PKO Bank Polski Ekstraklasa: Cracovia - Legia Warszawa w liczbach
Czy Cracovia to naprawdę najstarszy polski klub i jakim sposobem Pasy zdobywały pierwsze trofea jeszcze przed przywróceniem Polski na mapę? Dlaczego Jan Paweł II dorobił się przydomku nawiązującego do piłkarza Legii? Reprezentant Finlandii przeciwko Bartoszowi Kapustce? Zapraszamy na przedmeczową porcję liczb i ciekawostek.
Autor: Mateusz Okraszewski, Jakub Jeleński, Janusz Partyka
- Udostępnij
Autor: Mateusz Okraszewski, Jakub Jeleński, Janusz Partyka
1
Mecz z Cracovią (rozegrany 22 listopada 2020 roku) był pierwszym spotkaniem, które w barwach Legii, w pełnym wymiarze czasowym rozegrał Cezary Miszta. 22-letni golkiper stołecznej drużyny zachował w tym meczu czyste konto.
2:0
Ostatni mecz z Cracovią był dla Legii pierwszym spotkaniem ligowym w tym sezonie zakończonym wynikiem dokładnie 2:0.
5:0
Najwyższe zwycięstwo Legii w meczach z Cracovią, to 5:0 - w marcu 2006 roku. Wojskowi zmierzali od zwycięstwa do zwycięstwa w drodze do mistrzostwa Polski i rozbili Pasy po trafieniach Dawida Janczyka, Michala Gottwalda (jedyny gol w barwach Legii) Sebastiana Szałachowskiego, Piotra Włodarczyka i Rogera Guerreiro.
8
Najwięcej bramek w jednym meczu pomiędzy tymi drużynami padło 20 sierpnia 1933 roku. Legioniści przegrali na wyjeździe 2:6. Wojskowi nie byli faworytem tego spotkania, jego przebieg zaskoczył jednak obserwatorów. Do przerwy goście z Warszawy przegrywali już 0:4 (obydwa gole dla zespołu Legii zdobył Włodzimierz Maurer). Dla Cracovii po dwa razy trafiali z kolei Stanisław Malczyk, Walerian Kisieliński i Józef Kubiński.
8
Najlepszym strzelcem Legii w historii spotkań z Pasami jest Lucjan Brychczy. „Kici” strzelił rywalom osiem goli. Drugie miejsce w klasyfikacji strzelców zajmuje Marian Łańko, autor sześciu bramek. Co ciekawe, zawodnik był wychowankiem Cracovii i to właśnie on zdobył dwie bramki w pierwszym meczu Legii z Pasami rozgrywanym w Warszawie (3:2).
17
Tyle występów w seniorskiej reprezentacji Finlandii zanotował zawodnik Cracovii, Benjamin Kallman. W tych spotkaniach napastnik sześciokrotnie pokonywał bramkarzy swoich rywali. Co ciekawe, Källman był także młodzieżowym reprezentantem swojego kraju. Podczas gry dla kadry U21, Fin mierzył się dwukrotnie z reprezentacją Biało-Czerwonych. Pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 3:3, natomiast drugi mecz wyjazdowy wygrali Polacy wynikiem 3:1. W obu tych spotkaniach, w naszej reprezentacji wystąpił Bartosz Kapustka.
27
Najdłuższą serię bez porażki z Cracovią piłkarze Legii osiągnęli między rokiem 2005, a 2018. W ciągu trzynastu lat, Wojskowi rozegrali z Pasami 27 spotkań, z których równo 20 kończyło się zwycięstwem stołecznej drużyny. Na zdjęciu o piłkę z dwoma rywalami walczy napastnik Legii Danijel Ljuboja.
30
Oba zespoły prowadziło w sumie 30 obcokrajowców. W Legii stanowisko pierwszego trenera piastowało trzech Czechów, dwóch Austriaków, dwóch Węgrów, dwóch Serbów, dwóch Chorwatów, Jugosłowianin, Rumun, Francuz, Norweg, Rosjanin, Albańczyk i Portugalczyk, a obecny trener Wojskowych - Kosta Runjaić - jest pierwszym, niemieckim szkoleniowcem. Na ławce Cracovii zasiadało natomiast czterech Czechów, trzech Węgrów, dwóch Austriaków, dwóch Anglików i Ukrainiec. Szkoleniowcem Pasów był Karel Pruha, posiadający obywatelstwo czeskie i węgierskie, stąd w jego przypadku do klasyfikacji podaliśmy obie narodowości.
35
Kadra Cracovii liczy sobie 35. zawodników. Trzynastu z tych piłarzy to obcokrajowcy (37,1% drużyny) W Legii jest ich 16 (50% ogółu). Średnia wieku zespołu z Krakowa wynosi 25,2 lat, podczas gdy w Legii Warszawa są to 25,9 lat. Najstarszym zawodnikiem w kadrze ekipy prowadzonej przez Jacka Zielińskiego jest Lukas Hrosso. Słowak liczy sobie 36 lat. Najmłodszym graczem w kadrze Pasów jest Filip Rózga. Młody pomocnik urodził się 7 sierpnia 2006 roku. W Legii Warszawa najstarszym piłkarzem jest Artur Jędrzejczyk, który liczy sobie 36 wiosen. Status najmłodszego zawodnika stołecznej drużyny przypada 17-letniemu Filipowi Rejczykowi.
