanie, 75 minut
- Myślę, że jego docelową pozycją jest prawa obrona, natomiast jego uniwersalność pozwala również na to, by korzystać z niego na lewej stronie defensywy, z inklinacjami do schodzenia do środka. Przychodząc do nas występował jako środkowy pomocnik, więc pewne pozytywne nawyki z gry w tym sektorze boiska mają przełożenie na jego dzisiejszą charakterystykę. Emanuje ogromną pewnością siebie i spokojem w grze, co pozwala mu podejmować odważne, ukierunkowane ofensywnie decyzje i robić to skutecznie. Jest zdecydowany w działaniu, tak w obronie, jak i ataku, potrafi poruszać się zarówno w bocznym, jak i środkowym sektorze boiska. Na przestrzeni ostatnich miesięcy bardzo dojrzał do swoich obowiązków, wydoroślał zarówno piłkarsko, jak i jako człowiek. Wygrał rywalizację i stał się mocnym punktem Legii II, rozegrał 90-95% możliwych minut, na co w pełni sobie zapracował. Otrzymał również powołania do reprezentacji Polski juniorów. Od kiedy trafił do Akademii rozwija się bardzo harmonijnie, nigdy nie schodził poniżej pewnego poziomu, choć oczywiście cały czas ma jeszcze przestrzeń do rozwoju. Jego sufit jest znacznie wyżej - opisuje Raczkowski.
- Zapadła mi w pamięć jedna z jego firmowych akcji, w jednym z jesiennych meczów III ligi. Wynik balansował na granicy 0:0, "Oli" wykonał kluczową akcję indywidualną, po której wywalczył rzut karny, co przełożyło się na naszą wygraną w tym spotkaniu. Akcję rozpoczął po jednej stronie, a zakończył niemal po przeciwległej stronie pola karnego. To pokazuje, że jest obrońcą, który może grać zarówno szeroko, jak i wąsko - i ta uniwersalność go wyróżnia. Jest też odpowiednio przygotowany mentalnie, by w przyszłości rywalizować na najwyższym poziomie - podkreśla opiekun rezerw.
VIKTOR KAROLAK
Pozycja: obrońca
Data urodzenia: 21 czerwca 2006 r.
Wzrost: 182 cm
W Akademii Legii: od jesieni 2022 - przyszedł z IF Bromma Pojkarna (Szwecja)
Występy w rundzie jesiennej:
Betclic 3. Liga: 16 spotkań, 1359 minut, 1 asysta, 3 zółte kartki
UEFA Youth League: 4 spotkania, 312 minut, 1 bramka
- Dużym atutem Viktora jest to, jak operuje lewą nogą. W systemie z czwórką w defensywie gra jako lewy obrońca, ale w systemie z trójką i wahadłowymi może zagrać jako lewy, wprowadzający środkowy obrońca. Myślę, że tam lepiej odnajdzie się niż na wahadle, choć na nim również sobie poradzi - zarysowuje trener L2.
- Dobrze broni, jest bardzo silny w kontakcie, odpowiedzialny w grze. Świetnie odnajduje się w bocznym sektorze boiska. Potrafi przyspieszyć, lokomocja na pewno jest jednym z jego atutów. W porównaniu do Olewińskiego lepiej odnajduje się grając szerzej, co nie wyklucza jednak zejść do środka. Potrafi też uderzyć z dystansu - wymienia.
- Przyszedł do nas ze Szwecji, w której się wychowywał, ale pochodzi z polskiej rodziny i nasz język nie był mu obcy. To na pewno ułatwiło mu adaptację w Legii. Jest osobą odpowiedzialną i samodzielną. Realizuje program edukacyjny w Szwecji, poprzez naukę on-line, co wymaga dużej samodyscypliny. Jest skupiony na pracy, na rozwoju i robi systematyczny progres. Był ważnym ogniwem rezerw w minionej rundzie i w pełni zapracował sobie na wyjazd z pierwszym zespołem do Hiszpanii.
PASCAL MOZIE
Pozycja: pomocnik
Data urodzenia: 6 maja 2008 r.
Wzrost: 187 cm
W Akademii Legii: od lata 2020 - przyszedł z Królewskich Płock
Występy w rundzie jesiennej:
Betclic 3. Liga: 16 spotkań, 1257 minut, 1 bramka, 2 asysty, 1 zółta kartka
UEFA Youth League: 4 spotkania, 325 minut
Centralna Liga Juniorów U19: 1 spotkanie, 45 minut
- Chłopak o dużym, wrodzonym talencie. Na tle innych zawodników wyróżnia się swoim stylem bycia - jest bardzo cichym, skromnym chłopakiem, a jednocześnie na boisku emanuje ogromną pewnością siebie - podkreśla Raczkowski.
- Pascal podąża swoją właśną ścieżką rozwoju, od dawna w kolejnych drużynach Akademii jest zazwyczaj najmłodszą osobą w szatni. Tak naprawdę przeskoczył jedną kategorię wiekową - U19, ale obejmując latem zespół rezerw nie wyobrażałem sobie funkcjonowania drużyny bez niego. To typ bardzo uniwersalnego środkowego pomocnika. Najczęściej występuje na pozycji numer osiem, ale z powodzeniem poradzi sobie i niżej, i wyżej. Ma świetny odbiór piłki, wbrew pozorom jest bardzo szybki i ma duże predyspozycje motoryczne. Dysponuje bardzo dobrą kontrolą przestrzeni i kontrolą piłki. O takich zawodnikach mówi się, że mają wycięty układ nerwowy - w trudnych, nawet krytycznych momentach potrafi zachować chłodną głowę i podjąć optymalną decyzję. Od dawna jest też reprezentantem Polski - charakteryzuje Moziego trener.
ALEKSANDER WYGANOWSKI
Pozycja: pomocnik
Data urodzenia: 11 czerwca 2009 r.
Wzrost: 173 cm
W Akademii Legii: od lata 2023 - przyszedł z Escolii Varsovia
Występy w rundzie jesiennej:
Centralna Liga Juniorów U19: 10 spotkań, 648 minut
- Olek, mimo bardzo młodego wieku, kilka razy trenował już z rezerwami, był również w grupie zawodników przygotowujących się do meczów UEFA Youth League. Na co dzień rywalizował w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U19, oczywiście jako trener Legii II obserwowałem jego występy na tym poziomie. Ma bardzo duży potencjał i radził sobie w rywalizacji treningowej z seniorami, mimo że ma dopiero piętnaście lat. Jego ogromnym atutem jest fakt, że szybko się uczy i wyciąga wnioski z popełnianych błędów. Ma dużą pewność siebie w działaniu na boisku, umiejętnie funkcjonuje w różnych przestrzeniach. Posiada umiejętności techniczne na dobrym poziomie, szybko przyswaja działania stricte taktyczne, ma też wysokie predyspozycje motoryczne, jak na swój wiek - wymienia Raczkowski.
- Myślę, że swoje atuty mocno uwidocznił w kluczowym momencie minionego sezonu, czyli półfinałach i finale CLJ U15. To pokazuje, że potrafi udźwignąć ciężar gatunkowy ważnych spotkań. Jest etatowym reprezentantem Polski na kolejnych szczeblach piłki młodzieżowej. Dla mnie jest zawodnikiem skrojonym pod grę na pozycji numer sześć, choć mógłby też zafunkcjonować wyżej, na "ósemce". W przeszłości z powodzeniem radził sobie również na boku obrony.
Przedstawiona powyżej piątka młodych piłkarzy podąża wytyczoną przez Akademię i klub ścieżką rozwoju. Utalentowanej młodzieży w Akademii nie brakuje - ale co łączy zawodników, którzy trafiają do pierwszego zespołu Legii czy - patrząc szerzej - do seniorskiej piłki? Trener Filip Raczkowski ma swoje spostrzeżenia.
- Wszyscy zawodnicy, którzy trafiają i szkolą się w akademii tak dużego klubu, jak Legia, posiadają odpowiednio wysoki potencjał indywidualny, umiejętności techniczne i predyspozycje motoryczne na dobrym poziomie. Patrząc na młodych graczy, którzy trafiają do seniorskiej piłki i radzą sobie na tym szczeblu, często różnią ich zdolności motoryczne, ale łączy jedna bardzo istotna cecha - umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy taktycznej. Mam tu na myśli nie tyle system gry, co działanie z piłką i bez piłki na danej pozycji, w danym sektorze boiska. Jednym z kluczy do zaistnienia w futbolu seniorskim jest determinacja, bardzo ważne są głód rozwoju, chęć nauki i umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy. To sprawia, że zawodnik staje się bardziej inteligentny w grze - a co za tym idzie potrafi szybciej przewidzieć i antycypować w danej sytuacji boiskowej - zauważa.
- Futbol staje się coraz szybszy i coraz bardziej intensywny w kotekście intensywności działań. To wymaga od zawodnika dużej inteligencji, umiejętności skupienia od pierwszej do ostatniej minuty, a dodając do tego odpowiednio wysokie umiejętności techniczne, zdrowie, motorykę - układa nam się obraz zawodnika kompletnego i uniwersalnego. W taki sposób staramy się szkolić w Akademii Legii - by nasi absolwenci szybko adaptowali się do nowych, wyższych wymagań, co zdecydowanie zwiększy ich szanse na powodzenie w seniorskiej piłce, czy to na poziomie Legii Warszawa, czy Ekstraklasy, czy topowych lig zagranicznych - podsumowuje trener Filip Raczkowski.
Autor
Jakub Wydra