Plus500
PKO Bank Polski Ekstraklasa: Radomiak Radom - Legia Warszawa w liczbach

PKO Bank Polski Ekstraklasa: Radomiak Radom - Legia Warszawa w liczbach

Ilu Portugalczyków wystąpiło w barwach obu zespołów podczas 1. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy? Jak długo kibice czekali na bezbramkowy remis w lidze? Reprezentant Polski i były piłkarz Legii Warszawa pod skrzydłami aktualnego trenera Radomiaka Radom? Zapraszamy na przegląd liczb i ciekawostek przed spotkaniem 2. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, radomiak.pl

  • Udostępnij

Autor: Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, radomiak.pl

1

W swoim pierwszym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce (1984/1985), Radomiak zaliczył świetny start ligowych zmagań. Po trzech pierwszych spotkaniach piłkarze z Radomia znajdowali się nawet na pozycji lidera (zwycięstwo z Bałtykiem Gdynia i ŁKS-em Łódź, a także remis z Zagłębiem Sosnowiec). Niestety, dalsza część sezonu okazała się dla Radomiaka znacznie gorsza, a na koniec rozgrywek ówczesny beniaminek ligi zajął 15 miejsce i spadł do niższej klasy rozgrywkowej.

Zdjęcie

1,77 i 2,22

48-letni szkoleniowiec naszych sobotnich rywali Dariusz Banasik pracuje w Radomiaku od lipca 2018 roku. Do tej pory prowadził zespół w 111 spotkaniach - 57 z nich wygrał, 26 zremisował i 28 przegrał (bilans bramek 186:108). Były trener m.in. rezerw stołecznego klubu może pochwalić się średnią 1,77 pkt/mecz. Z kolei 51-letni Czesław Michniewicz prowadził dotychczas drużynę Wojskowych w 37 spotkaniach - 25 z nich wygrał, siedem zremisował i pięć przegrał (bramki 63:33). Średnia szkoleniowca Legii to 2,22 pkt/mecz.

Zdjęcie

3

Sobotni mecz z Radomiakiem będzie trzecim oficjalnym spotkaniem Legii Warszawa z tym zespołem. Do tej pory Wojskowi nie przegrali żadnego spotkania z drużyną z Radomia (jeden remis i jedno zwycięstwo, bilans bramkowy 3:1). Od ostatniego meczu pomiędzy Legią a Radomiakiem minęło dokładnie 13236 dni.

Zdjęcie

4

W składzie Radomiaka znajduje się czterech zawodników z przeszłością w Legii Warszawa. Barw stołecznej drużyny bronili: Mateusz Cichocki, Maciej Swidzikowski, Mateusz Grudziński i Miłosz Kozak.

Zdjęcie

6

Tylu Portugalczyków łącznie znajdowało się w kadrze Legii i Radomiaka podczas 1. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. W drużynie beniaminka z Radomia pojawiło się trzech przedstawicieli tego kraju - Luis Machado, Filipe Nascimento i Goncalo Silva. Co ciekawe, każdy z nich wystąpił w spotkaniu z Lechem Poznań. W zespole Czesława Michniewicza na mecz z Wisłą Płock również znalazło się miejsce dla trzech Portugalczyków. Swoje minuty w ramach tej rywalizacji zaliczyli jednak jedynie Josue i Rafael Lopes. Andre Martins oglądał całe spotkanie z perspektywy ławki rezerwowych.

Zdjęcie

8

W ligowym meczu z Wisłą Płock Legia Warszawa wyrównała swój klubowy rekord liczby kolejnych meczów w ekstraklasie bez straconej bramki, który wynosi osiem spotkań. Do wyrównania rekordu ligi potrzebuje jeszcze dwóch meczów „na zero” z tyłu. Jeśli w meczu z Radomiakiem Legia przez pierwsze 33 minuty nie straci gola, to pobije klubowy rekord liczby minut bez straconej bramki w ekstraklasie, który obecnie wynosi 759 minut z czystym kontem.

Zdjęcie

12

Taki numer w barwach Legii Warszawa posiada Mateusz Kochalski. 21-letni golkiper w zeszłym sezonie występował w Radomiaku i był jedną z najjaśniejszych postaci w drużynie z Radomia. W 34 ligowych spotkaniach młody bramkarz dał się pokonać jedynie 20 razy, a defensywa w składzie z Mateuszem Kochalskim była najszczelniejszą formacją obronną w zeszłym sezonie Fortuna I ligi. 

Zdjęcie

26

Tyle wynosi średnia wieku drużyny Radomiaka Radom. W kadrze beniaminka PKO Bank Polski Ekstraklasy znajduje się 28 zawodników, z czego dziesięciu to obcokrajowcy (35,7% zespołu). Najstarszym graczem Radomiaka jest 35-letni napastnik, Mario Rondon, który trafił do Radomia z rumuńskiego CFR Cluj. Na drugim biegunie znajduje się Wiktor Koptas - bramkarz urodzony w 2004 roku. Średnia drużyny Legii to z kolei 24,6 lat. W jej kadrze znajduje się 31 piłkarzy, z czego 13 to obcokrajowcy (41,9 % zespołu). Najstarszym piłkarzem jest bramkarz Artur Boruc (41), najmłodszym zaś napastnik Wiktor Kamiński (17).

