Plus500
El. Ligi Europy UEFA: Mecz SK Slavia Praga - Legia Warszawa w liczbach

El. Ligi Europy UEFA: Mecz SK Slavia Praga - Legia Warszawa w liczbach

Dwaj byli piłkarze SK Slavii, którzy z legionistom w bramce zdobyli trzy punkty na inaugurację angielskiej Premier League? Ilu zawodników SK Slavii zagrało w ćwierćfinałowym meczu Euro 2020 pomiędzy reprezentacją Czech, a narodową kadrą Danii? Który piłkarz najbliższego rywala Legii zdobył bramkę w spotkaniu Ligi Mistrzów UEFA z zespołem posiadającym aktualnych mistrzów świata? Zapraszamy na porcję liczb i ciekawostek przed starciem w fazie play-off Ligi Europy UEFA.

Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, slavia.cz

  • Udostępnij

Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, slavia.cz

Podobnie jak poprzedni przeciwnik Legii Warszawa - GNK Dinamo - w całej swojej piłkarskiej historii SK Slavia Praga zdobyła jedno trofeum na arenie międzynarodowej. Miało to miejsce w 1938 roku, kiedy klub awansował do finału Pucharu Mitropa - jednego z pierwszych międzynarodowych turniejów piłkarskich tej rangi w Europie. Rywalem czeskiej drużyny został węgierski Ferencvaros. W Pradze oba zespoły zdobyły po dwie bramki, a mecz zakończył się wynikiem 2:2. Zwycięzcę tej rywalizacji wyłonił jednak rewanż rozgrywany w Budapeszcie. Gospodarze, mimo dobrego wyniku w pierwszym spotkaniu, nie byli w stanie przeciwstawić się świetnie dysponowanej Slavii, która za sprawą trafień Vytlačila i Šimůnka sięgnęła po międzynarodowe trofeum.

Zdjęcie

1:2 

Takim wynikiem zakończyło się spotkanie towarzyskie pomiędzy reprezentacją Izraela, a narodową kadrą Czech, które zostało rozegrane 11 października 2020 roku. Gospodarzem tego starcia był Izrael, którego piłkarza dość szybko musieli wyciągać piłkę z własnej siatki, po samobójczym trafieniu autorstwa...Joela Abu Hanny, czyli aktualnego zawodnika Legii Warszawa. Drugiego gola dla podopiecznych Jaroslava Silhavego strzelił Matej Vydra, a honorową bramkę dla Izraela zdobył Eran Zahavi. W pierwszym składzie reprezentacji Czech wystąpiło wówczas czterech aktualnych piłkarzy Slavii: Ondrej Kudela, Jan Boril, Lukas Masopust i Lukas Provod. 

Zdjęcie

2

Tyle oficjalnych spotkań rozegrały między sobą oba zespoły w rozgrywkach Pucharu Intertoto - letniego turnieju piłkarskiego dla klubów europejskich, które nie zakwalifikowały się do innych głównych rozgrywek prowadzonych przez UEFA (Ligi Mistrzów UEFA i Pucharu UEFA) poprzez rozgrywki ligowe.

Pierwsze spotkanie między tymi zespołami odbyło się w Pradze. Legia prowadziła wówczas po pierwszej połowie, po golu strzelonym przez Tadeusza Nowaka. Zawodnicy Slavii doprowadzili jednak do wyrównania w drugiej odsłonie meczu. Drugie spotkanie rozgrywane w stolicy Polski przyniosło kibicom jeszcze więcej emocji. Legioniści, których prowadził wówczas Andrzej Strejlau, przegrywali po pierwszych 45 minutach 0:2. Sytuacja zmieniła się w drugiej odsłonie meczu, a o końcowym rezultacie zadecydowała świetna postawa Kazimierza Deyny. Legendarny pomocnik najpierw zdobył bramkę kontaktową, a następnie doprowadził do wyrównania po skutecznym wykonaniu rzutu karnego w 88. minucie spotkania. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 2:2.

Zdjęcie

4

Tylu aktualnych piłkarzy SK Slavii rozpoczęło ćwierćfinałowy mecz na Euro 2020 w podstawowym składzie reprezentacji Czech, gdy ta rywalizowała z Danią. Pierwszym wyborem trenera Jaroslava Silhavego na pozycji lewego obrońcy był Jan Boril, kapitan najbliższego rywala Legii. W środku pola wystąpili natomiast: Tomas Holes, Lukas Masopust i Petr Sevcik. Dodatkowo, z ławki rezerwowych w drugiej odsłonie meczu wszedł Michael Krmencik - napastnik Czerwono-Białych.

Zdjęcie

4/5

Od sezonu 2016/2017 zarówno SK Slavia, jak i Legia Warszawa, zdobyły cztery na pięć możliwych krajowych mistrzostw. Czesi w tym czasie ligowy prymat stracili tylko raz - w sezonie 2017/2018. Wojskowi musieli za to uznać wyższość Piasta Gliwice w rozgrywkach 2018/2019, gdy ostatecznie zajęli drugie miejsce w Ekstraklasie.

