
Liga Europy UEFA: Legia Warszawa - Leicester City w liczbach
Ile meczów przeciwko Leicester City rozegrał bramkarz Legii - Artur Boruc? Z którymi piłkarzami Lisów rywalizował trener Czesław Michniewicz, gdy był selekcjonerem młodzieżowej reprezentacji narodowej? Ojciec duńskiego bramkarza Leicester, którego drugie imię brzmi Bolesław? Zapraszamy na małą porcję liczb i ciekawostek przed meczem 2. kolejki fazy grupowej Ligi Europy UEFA!
Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Leicester City
- Udostępnij
Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka
Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii, Leicester City
0:0 i 0:2
Leicester City, podobnie jak Legia Warszawa, w 2021 roku rywalizowało w dwumeczu z SK Slavią Praga. Miało to miejsce w 1/16 ubiegłorocznej edycji Ligi Europy UEFA. W spotkaniu wyjazdowym Anglicy zremisowali ze swoim rywalem 0:0, ale na własnym obiekcie musieli uznać wyższość mistrza Czech. Slavia pokonała Leicester 2:0, a autorami bramek byli Lukas Provod i Abdallah Sima.

1:1
21 marca 2019 roku, gdy trener Czesław Michniewicz był selekcjonerem młodzieżowej reprezentacji Polski, jego rywalem była narodowa kadra Anglii U21. Na stadionie Bristol City stawiło się wówczas ponad 25 tysięcy kibiców. Sam mecz zakończył się remisem 1:1, a bramkę dla Biało-Czerwonych, po fantastycznym uderzeniu z rzutu wolnego zdobył Sebastian Szymański. Co ciekawe, w kadrze Anglików grało wówczas czterech aktualnych piłkarzy Leicester: James Maddison, Ademola Lookman, Hamza Choudhury i Harvey Barnes.
3
Zawodnikiem Leicester City był aktualny piłkarz Legii Warszawa - Bartosz Kapustka. W barwach Lisów 24-letni pomocnik rozegrał łącznie trzy spotkania (wszystkie w rozgrywkach FA Cup w sezonie 2017/18).
Także tyle spotkań przeciwko Leicester City rozegrał bramkarz Legii - Artur Boruc, którego zabraknie jednak dziś na boisku z powodu kontuzji. Pierwsze takie spotkanie golkiper stołecznej drużyny rozegrał 29 sierpnia 2015 roku. Wówczas jego aktualny zespół - Bournemouth zremisował z Lisami 1:1. Kolejny mecz zakończył się wynikiem 0:0, a trzecie starcie zakończyło się po myśli drużyny Artura Boruca, która pokonała Leicester 1:0.
Również trzech zawodników Legii wpisywało się na listę strzelców w spotkaniach z angielskimi drużynami w europejskich pucharach. Do siatki trafiali Jerzy Podbrożny (w wygranym 1:0 spotkaniu z Blackburn), Jacek Cyzio (w przegranym meczu z Manchesterem Utd. 1:3) i Wojciech Kowalczyk (w zremisowanym 1:1 spotkaniu w Manchesterze).

4
Leicester City grało cztery razy w finale Pucharu Anglii (1949, 1961, 1963 i 1969). Wszystkie te spotkania na nieszczęście dla kibiców Lisów kończyły się porażkami. Do tej pory jest to „rekord” jeśli chodzi o przegrane starcia w finale FA Cup.

4/7
Cztery oficjalne i trzy nieoficjalne spotkania - to bilans potyczek Legii z drużynami z Anglii. 3 maja 1966 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie doszło do meczu z drużyną Tottenham Londyn. Odbył się on z okazji 50-lecia klubu z Łazienkowskiej, a Wojskowi - po golach Janusza Żmijewskiego i Waldemara Obrębskiego - zwyciężyli faworyzowanych rywali 2:0. Do pierwszej oficjalnej konfrontacji doszło natomiast w roku 1991, kiedy to legioniści mierzyli się w półfinale rozgrywek o Puchar Zdobywców Pucharów z Manchesterem United. W pierszym spotkaniu na Stadionie Wojska Polskiego podopieczni Władysława Stachurskiego ulegli rywalom 1:3 (gol Jacka Cyzio), w rewanżu zaś uzyskali remis 1:1 (bramka Wojciecha Kowalczyka). Pięć lat później w grupie Ligi Mistrzów Wojskowi rywalizowali z Blackburn Rovers. W Warszawie zwyciężyli 1:0 (gol Jerzego Podbrożnego), w rewanżu zaś padł bezbramkowy remis. Do nieoficjalnego dwumeczu z Anglikami - przy okazji pożegnania Kazimierza Deyny - doszło także w latach 1979 i 1980. Przy Łazienkowskiej legioniści pokonali Manchester City 2:1 (gole Deyny i Dragoslav Stepanović - sam.), zaś w rewanżu rozgromili rywali 5:1 (po dwóch golach Krzysztofa Adamczyka oraz trafieniach Pawła Janasa, Mirosława Okońskiego i Marka Kusto). O spotkaniach z Manchesterem Utd. i Blackburn więcej napiszemy przy okazji rewanżowego meczu z Leicester City.

11
W sezonie 2015/16, Jamie Vardy strzelił przynajmniej jednego gola w jedenastu meczach z rzędu. Poprzedni rekordzista Ruud van Nistelrooy potrafił tego dokonać w dziesięciu meczach. Do tej pory jest to rekord jeśli chodzi o rozgrywki Premier League.

