Plus500
PKO Ekstraklasa: Legia - Raków. Liczby i ciekawostki

PKO Ekstraklasa: Legia - Raków. Liczby i ciekawostki

Jakie wspomnienia z meczów z Rakowem Częstochowa mają legioniści? Która z osób związanych przez lata z Łazienkowską pierwsze piłkarskie kroki stawiała w Częstochowie? Co wspólnego mają ze sobą Kazimierz Deyna i Jarosław Niezgoda? Zapraszamy na przegląd ciekawostek przed meczem 16. kolejki PKO Ekstraklasy sezonu 2020/21.

Autor: Janusz Partyka, Przemysław Gołaszewski

Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka, Przemysław Gołaszewski

Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Klub, z którym zmierzymy się w 16. kolejce nowego sezonu PKO Ekstraklasy, został założony w 1921 roku pod nawiązującą do jednej z dzielnic Częstochowy nazwą „Racovia”, jednak z powodu braków w statucie nie został zarejestrowany. Podczas II wojny światowej zespół z Częstochowy przestał istnieć, na co wpływ miała polityka niemieckiego okupanta. Po zakończeniu konfliktu dzielnica Raków zaczęła prężnie się rozwijać, jednak klub okupił to utratą boiska, ponieważ w jego miejscu rozpoczęto budowę bloków mieszkaniowych. Zawodnicy samodzielnie wybudowali prowizoryczne boisko obok dawnego obiektu, a sekcję piłkarską wskrzeszono w 1949 roku.

Zdjęcie

Do tej pory Legia grała z Rakowem Częstochowa 15 razy - 10 spotkań wygrała, cztery zremisowała i raz przegrała (biland bramek 32:13 na korzyść Wojskowych). W rozgrywkach ligowych oba zespoły spotykały się 11-krotnie. Siedem meczów zakończyło się zwycięstwem warszawskiej drużyny, cztery razy zespoły podzieliły się punktami, a bilans bramkowy tych spotkań wynosi 22:10. Ostatni raz Legia spotkała się z Rakowem w sierpniu 2020 roku. Wojskowi wygrali na boisku w Bełchatowie 2:1 po dwóch trafieniach Tomasa Pekharta.

48 lat temu rozegrano pierwszy w historii mecz Legii z Rakowem. W półfinale Pucharu Polski 1971/72 - 1 kwietnia 1972 roku - lepsza była Legia (3:0), po dwóch golach Kazimierza Deyny i jednym Władysława Stachurskiego.

Zdjęcie

Najlepszymi strzelcami w historii tych konfrontacji są Kazimierz Deyna oraz Jarosław Niezgoda, który przeciwko częstochowianom zdobyli po trzy bramki. W meczach ligowych po dwa gole drużynie z Częstochowy strzelało czterech piłkarzy: Sylwester Czereszewski, Jerzy Podbrożny, Zbigniew Mandziejewicz oraz Tomas Pekhart. Z piłkarzy, którzy dziś są w Legii, do siatki Rakowa - oprócz Czecha - trafiali jeszcze Luquinhas i Jose Kante (po jednym razie).

Zdjęcie

Raków Częstochowa po raz pierwszy awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej w 1994 roku. W debiutanckim sezonie nasi rywale do końca bili się o utrzymanie i udało im się ostatecznie zająć bezpieczną trzynastą lokatę. Najlepszy wynik Rakowa w historii występów w ekstraklasie to ósme miejsce zajęte w sezonie 1995/96. W ostatnich rozgrywkach drużyna Marka Papszuna - walcząc w grupie spadkowej - zajęła 10 lokatę. Dziś zajmuje trzecią lokatę mając punkt straty do Wojskowych.

Zdjęcie

W 1967 roku Raków Częstochowa grał w finale Pucharu Polski. W drodze do decydującego o zdobyciu trofeum częstochowianie uporali się z Karoliną Jaworzyną Śląską, Hutnikiem Nowa Huta, Górnikiem Wesoła, Garbarnią Kraków i Odrą Opole. W finale rywalem Rakowa była Wisła Kraków, która miała duże problemy, by uporać się niżej notowanym przeciwnikiem. Do rozstrzygnięcia wyniku potrzebna była dogrywka, w której Wiślacy strzelili dwa gole. Finał Pucharu Polski to jak do tej pory zdecydowanie największy sukces częstochowian w historii.

Zdjęcie

W kadrze Rakowa znajduje się jeden gracz, który w przeszłości reprezentowali barwy Legii Warszawa. Miłosz Szczepański, który do Rakowa trafił zimą 2018 roku. W pierwszej drużynie Wojskowych Miłosz wystąpił w jednym meczu - zagrał 17 minut w spotkaniu 1/8 finału o Puchar Polski z Ruchem Zdzieszowice (4:0) we wrześniu 2017 roku. W rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 w bramce Rakowa występował innyc ekslegionista - Jakub Szumski, który zimą odszedł do tureckiego Buyuksehir Belediye Erzurumspor.

