Historia: Kalendarium Legii (6 września) - Pięć lat Kusty w Legii - Legia Warszawa
Historia: Kalendarium Legii (6 września) - Pięć lat Kusty w Legii

Historia: Kalendarium Legii (6 września) - Pięć lat Kusty w Legii

Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 6 września 1978 roku legionista Marek Kusto zdobył bramkę dla reprezentacji Polski w meczu z Islandią. Był to jego trzeci i ostatni gol strzelony dla kadry narodowej. W drużynie Legii Kusto występował przez pięć lat – z „eLką” na piersi rozegrał 161 spotkań w których zdobył 51 bramek.

Autor: Janusz Partyka

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Marek Kusto urodził się 29 kwietnia 1954 roku w Bochni. W czasie kariery zawodniczej występował na pozycji napastnika. Grę w piłkę zaczynał w Wiśle Kraków (1972-1977), skąd przeszedł do warszawskiej Legii. W drużynie z Łazienkowskiej zadebiutował 2 lipca 1977 roku w spotkaniu z Landskroną BoIS – zdobył wówczas zwycięską bramkę, a 10 dni później w kolejnym meczu przy Łazienkowskiej ustrzelił hat-tricka.

Zdjęcie

Napastnik o doskonałej technice, obdarzony niesamowitą szybkością i dynamiką, gdy miał swój dzień potrafił grą zachwycać kibiców. Przez pięć sezonów rozegrał w barwach Legii 161 meczów i strzelił 51 goli. Podczas gry w barwach Wojskowych dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1980 i 1981). Kusto pojawił się w wojskowym klubie, gdyż... nie chciał już grać dla Wisły Kraków – wówczas klubu milicyjnego. „Marek Kusto, ofensywny piłkarz, uczestnik trzech mundiali w złotej dekadzie polskiego futbolu, zawodnik doceniany przez Górskiego, Gmocha i Piechniczka. I człowiek, który z zimną krwią porzucił Wisłę dla Legii – wtedy, w latach 70., było to wydarzenie, o którym dyskutowała cała piłkarska Polska” – pisali dziennikarze Przeglądu Sportowego.

Zdjęcie

Kwestię przenosin do Warszawy ułatwił fakt, że jego ojciec był oficerem LWP. Formalności dotyczące przenosin Kusty między wojskiem, a milicją, trwały jednak prawie pół roku. Po ostatnim meczu, który rozegrał 9 maja 1982 roku, pożegnał się z Warszawą i wyjechał do Belgii. W barwach Beveren (1982-1990) zdobył mistrzostwo (84) i Puchar Belgii (83).

Zdjęcie

W reprezentacji Polski zagrał 19 meczów i strzelił 3 gole (trzykrotnie był w kadrze na mistrzostwa świata – 1974, 1978, 1982, lecz zagrał dopiero na trzecim turnieju). Po zakończeniu kariery został trenerem.

Zdjęcie

Z kolei 6 września 1953 roku koszykarze Legii rozegrali pierwsze międzynarodowe spotkania – z UDA Praga z Czechosłowacji. Dwumecz rozegrano z okazji 10. rocznicy powstania Wojska Polskiego na korcie centralnym w Warszawie. Obydwa spotkania wygrali goście – pierwsze w stosunku 49:36 (28:17), drugie zaś 41:31 (27:12).

Skład Legii w dwumeczu z UDA: Leszek Kamiński, Władysław Buczak, Mirosław Popławski, Jabłoński, Poburka, Ryszard Żochowski, Stefan Majer, Jan Wilczewski, Jędrzej Bednarowicz, Zdzisław Kwapisz, Wiesław Maciejewski, Zdzisław Popławski, Zdobysław Niciński.

Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.