
PKO Bank Polski Ekstraklasa: Legia Warszawa - Lech Poznań w liczbach
Ile razy można było pokonać drogę spod obiektu Kolejorza do stadionu Legii, od dnia w którym poznaniacy zdobyli ostatni krajowy tytuł, do najbliższej niedzieli? Który piłkarz Legii jest najskuteczniejszym w potyczkach z Lechem? W jakich latach funkcjonowała drużyna Legii... Poznań? Zapraszamy na garść liczb i ciekawostek przed hitem 11. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy.
Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka, Jakub Jeleński
Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Jacek Prondzynski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
- Udostępnij
Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka, Jakub Jeleński
Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Jacek Prondzynski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii
1
W tym sezonie ligowym piłkarze Legii już raz mierzyli się z zespołem z Poznania. W 4. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy Wojskowi pokonali na wyjeździe Wartę Poznań 2:0. Bramki dla stołecznej drużyny zdobywali wówczas Rafael Lopes i Tomas Pekhart.
Co roku w popularnej grze piłkarskiej FIFA dużym zainteresowaniem graczy cieszy się tryb Ultimate Team, w którym możemy mierzyć się w meczach online z ludźmi pochodzącymi z najdalszych zakątków świata. W każdą środę kanadyjska firma wybiera 23 piłkarzy z najlepszych europejskich lig, którzy w danym tygodniu zaliczyli bardzo dobry, indywidualny występ (tzw. Team Of The Week). Co ciekawe, w pierwszej drużynie tygodnia w najnowszej produkcji EA Sports wyróżniony został zawodnik Lecha Poznań - Pedro Rebocho. Portugalczyk zdobył gola i zanotował asystę w spotkaniu 8. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy z Wisłą Kraków i tym samym znalazł się w tym elitarnym gronie piłkarzy.

2
W XXI wieku Lech Poznań wyprzedził Legię Warszawa w tabeli tylko dwukrotnie. Miało to miejsce w latach 2010 i 2015, gdy Kolejorz sięgał po mistrzostwo Polski. W żadnym z innych sezonów nie udało mu się uplasować w tabeli nad zespołem Wojskowych.
3:0
W ostatnim spotkaniu reprezentacji Polski U21, Biało-Czerwoni pokonali młodzieżową kadrę San Marino 3:0. W wyjściowym składzie drużyny prowadzonej przez Macieja Stolarczyka znajdowało się wówczas dwóch zawodników Legii i jeden piłkarz Lecha. Dostępu do bramki w tym spotkaniu strzegł Cezary Miszta, a przed nim ustawiony był stoper stołecznej drużyny - Maik Nawrocki. Kapitanem reprezentacji podczas tej rywalizacji był młodzieżowiec Lecha, Jakub Kamiński.

4
Podobnie jak w Legii Warszawa, najwięcej stranierich w kadrze Lecha Poznań pochodzi z Portugalii. W zespole Kolejorza są to: Pedro Rebocho, Joel Pereira, Pedro Tiba, João Amaral. W drużynie mistrza Polski również znajduje się czterech Portugalczyków: Yuri Ribeiro, Andre Martins, Josue i Rafel Lopes.

8
Pierwszym ligowym królem strzelców Lecha był Andrzej Juskowiak, który w sezonie 1989/1990 zdobył 18 bramek. W Legii natomiast takim osiągnięciem mógł pochwalić się Lucjan Brychczy już w 1957 roku, kiedy to uzyskał 19 trafień. Jeżeli zaś chodzi o najlepszych królów strzelców w historii obu zespołów, w Kolejorzu najwyższy wynik w 1993 roku wykręcił Jerzy Podbrożny z 25 golami na koncie. Jeszcze lepszy był natomiast legionista, Nemanja Nikolić, który sezon 2015/2016 zakończył z dorobkiem 28 bramek. Piłkarze Legii króla strzelców zdobywali ośmiokrotnie, podobnie jak lechici.