Zdjęcie

31

Z takim numerem w barwach Legii Warszawa występował Maciej Rybus. Na Łazienkowskiej obrońca spędził łącznie pięć lat swojej piłkarskiej kariery. Urodzony w Łowiczu zawodnik reprezentował również barwy takich drużyn jak: Terek Grozny czy Olimpique Lyon. Aktualnie jest piłkarzem Lokomotivu Moskwa. Co ciekawe, gdy Maciej Rybus dołączył do stołecznej drużyny, jego trenerem był wówczas Dariusz Banasik - aktualny szkoleniowiec Radomiaka Radom. Defensor został zawodnikiem Legii we wrześniu, 2007 roku i na początku występował w nieistniejących już rozgrywkach Młodej Ekstraklasy. To właśnie wtedy Macieja Rybusa prowadził wspomniany Dariusz Banasik. Duże umiejętności reprezentanta Polski pozwoliły mu jednak szybko wskoczyć do pierwszego zespołu Wojskowych, bowiem już w listopadzie 2007 roku, 31-latek zaliczył debiut w ofiacjalnym spotkaniu Legii Warszawa.

Zdjęcie

35

W tej minucie spotkania z Lechem Poznań kontuzji doznał piłkarz Radomiaka - Luis Machado. Badania wykazały, że Portugalczyk nabawił się skręcenia stawu skokowego i nie zagra w meczu z Legią Warszawa.

Zdjęcie

36

Tyle lat czekali kibice Radomiaka na to, aż ich drużyna ponownie zagra w najwyższej klasie rozrywkowej w Polsce. Zespół z Radomia jedynie raz w swojej historii grał w polskiej ekstraklasie, a miało to miejsce w sezonie 1984/1985.

Zdjęcie

74 

Spotkanie 1. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy pomiędzy Lechem Poznań, a Radomiakiem Radom, zakończyło się wynikiem 0:0. Ostatni raz, bezbramkowy remis na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, kibice oglądali 9 maja 2021 roku. Wówczas, w ramach 29. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy, piłkarze Legii Warszawa zremisowali na wyjeździe ze Stalą Mielec. Oba te wydarzenia dzieliły dokładnie 74 dni.

Zdjęcie

1910

Za ten rok uznaje się datę założenia Radomiaka Radom. Większość swoich sukcesów najbliższy rywal Legii Warszawa odnosił na niższych szczeblach krajowej piłki. Swój pierwszy mecz najbliższy rywal Wojskowych rozegrał rok później, podejmując w Radomiu zespół Stelli Warszawa (2:5). Na początku lat 30. XX wieku beniaminek tego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy był bliski awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Lepsze od drużyny z Radomia okazały się jednak zespoły Podgórza Kraków i Naprzód Lipin. W kolejnych latach zespół przeżywał spory kryzys. Spadkobiercą tradycji i kontynuatorem został założony w 1945 roku Radomiak Radom. W 1967 roku nastąpiło połączenie Radomskiego Koła Sportowego i Klubu Sportowego „Radomiak”, w wyniku którego powstał Radomski Klub Sportowy. 20 czerwca 1984, po wygranej 2:1 z Hutnikiem Warszawa, Radomiak zapewnił sobie awans do Ekstraklasy. Przygoda z najwyższą klasą rozgrywkową w polskiej piłce nie trwała jednak dla zawodników z Radomia zbyt długo. Mimo świetnego startu - pozycja lidera po pierwszych trzech kolejkach - Radomiak zakończył sezon ligowy na 15 miejscu i spadł o jeden poziom w dół. Przez kolejne lata zespół nie potrafił powtórzyć historycznego sukcesu i swoje spotkania rozgrywał na niższych szczeblach polskiej piłki. W 2008 roku z powodu zadłużenia ogłoszono upadłość stowarzyszenia, jednak zespół otrzymał koniec końców licencję na grę w IV lidze. W drugim dziesięcioleciu XXI wieku Radomiak prężnie się rozwijał i coraz mocniej zgłaszał aspiracje do gry w Ekstraklasie. Najbliższy rywal Legii Warszawa był bliski awansu już w ubiegłym sezonie, jednak w decydującym starciu przegrał 0:2 z Wartą Poznań. Co nie udało się rok wcześniej, podopieczni Dariusza Banasika wykonali rok później. Radomiak zajął ostatecznie pierwsze miejsce w sezonie 2020/21 Fortuna I ligi, co pozwoliło wrócić mu na boisko Ekstraklasy pierwszy raz od 36 lat!

Zdjęcie

4500

Jak podał współautor Encyklopedii Ekstraklasy Wojciech Frączek gol Ernesta Muciego w inauguracyjnym meczu z Wisłą Płock, był bramką nr 4500 strzeloną przez obu rywali w meczach Legii Warszawa z jej udziałem na własnym boisku, licząc mecze oficjalne pierwszej drużyny oraz mecze w Pucharze Intertoto z lat 1968-1986.

Zdjęcie

6000

Tylu kibiców może obecnie zasiąść na trybunach Stadionu im. Braci Czachorów w Radomiu. Obiekt Radomiaka mieści się przy ul. Struga 63 i stanowi część Radomskiego Centrum Sportu. Jego budowa rozpoczęła się w maju 2017 roki i docelowo ma pomieścić ok. 15 tys. kibiców. Wymiary boiska wynoszą 105x68 m.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Mateusz Okraszewski, Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.