Zdjęcie

5 i 15

Z takimi numerami na koszulkach w barwach reprezentacji Czech rozgrywają swoje mecze dwaj byli zawodnicy SK Slavii - Vladimir Coufal i Tomas Soucek. Obaj z nich są zawodnikami West Hamu United. Coufal trafił do angielskiej drużyny przed sezonem 2020/2021, natomiast jego kolega z narodowej kadry dołączył do popularnych Młotów sezon wcześniej. Przypomnijmy, że zawodnikiem West Hamu jest również Łukasz Fabiański, były golkiper Legii Warszawa. Cała wyżej wymieniona trójka znalazła się w pierwszym składzie drużyny Davida Moyesa na pierwszy mecz nowego sezonu z Newcastle United. Młoty wygrały ten mecz 4:2, a jedną z bramek zdobył właśnie były pomocnik Slavii - Tomas Soucek. 

Zdjęcie

6
Tyle spotkań w europejskich pucharach rozegrali legioniści z drużynami z Czech (bądź dawnej Czechosłowacji na terenach należących dziś do naszych południowych sąsiadów). Wojskowi mierzyli się w rozgrywkach o Puchar Intertoto kolejno z Banikiem Ostrawa (1974 - 1:1 i 1:1), Slavią Praga (1977 - 1:1 i 2:2) i Sigmą Ołomuniec (1986 - 5:1 i 0:3). Ogólny bilans tych potyczek do jedno zwycięswo, cztery remisy i jedna porażka (bilans bramkowy 10L9 na korzyść Legii).

Zdjęcie

7

Z kolei z takim numerem gra Nikolae Stanciu - ofensywny pomocnik SK Slavii, który w swojej karierze grał już z Legią Warszawa. Miało to miejsce w sezonie 2013/2014, a konkretnie w fazie play-off Ligi Mistrzów UEFA. 28-latek był wówczas zawodnikiem Steauy Bukareszt, która rywalizowała ze stołeczną drużyną o awans do tych prestyiżowych rozgrywek. W stolicy Rumuni padł remis 1:1 i o wszystkim miał zadecydować rewanż w Warszawie. Ten lepiej rozpoczęli goście, którzy szybko wyszli na dwubramkowe prowadzenie, a autorem jednej z bramek był właśnie Nikolae Stanciu. Ostatecznie spotkanie zakończyło się remisem 2:2, który premiował do awansu Steauę Bukareszt.

Zdjęcie

10

Tyle klubów piłkarskich ma lub miało swoją siedzibę w Pradze. Największe z nich to bez wątpienia Sparta, Slavia, FK Dukla czy Bohemians 1905, ale są jeszcze: CAFC Praga, FK Loko Vitavin, SC Olympia Radotin, FK Slavoj Vysehrad, Viktoria Żiżkoc czy SC Xaverow.

Zdjęcie

13

Tyle spotkań w barwach SK Slavii rozerał aktualny napastnik Legii Warszawa - Tomas Pekhart. We wszystkich tych spotkaniach 32-letni zawodnik zdołał zdobyć dwie bramki, kiedy to pokonywał bramkarzy zespołów FK Jabłonec i FC FASTAV Zlin. Bogatą przeszłość w klubie ze stolicy Czech ma także były napastnik stołecznej drużyny - Tomas Necid. W barwach Slavii, aktualny atakujący FC Bohemians Praga 1905 rozegrał 84 spotkania, w których 23-krotnie umieszczał piłkę w siatce.

Zdjęcie

26

Tyle lat ma Ondrej Kolar, bramkarz SK Slavii. Co ciekawe, golkiper mistrza Czech od dłuższego czasu rozgrywa swoje mecze w specjalnej masce, chroniącej jego głowę. Jest to pochodna pechowego starcia, które miało miejsce w marcu bieżącego roku. Wówczas jeden z zawodników Rangers FC - Kemar Roofe - brutalnie zaatakował golkipera Slavii korkami w twarz, przez co ten nabawił się poważnych obrażeń. Od tej pory Ondrej Kolar rozgrywa swoje mecze właśnie w specjalnej masce.

Zdjęcie

26,2

Tyle lat wynosi średnia wieku kadry SK Slavii Praga. W swoich szeregach Czerwowno-Biali mają 35. zawodników, z czego 17 z nich to obcokrajowcy (48,6% drużyny). Najstarszym graczem w kadrze najbliższego rywala Legii jest 35-letni golkiper - Premysl Kovar. Na drugim biegunie znajduje się Daniel Samek - defensywny pomocnik z rocznika 2004. Średnia wieku Legii to 24,8 lat (najstarszym jest 41-letni bramkarz Artur Boruc, najmłodszym zaś 17-letni napastnik Wiktor Kamiński). W barwach Wojskowych występuje 13 obcokrajowców (43,3% kadry).