12
Lucjan Brychczy jest najskuteczniejszym strzelcem Legii w meczach z Lechem Poznań. Legendarny zawodnik 12-krotnie pokonywał bramkarzy zespołu z Wielkopolski. Z obecnej kadry legionistów bramkarzy Kolejorza pokonywali: Tomas Pekhart, Kacper Skibicki oraz Rafael Lopes.

12, 11, 10, 9...
Jeśli chodzi o rekordowe serie Wojskowych w spotkaniach z Kolejorzem, to najdłuższa jest ta bez porażki na własnym boisku i wynosi 12 (1996-2006), w 11 zaś nie potrafili wygrać w Poznaniu (2004-2011). W 10 spotkaniach z rzędu legioniści strzelali rywalom przynajmniej jednego gola (2012-2015), a także przynajmniej jednego gola... tracili (1948-1953). Z kolei dziewięć meczów z rzędu, to seria bez porażki (1956-1964).

17
Tyle spotkań w historii rywalizacji Legii z Lechem odbyło się w październiku. Dziewięć z nich wygrała Legia, pięć zakończyło się remisem, zaś trzy na swoją korzyść rozstrzygnęli poznaniacy (bilans bramek 24:14). W Warszawie odbyło się siedem z nich (pięć zwycięstw Legii, jeden remis i jedna wygrana Lecha - bilans bramek 11:5). Ostatnie dwa mecze przy Ł3, które odbyły się w tym miesiącu, zakończyły się zwycięstwem Wojskowych 2:1.

25,1
W szerokiej kadrze Lecha Poznań znajduje się 15. obcokrajowców, co stanowi 46,9% drużyny. W Legii Warszawa natomiast znajdziemy ich również 15 – dokładnie 48,4% całego zespołu. Jeśli chodzi o wiek, starszą drużynę mają poznaniacy. Średnia drużyny Wojskowych to 25 lat, natomiast w Lechu wskaźnik ten to dokładnie 25,1 lat. Najmłodszym graczem rywali jest 17-letni pomocnik, Antoni Kozubal, w Legii zaś Wiktor Kamiński - napastnik z rocznika 2004. Dużo większą różnicę między obydwoma zespołami widać natomiast u najstarszych graczy. W Lechu najbardziej seniorski wiek osiągnął Pedro Tiba – Portugalczyk ma bowiem 33 lata. O osiem lat starszy od pomocnika Kolejorza jest bramkarz Wojskowych - Artur Boruc.
26
Pierwsze trofeum w historii Lech zdobył w 1982 roku, gdy piłkarze z Poznania celebrowali zdobycie Pucharu Polski. Swój premierowy sukces odnieśli więc 26 lat po Legii: jak wiadomo, Wojskowi bowiem po raz pierwszy zawiesili sobie złote medale na szyi w 1955 roku – 29 września zdobyli Puchar Polski, zaś 27 listopada sięgnęli po mistrzostwo kraju. Do premierowego sukcesu Lecha w 1983 roku, zdążyli zdobyć cztery tytuły mistrza Polski i siedem krajowych pucharów.

138
Niedzielne starcie będzie 138 meczem pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań. Bilans bezpośrednich spotkań jest korzystny dla Wojskowych – 61 zwycięstw, 34 remisy i 42 porażki (bilans bramek 184:131 na korzyść Wojskowych). Jeśli chodzi tylko o mecze ligowe, bilans jest następujący: 122 spotkania, 55 zwycięstwa Legii, 31 remisów i 37 wygranych Lecha (gole 164:112). Kolejorz plasuje się na piątym miejscu, jeśli chodzi o liczbę rozegranych meczów bezpośrednich z Legią. Najwięcej razy, 171, legioniści mierzyli się z Ruchem Chorzów.
Przy Łazienkowskiej odbyło się 67 meczów - 40 z nich wygrała Legia, padło 14 remisów, zaś 13-kortnie zwyciężał Kolejorz (bilans bramek 102:47 na korzyść Wojskowych).