62
Tyle lat ma nowy-stary trener Cracovii - Jacek Zieliński. Szkoleniowiec zastąpił na tej funkcji Michała Probierza, który przez długie lata stał za sterami naszych najbliższych rywali. Jacek Zieliński prowadził zespół Pasów w latach 2015-2017. W tym czasie jego drużyna zagrała 90 meczów - 34 wygrała, 27 zremisowała i 29 przegrała. Po drugim objęciu popularnych Pasów trener Zieliński stał za sterami drużyny w 77. spotkaniach - 26 razy wygrał, 24 zremisował i 27 przegrał (śr. 1,32 pkt/mecz).
65
W kadrze Legii Warszawa znajduje się Bartosz Kapustka, który przez wiele lat reprezentował barwy Cracovii. Dla naszych najbliższych rywali Kapi rozegrał w sumie 65 spotkań, w których strzelił 8 goli i zanotował 12 asyst.
88
Do tej pory Legia Warszawa mierzyła się z Cracovią 88 razy. Wojskowi mogą poszczycić się bardzo korzystnym bilansem, ponieważ wygrali aż 49 spotkań, zremisowali 19 i przegrali 20. Bilans bramkowy to 148:97 na korzyść Legii. Jeśli chodzi o mecze ligowe, odbyły się one 84. 47 razy lepszy był klub ze stolicy, padło 18 remisów, a 19-krotnie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylali gracze z Krakowa.
160
Powszechnie znany jest fakt, że Jan Paweł II był zapalonym kibicem Cracovii. Ojciec Święty uwielbiał sport, a szczególnie upodobał sobie piłkę nożną i w młodości chętnie uprawiał futbol. Dorobił się nawet przydomka „Martyna”, nawiązującego do znakomitego przedwojennego piłkarza, Henryka Martyny. Zawodnik występował w Orle i Koronie Kraków, ale najwięcej spotkań na szczeblu seniorskim, bo 160, rozegrał w Legii Warszawa. To właśnie on zdobył pierwszą bramkę na otwartym w 1930 roku stadionie Legii, gdy 9 sierpnia Wojskowi zremisowali z CD Europa Barcelona 1:1. Ponadto Henryk Martyna brał udział w kampanii wrześniowej i Powstaniu Warszawskim.
1908
Pierwszym w historii trenerem Pasów był obcokrajowiec. Został nim William Calder, który – będąc wcześniej piłkarzem Fulham – przybył do Krakowa w 1908 roku jako nauczyciel języka angielskiego. Brytyjczyk nauczył się podstaw języka polskiego i z czasem nawiązał współpracę z Cracovią, w której objął rolę grającego trenera. W poniedziałkowe wieczory w swoim mieszkaniu organizował wykłady piłkarskie, które pomagały Polakom poznawać nową dyscyplinę sportu. W 1911 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie również pracował jako nauczyciel i teoretyk piłkarski, jednak nie grał już w piłkę na poziomie zawodowym.
1913
Pierwsze trofeum w swojej historii Cracovia zdobyła pięć lat przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W maju 1913 roku zorganizowano „Pierwsze Mistrzostwa Galicji w piłce nożnej klasy I”, w których rywalizowały trzy najlepsze wówczas polskie kluby piłkarskie z tego regionu – Pogoń Lwów, Wisła Kraków i właśnie Cracovia. Pasy okazały się najlepsze z całej trójki, jednak dopiero po odwołaniu się do komisji sędziowskiej. W decydującym meczu pomiędzy Cracovią a Wisłą, Biała Gwiazda wygrała 1:0, ale wystąpili w niej dwaj nieuprawnieni zawodnicy, reprezentujący już barwy Sparty Praga – Pek oraz Spindler. Sędziowie orzekli więc walkower na rzecz Cracovii, który wtedy oznaczał zwycięstwo 5:0, dzięki czemu zespół zajął pierwsze miejsce w rozgrywkach.
1917
Stanisław Mielech, założyciel i pomysłodawca nazwy naszego klubu, w przeszłości grał również w drużynie Pasów. W 1917 roku Legia rozegrała nieoficjalny mecz z Cracovią. Było to pierwsze w historii drużyny spotkanie wyjazdowe. Pasy cieszyły się wówczas tytułem najlepszej drużyny w kraju, a zwycięstwo 2:1 (po golach Poznańskiego i Prochowskiego) pozwoliło nazywać Legię nieoficjalnym mistrzem Polski.
1933
Niecodzienne trofeum nasi rywale zdobyli w 1933 roku. Wówczas rywalizowali o Puchar Księcia Pribiny – pierwszego znanego władcy księstw Nitrzańskiego oraz Błatneńskiego, znajdujących się na dzisiejszych terenach Słowacji i Węgier. Pasy rywalizowały o tytuł ze Slovanem Bratysława, AC Nitrą i Concordią Zagrzeb. Krakowski zespół wygrał i zremisował po dwa mecze, co pozwoliło mu na zajęcie pierwszego miejsca w turnieju.
1948
Kiedy Cracovia zdobywała swoje ostatnie mistrzostwo Polski, Anglią rządził król Jerzy VI, nie istniał jeszcze Pałac Kultury i Nauki, Warszawa miała sześć dzielnic, a 14-letni Lucjan Brychczy był młodzikiem Stali Łabędy. Był bowiem 1948 rok.
Autor
Mateusz Okraszewski, Jakub Jeleński, Janusz Partyka