Zdjęcie

45

Tyle lat ma z kolei aktualny trener Slavii - Jindřich Trpišovský. Szkoleniowiec dołączył do drużyny najbliższego rywala Legii na początku 2018 roku i od tego czasu trzykrotnie sięgnął ze swoim zespołem po mistrzostwo i puchar Czech. Ze sterami SK Slavii Trpišovský stał łącznie 175 razy. 45-latek wraz ze swoją drużyną wygrał 118 spotkań, 33 zremisował i w 24 doznawał porażki (śr. 2,21 pkt/mecz). Z kolei 51-letni szkoleniowiec Legii Czesław Michniewicz zasiadał na trenerskiej ławce stołecznego klubu 41-krotnie. 26 meczów wygrał, osiem zremisował, zaś siedem przegrał, notując średnią 2,10 pkt/mecz.

Zdjęcie

63

W tej minucie spotkania Ligi Mistrzów UEFA w sezonie 2018/2019, podczas rywalizacji z Interem Mediolan, bramkę zdobył piłkarz SK Slavii - Peter Olayinka. Przez długi czas Czesi byli w stanie utrzymać ten sensacyjny wynik, ale w doliczonym czasie gry, gola na wagę remisu zdobył Nicolo Barella. Jak się okazało, włoski pomocnik już trzy lata później został mistrzem świata razem ze swoją narodową reprezentacją.

Zdjęcie

264

Legia rozegrała dotychczas w europejskich pucharach 264 mecze. Największym sukcesem było dojście do 1/2 i 1/4 Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w sezonach 1969/1970 i 1970/1971, 1/4 Ligi Mistrzów 1995/1996, 1/2 Pucharu Zdobywców Pucharów 1990/1991 oraz 1/4 Pucharu Zdobywców Pucharów 1964/1965 i 1981/1982. Legioniści wygrali także grupę Pucharu Intertoto w 1967 roku. Najskuteczniejszym zawodnikiem w barwach Legii w Europie jest Miroslav Radović (18 goli), zaś najwięcej meczów rozegrał Michał Kucharczyk (67).

Legioniści w sezonie 1956/1957 inaugurowali pucharowe rozgrywki z drużyną z byłej Czechosłowacji - Slovanem Bratysława, z którym wygrali 2:0 i przegrali 0:4. Dziś jednak to klub, który leży na terenie Słowacji.

Zdjęcie

343

Tyle w przybliżeniu metrów ma znajdujący się w Pradze Most Legii. Jest to drogowy most z linią tramwajową łączący Národní třída przez wyspę Střelecký z Újezd i Malá Strana. Po obu stronach mostu znajdują się po dwie wieże, które służyły do pobierania opłaty drogowej podczas pierwszych lat istnienia mostu. Otwarcia tej nowej możliwości komunikacyjnej dokonał w 1901 roku cesarz Franciszek Józef I. Most wielokrotnie zmieniał swoją nazwę, początkowo był nazywany imieniem cesarza Franciszka, Smetany, 1 Maja, a pomiędzy tymi nazwami włącznie z obecną, trzykrotnie Mostem Legii.

Zdjęcie

642
Tyle kilometrów dzieli Warszawę od Pragi. Trasę tę można przemierzyć samochodem w nieco ponad siedem godzin, lub drogą lotniczą (w linii prostej 517 km) - lot samolotem trwa około godziny. Praga jest stolicą i największym miastem w Czechach. Położone jest w zachodniej części kraju, w środkowej części krainy Czechy nad rzeką Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego. Powierzchnia Pragi wynosi 496 km3 (dla porównania - Warszawy 517,24 km3), a ludność oscyluje wokół 1 325 000 mieszkańców (w Warszawie ok. 1 795 000). Posiada 22 dzielnice (stolica Polski zaś ma ich 18).

Zdjęcie

2001

W tym roku urodził się Abdallah Sima - najwyżej wyceniany piłkarz SK Slavii Praga. Senegalski skrzydłowy jest dużą gwiazdą czeskiej drużyny i jednym z jej najlepszym zawodników, którym już teraz zainteresowane są największe kluby w Europie.

Zdjęcie

19 370

Tyle w przybliżeniu wynosi pojemność stadionu SK Slavii Praga, który nosi nazwę Stadion Sinobo. Obiekt piłkarski w Pradze został wybudowany w latach 2006–2008 (w miejscu starego stadionu Eden) i oddany do użytku 7 maja 2008 roku. W sezonach 2010/2011 oraz 2011/2012 ze stadionu korzystał również Bohemians 1905. 30 sierpnia 2013 odbył się tu mecz o Superpuchar UEFA, w którym Bayern Monachium pokonał po serii jedenastek londyńską Chelsea - 5:4.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.