1922-1949
W Poznaniu w latach 1922-1949 istniał Klub Sportowy Legia Poznań. Drużyna dziewięciokrotnie zwyciężała w rozgrywkach o mistrzostwo Okręgu Wielkopolskiego, co dawało jej prawo brania udziału w eliminacjach o awans do I ligi. Najbliżej sukcesu była w 1939 roku, gdyż dotarła aż do finału baraży, ale rozgrywki zakończył wybuch II wojny światowej.

1954
Po raz pierwszy obie drużyny zmierzyły się 19 czerwca 1954 roku w Poznaniu. Gospodarze, występujący wówczas pod nazwą ZZK Poznań, pokonali legionistów 5:4. Pierwszym zawodnikiem w historii Legii, który pokonał bramkarza Kolejorza, był Stanisław Grządziel, z kolei pierwszym zawodnikiem w historii Lecha, który pokonał bramkarza naszego zespołu był Zygfryd Słoma. Z ławki poznańską drużyną dowodził Francuz - Marcel Demeunynck, który początkowo przymierzany był do pracy w Legii. W żadnym z późniejszych meczów pomiędzy tymi dwiema drużynami nie padło więcej bramek.

2010-2012
Trenerem Legii Warszawa w tych latach był obecny szkoleniowiec Lecha, Maciej Skorża. Za sterami Wojskowych 49-latek stawał 85 razy - 46 razy wygrał, 17 zremisował i 22 razy przegrał (śr. 1,82 pkt/mecz). Z Legią Maciej Skorża dwukrotnie sięgał po Puchar Polski - w sezonach 2010/2011 i 2011/2012.
49-letni Skorża posadę pierwszego trenera Lecha objął 12 kwietnia 2021 roku... dzień po wiosennym meczu z Legią (0:0) przy Bułgarskiej. Dotychczcza prowadził drużynę w 17 spotkaniach (dziewięć zwycięstw, cztery remisy i cztery porażki), wykręcając średnią 1,82 pkt/mecz. Szkoleniowiec Legii, 51-letni Czesław Michniewicz, prowadził do tej pory swój zespół w 52 meczach (31 zwycięstw, dziewięć remisów i 12 porażek), a jego średnia to 1,96 pkt/mecz.
2019
14 października 2019 roku rozegrano mecz towarzyski pomiędzy reprezentacją Polski U19, a narodową kadrą Albanii w podobnym przedziale wiekowym. Na boisku spotkał się wówczas obecny piłkarz Legii Warszawa, Ernest Muci oraz skrzydłowy Lecha Poznań, Jakub Kamiński. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1 dla Albanii, a 20-letni pomocnik Wojskowych zdobył dwie bramki w ramach tej rywalizacji.

15 929
Od ostatniego triumfu Lecha Poznań w lidze minęło 2323 dni, co daje nam równo 55 752 godzin. Pokonanie trasy, rozpoczynając podróż spod obiektu Kolejorza, a kończąc na stadionie Legii, zajmuje średnio trzy i pół godziny. Oznacza to, że od dnia, w którym poznaniacy wywalczyli ostatni krajowy tytuł, do najbliższej niedzieli, kiedy rozegrany zostanie mecz 11. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy, odległość między tymi dwoma stadionami można było pokonać około 15 929 razy.

41 567
Tylu kibiców obejrzało z perspektywy trybun wygrane przez Legię 2:0 spotkanie z Lechem w Poznaniu w marcu 2016 roku. Była to najwyższa frekwencja zanotowana przy Bułgarskiej na meczu tych dwóch drużyn w XXI wieku. Od tego momentu liczba kibiców na każdym meczu Wojskowych z Kolejorzem rozgrywanym w stolicy Wielkopolski malała.

Autor
Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka, Jakub Jeleński