Zdjęcie

Wychowankiem Rakowa urodzonym w Częstochowie jest były piłkarz i trener Legii Jacek Magiera. „Magic” debiutował w ekstraklasie właśnie reprezentując barwy naszego środowego rywala. Miało to miejsce 18 marca 1995 roku w meczu przeciwko Stali Mielec. Magiera rozegrał podczas swojej pierwszej przygody w zespole z Częstochowy 38 spotkań i strzelił osiem goli. W 2006 roku wrócił do Częstochowy na wypożyczenie. Na zdjęciu z dzieciństwa w gronie rówieśników na jednym z częstochowskich podwórek.

Zdjęcie

Siedem razy Legia grała z Rakowem na stadionie przy Łazienkowskiej. Wszystkie spotkania wygrała, zdobyła 20 bramek, straciła pięć. Jedną z nich zdobył wspomniany wyżej Jacek Magiera, w sezonie 1996/97, który po zakończeniu tych rozgrywek przeszedł do Legii. W meczach wyjazdowych legioniści mierzyli się z rywalem osiem razy - odnieśli trzy zwycięstwa, cztery razy zremisowali i raz przegrali (bilans bramkowy 12:8).

Zdjęcie

12 obcokrajowców ma w swojej kadrze Raków (41,4 % składu), w przypadku Legii ich liczba i procent... są identyczne. Cyfra trzy widnieje w rubryce częstochowian z liczbą reprezentantów (w drużynie Legii jest ich pięciu). Z kolei legioniści mają starszą kadrę. Średnia wieku zespołu Czesława Michniewicza to 27,1 lat, naszych rywali zaś 24,9. Najmłodszym legionistą jest 17-letni Ariel Mosór, najstarszym zaś 40-letni Artur Boruc. W drużynie Marka Papszuna miano najmłodszego dzierży 16-letni Michal Litwa, najstarszego zaś 36-letni Piotr Malinowski.

Zdjęcie

15 meczów trwa seria Legii z przynajmniej jednym strzelonym golem drużynie Rakowa. Oznacza to, że Wojskowi trafiali do siatki rywali w każdym rozegranym spotkaniu. 11 zaś, to seria meczów bez porażki - trwała ona od kwietnia 1972 do marca 2019 roku, kiedy to legioniści ulegli drużynie z Częstochowy w meczu o Puchar Polski (1:2). W siedmiu spotkaniach z rzędu Legia zwyciężała u siebie (1972-2019) - to trzecia co do długości seria Wojskowych.

Zdjęcie

46 lat ma pochodzący z Warszawy szkoleniowiec Rakowa Marek Papszun (urodził się 8 sierpnia 1974 roku). Drużynę z Częstochowy prowadził do tej pory w 176 spotkaniach (1,77 pkt/mecz) - 90 wygrał, 42 zremisował, zaś 44 przegrał (bilans bramkowy 290:193). Czesław Michniewicz jest o cztery lata starszym szkoleniowcem (urodzony 12 lutego 1970 roku), który w roli pierwszego trenera Wojskowych ma za sobą 14 meczów (średnia 2,07 pkt/mecz) - dziewięć wygranych, dwa remisy i trzy porażki (bramki 21:13).

Zdjęcie

Jeśli chodzi o statystyki PKO Ekstraklasy, to najlepszym strzelcem Legii (i liderem w całych rozgrywkach) jest czeski napastnik Tomas Pekhart (13 goli), asystentem zaś Paweł Wszołek (cztery kluczowe podania). W drużynie Rakowa Częstochowa po pięć goli mają na swoim koncie Ivan Lopez i Vladislavs Gutkovskis. Najwięcej asyst zanotował jak do tej pory Marcin Cebula (pięć). Jeśli chodzi o inne statystyki, to w ilości sprintów na mecz legioniści zajmują pierwszą pozycję (111), Raków zaś szóstą (98 sprintów/mecz). Paweł Wszołek prowadzi w klasyfikacji średniej sprintów na mecz (17), przy 15 Frana Tudora z ekipy Rakowa (piąte miejsce). Bartosz Kapustka jest z kolei na pierwszej pozycji wśród piłkarzy, którzy uzyskali największą prędkość (34,77 km/h). Najlepszy w tej klasyfikacji piłkarz naszych rywali - także Fran Tudor - uzyskał wynik 34,31 km/h (12 miejsce).

Zdjęcie

Żaden z piłkarzy Legii Warsawa i Rakowa Częstochowa nie będzie pauzował w sobotnim meczu z powodu nadmiaru żółtych bądź czerwonych kartek. W drużynie Czesława Michniewicza zagra już kapitan drużyny Artur Jędrzejczyk, który w meczu z Podbeskidziem pauzował z powodu czwartej żółtej kartki. Na upomnienia muszą z kolei uważać inni legioniści - Filip Mladenović, Andre Martins i Luquinhas. Wszyscy mają na swoim koncie po trzy kartoniki, a kolejny eliminowałby ich ze spotkania z Jagiellonią Białystok.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka, Przemysław Gołaszewski

16razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.