26,9
Tyle lat wynosi średnia wieku kadry Leicester City (Legii 24,9). W szeregach najbliższego rywala Legii znajduje się 18 obcokrajowców (64,3% zespołu) - w Warszawie 15 (48,4%). Trzynastu graczy z angielskiego zespołu występuje w barwach swoich reprezentacji narodowych (w Legii jest ich ośmiu). Najstarszym piłkarzem w kadrze Leicester City jest Eldin Jakupovic - 36-letni bramkarz (wśród Wojskowych Artur Boruc - 41). Na drugim biegunie znajduje się Luke Thomas - lewy obrońca z rocznika 2001 (w Legii Wiktor Kamiński - 17).

27
Tyle lat ma prawy obrońca Leicester City - Ricardo Pereira. Portugalczyk trafił na King Power Stadium w lipcu 2018 roku z FC Porto. Swojego Ricardo Pereirę ma także... Legia Warszawa. 47-letni trener odpowiada za szkolenie i przygotowywanie do kolejnych spotkań bramkarzy stołecznej drużyny. Co ciekawe, obaj Panowie urodzili się w Lizbonie.

48
Tyle z kolei lat ma trener Leicester City - Brendan Rodgers. Doświadczony szkoleniowiec w przeszłości prowadził m.in. Celtic i Liverpool. Razem ze szkocką drużyną dwa razy zdobył krajowy tytuł dokładając do tego również trzy raz podniesiony puchar Szkocji. 48-letni trener prowadził zespół Lisów w 120 spotkaniach - 64 z nich wygrał, 21 zremisował i 35 przegrał (śr. 1,78 pkt/mecz). 51-letni szkoleniowiec Legii Warszawa Czesław Michniewicz prowadził drużynę w 49 spotkaniach - odniósł 30 zwycięstw, dziewięć razy zremisował, zaś 10 meczów przegrał (śr. 2,02 pkt/mecz). Spotkanie z Leicester City będzie więc dla trenera Wojskowych 50.

129
Kasper Schmeichel, podstawowy bramkarz Leicester City, to syn duńskiej legendy - Petera Schmeichela. Co ciekawe, 129-krotny były reprezentant kraju jest synem Dunki i... Polaka - Antoniego Schmeichela. Rodzinne nawiązania widzimy również na przykładzie drugiego imienia 57-latka, które dla uczczenia pamięci pradziadka brzmi - Bolesław.

137
Tyle lat ma nasz czwartkowy rywali w Lidze Europy UEFA Leicester City. Klub został założony w 1884 roku przez grupę chłopców ze Szkoły Wyggeston jako Leicester Fosse. W 1890 roku dołączył do The Football Association, zaś rok później do Midland League. W roku 1894 roku został wybrany do Division Two of Football League (Second Division). W swoim pierwszym ligowym meczu Leicester przegrał 3:4 z Grimsby, aby już w kolejnym tygodniu odnieść pierwsze zwycięstwo w meczu przeciwko Rotherham na własnym stadionie. W tym samym sezonie klub zanotował najwyższy w swojej historii wynik, zwyciężając w spotkaniu z Notts Olympic13:0 (w ramach kwalifikacji do FA Cup). Więcej o bogatej historii klubu przeczytacie w TYM miejscu.

273
Tyle bramek dla Leicester City zdobył Arthur Chandler. Do tej pory Anglik jest najskuteczniejszym zawodnikiem w historii jeśli chodzi o najbliższego rywala Legii Warszawa. Snajper w latach 20. i 30. XX wieku był jednym z najskuteczniejszych napastników brytyjskiego futbolu.

1995/96
Ostatni raz z angielskim zespołem legioniści mierzyli się w sezonie 1995/96 w rozgrywkach grupowych Pucharu Mistrzów UEFA (obecna Liga Mistrzów UEFA). Rywalem Legii była wówczas drużyna Blacbkurn Rovers. Pierwsze spotkanie odbyło się w Warszawie. Kibice zgromadzeni tego dnia na stadionie obejrzeli tylko jednego, ale jakże ważnego gola. W 26. minucie spotkania Cezary Kucharski efektownie zwiódł kilku rywali, po czym wpadł w pole karne i oddał strzał. Uderzenie nie znalazło drogi do bramki, ale na szczęście dla stołecznej drużyny skuteczną dobitką popisał się Jerzy Podbrożny. W rewanżowym starciu, legioniści zremisowali ze swoim rywalem 0:0.

2018
W tym roku rozgrywano mistrzostwa świata we Francji. W finale drużyna gospodarzy spotkała się z reprezentacją Chorwacji. Ostatecznie z triumfu mogli cieszyć się Trójkolorowi, którzy pokonali swojego rywala 4:2. W podstawowym składzie Francji grał wówczas były już zawodnik Leicester City i jeden z najlepszych pomocników na świecie - N’Golo Kanté.

32 312
Tylu kibiców może pomieścić stadion Leicester City - King Power Stadium. Obiekt oficjalnie otwarto 23 lipca 2002 roku, a pierwszy mecz rozegrano kilkanaście dni później (towarzyskie spotkanie między Leicester City a Athletic Bilbao). Stadion początkowo nazwano Walkers Stadium – nazwę tę zmieniono na King Power Stadium w 2011 roku, po zmianie właściciela klubu.

100 000 000
Tyle milionów funtów kosztował nowoczesny ośrodek treningowy Leicester City. Obiekt powstawał od wiosny 2019 roku. Pierwszy trening na nowej płycie jednego z boisk zawodnicy Anglicy przeprowadzili 24 grudnia w Boże Narodzenie. Największa inwestycja w historii klubu mieści 21 boisk, w tym 14 pełnowymiarowych. Na terenu nowego obiektu Leicester znajduje się m.in. pole golfowe, centrum naukowe i boisko meczowe z 499 krzesełkami.

Autor
Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka