Historia: Kalendarium Legii (15 lutego): Edward Drabiński – „bohater” z Batorego - Legia Warszawa
Historia: Kalendarium Legii (15 lutego): Edward Drabiński – „bohater” z Batorego

Historia: Kalendarium Legii (15 lutego): Edward Drabiński – „bohater” z Batorego

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 15 lutego 1948 roku były napastnik Legii Edward Drabiński został jej szkoleniowcem. Ciekawostką jest fakt, że Drabiński był jedynym zawodnikiem, który grał w Legii przed i po II Wojnie Światowej.

Autor: Janusz Partyka

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Edward Drabiński urodził się 6 czerwca 1912 w Warszawie (zmarł w wieku 83 lat – 28 października 1995 roku w stolicy). W latach 1927 – 1948 w barwach Legii Warszawa wystąpił w 39 spotkaniach, strzelając sześć goli. Karierę piłkarską Drabiński rozpoczął w 1927 roku, właśnie w klubie z Łazienkowskiej. Jego debiut w drużynie Wojskowych miał miejsce 28 maja 1933 roku w przegranym (0:3) meczu z ŁKS-em. W roku 1938 roku napastnik przeniósł się do rywala zza miedzy – Warszawianki, by dziewięć lat później wrócić do Legii. Karierę piłkarską zakończył w roku 1948. Po jej zakończeniu Edward Drabiński rozpoczął przygodę z trenerką. W okresie od 15 lutego do 15 września 1948 roku Drabiński był szkoleniowcem Legii. W późniejszym okresie trenował m.in. ŁKS, Odrę Opole, Polonię Bytom, Lechię Gdańsk, Lecha Poznań, Polonię Bydgoszcz oraz Gwardię Warszawa. Ogółem na ławce trenerskiej Wojskowych zasiadał w 19 meczach. Był szkoleniowcem bezkompromisowym – zanotował z drużyną 10 zwycięstw i dziewięć porażek.

Zdjęcie

Ciekawostką jest, że prowadził Wojskowych w pierwszej w historii konfrontacji z Lechem Poznań. 9 czerwca 1948 roku w stolicy Wielkopolski spotkanie zakończyło się zwycięstwem „Kolejorza” 5:4, a gole dla Legii strzelili Grządziel (17., 75.), Cyganik (61. k.) i Szymański (77.). Legia wystąpiła w składzie: Skromny – Serafin, Szczurek, Knys – Waśko, Milczanowski – Mordarski, Szymański, Grządziel, Górski, S. Cyganik.

 

Edward Drabiński był także „bohaterem” słynnej ucieczki na pokładzie statku M/S „Batory”, kiedy to z trzema innymi piłkarzami postanowił szukać szczęścia i dolarów w Ameryce. Józef Nawrot, Franciszek Cebulak, Henryk Martyna i Edward Drabiński zostali zatrudnieni przez kapitana statku, którego reprezentacja szykowała się do rewanżowego meczu z przedstawicielami amerykańskiej polonii. Ponieważ pierwszy mecz marynarze z „Batorego” przegrali aż 1:8, pałali żądzą rewanżu. I tym razem się udało, bo wzmocnieni legionistami marynarze pokonali Klub Polsko-Amerykański 4:1.

 

Niestety, dolarowa rejterada czołowych piłkarzy Legii miała poważne reperkusje – i dla klubu, i dla nich samych. Osłabiona Legia spadła z ligi, a uchodźcy z niej zostali przez klub zdyskwalifikowani: Nawrot, Cebulak i Martyna na dwa lata, a Drabiński na pół roku.

Zdjęcie

Z kolei 15 lutego 1943 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz zginął legionista i polski olimpijczyk w zwycięskim biegu na 10 km w 1935 roku Józef Noji. Był on obok Janusza Kusocińskiego najbardziej znanym polskim długodystansowcem lat 30. Brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w roku 1936, gdzie zajął piąte miejsce na 5 000 metrów i 14. na 10 000 m. Startował również w Mistrzostwach Europy w Paryżu w 1938 roku, gdzie był piąty na 5 000 m.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.