Historia: Kalendarium Legii (6 września) - Pięć lat Kusty w Legii
Codziennie na Legia.com - w Kalendarium Legii - przypominać Wam będziemy istotne wydarzenia ze 104-letniej historii klubu z Łazienkowskiej przypadające na dany dzień. 6 września 1978 roku legionista Marek Kusto zdobył bramkę dla reprezentacji Polski w meczu z Islandią. Był to jego trzeci i ostatni gol strzelony dla kadry narodowej. W drużynie Legii Kusto występował przez pięć lat – z „eLką” na piersi rozegrał 161 spotkań w których zdobył 51 bramek.
Autor: Janusz Partyka
- Udostępnij
Autor: Janusz Partyka
Marek Kusto urodził się 29 kwietnia 1954 roku w Bochni. W czasie kariery zawodniczej występował na pozycji napastnika. Grę w piłkę zaczynał w Wiśle Kraków (1972-1977), skąd przeszedł do warszawskiej Legii. W drużynie z Łazienkowskiej zadebiutował 2 lipca 1977 roku w spotkaniu z Landskroną BoIS – zdobył wówczas zwycięską bramkę, a 10 dni później w kolejnym meczu przy Łazienkowskiej ustrzelił hat-tricka.
Napastnik o doskonałej technice, obdarzony niesamowitą szybkością i dynamiką, gdy miał swój dzień potrafił grą zachwycać kibiców. Przez pięć sezonów rozegrał w barwach Legii 161 meczów i strzelił 51 goli. Podczas gry w barwach Wojskowych dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1980 i 1981). Kusto pojawił się w wojskowym klubie, gdyż... nie chciał już grać dla Wisły Kraków – wówczas klubu milicyjnego. „Marek Kusto, ofensywny piłkarz, uczestnik trzech mundiali w złotej dekadzie polskiego futbolu, zawodnik doceniany przez Górskiego, Gmocha i Piechniczka. I człowiek, który z zimną krwią porzucił Wisłę dla Legii – wtedy, w latach 70., było to wydarzenie, o którym dyskutowała cała piłkarska Polska” – pisali dziennikarze Przeglądu Sportowego.
Kwestię przenosin do Warszawy ułatwił fakt, że jego ojciec był oficerem LWP. Formalności dotyczące przenosin Kusty między wojskiem, a milicją, trwały jednak prawie pół roku. Po ostatnim meczu, który rozegrał 9 maja 1982 roku, pożegnał się z Warszawą i wyjechał do Belgii. W barwach Beveren (1982-1990) zdobył mistrzostwo (84) i Puchar Belgii (83).
W reprezentacji Polski zagrał 19 meczów i strzelił 3 gole (trzykrotnie był w kadrze na mistrzostwa świata – 1974, 1978, 1982, lecz zagrał dopiero na trzecim turnieju). Po zakończeniu kariery został trenerem.
Z kolei 6 września 1953 roku koszykarze Legii rozegrali pierwsze międzynarodowe spotkania – z UDA Praga z Czechosłowacji. Dwumecz rozegrano z okazji 10. rocznicy powstania Wojska Polskiego na korcie centralnym w Warszawie. Obydwa spotkania wygrali goście – pierwsze w stosunku 49:36 (28:17), drugie zaś 41:31 (27:12).
Skład Legii w dwumeczu z UDA: Leszek Kamiński, Władysław Buczak, Mirosław Popławski, Jabłoński, Poburka, Ryszard Żochowski, Stefan Majer, Jan Wilczewski, Jędrzej Bednarowicz, Zdzisław Kwapisz, Wiesław Maciejewski, Zdzisław Popławski, Zdobysław Niciński.
Autor
Janusz Partyka