Plus500
PKO Ekstraklasa: Legia Warszawa - Warta Poznań historycznie. Bezkompromisowi

PKO Ekstraklasa: Legia Warszawa - Warta Poznań historycznie. Bezkompromisowi

W sobotę, 13 marca, Legia Warszawa zmierzy się z Wartą Poznań po raz 31. Dla młodszego pokolenia kibiców poznaniacy to zupełna nowość w ekstraklasie, lecz nie ulega wątpliwości, że Zieloni zdołali zapisać się na kartach polskiego futbolu.

Autor: Jakub Jeleński, JP

Fot. Archiwum Legii, wartapoznan.pl

  • Udostępnij

Autor: Jakub Jeleński, JP

Fot. Archiwum Legii, wartapoznan.pl

Choć Warta Poznań w ekstraklasie to praktycznie „świeżak”, na piłkarskiej mapie Polski gości od nieco ponad 100 lat. Zespół założono w 1912 roku, a ten swoje mecze początkowo rozgrywał wyłącznie w ramach mistrzostw Wielkopolski, których organizację starały się utrudniać władze zaboru pruskiego. Mimo to Warta dwukrotnie w tym czasie zdobyła dwa tytuły w 1913 i 1914 roku, kolejnych siedem dorzuciła w latach 20., zaś dwa razy sięgała po to trofeum w czasach Polski Ludowej. 

 

Nie da się ukryć, że pomimo ponurych czasów w kraju, okres ten był dla Warty zdecydowanie najlepszy w historii. Gdy w 1929 II Rzeczpospolitą wstrząsał potężny kryzys ekonomiczny, wówczas poznaniacy wyprzedzili w tabeli o punkt Garbarnię Kraków i zdobyli swoje pierwsze w historii mistrzostwo Polski. Z kolei dwa lata po wojnie, w momencie w którym kraj pogrążał się w mroku stalinizmu, Warta również założyła sobie na głowę mistrzowską koronę. Okazało się, że był to początek końca sukcesów klubu – ten bowiem już nigdy nie stanął choćby na podium krajowych rozgrywek.

Zdjęcie

W 1950 roku drużyna z hukiem spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, a powrót do niej zajął zespołowi ponad cztery dekady – w sezonie 1993/1994 Warta wróciła do elity, ale utrzymała się w niej zaledwie dwa lata. Odtąd zaczął się chyba jeden z najgorszych okresów zespołu, którego forma sportowa zdegradowała klub do roli lokalnego. Sezon po spadku z I ligi poznaniacy z drugiej zlecieli do trzeciej, jednak najgorsze miało dopiero nadejść i po rozgrywkach zakończonych w 2014 roku, zespół nie otrzymał licencji na grę, co skończyło się degradacją na czwarty poziom rozgrywkowy. Tak nisko Warta nie upadła jeszcze nigdy.

Szansa na odbicie się przyszła po roku, jednak drużyna przegrała baraż o II ligę z Polonią Bytom i marzenia o awansie musiała odłożyć przynajmniej o sezon. W rozgrywkach 2015/2016 spróbowała szczęścia po raz drugi i tym razem po zwycięstwie nad Garbarnią Kraków zameldowała się na szczeblu centralnym. Chwile radości drużyna przeżyła po dwóch latach, gdy znów wskoczyła o szczebel wyżej na krajowej drabince. Prawdziwa euforia nadeszła jednak 31 lipca 2020 roku. Po dwubramkowym zwycięstwie nad Radomiakiem Radom, Warta Poznań awansowała do ekstraklasy i po 20 rozegranych kolejkach zajmuje 10. miejsce w tabeli z dorobkiem 26 punktów, będąc na tym etapie rozgrywek najlepszym z beniaminków. W rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 legioniści nie mieli problemu z pokonaniem Zielonych - w Grodzisku Wielkopolskim zwyciężyli 3:0 (Wszołek, Mladenović i Pekhart), strzelając wysztkie gole już do przerwy.

 

Pierwszy raz obie drużyny spotkały się jeszcze w 1927 roku. Od tego momentu zespoły rozegrały 30 meczów, z czego 17 wygrała Legia, 12 Warta i tylko raz drużyny podzieliły się punktami. Jeżeli historia lubi się powtarzać, to w sobotę najprawdopodobniej podział punktów nie wchodzi w grę - obydwie drużyny grają bowiem bezkompromisowo. Legia ma w tym sezonie na swoim koncie trzy, zaś Warta dwa zremisowane spotkania. Miejmy nadzieję, że zwycięską stroną okażą się Wojskowi i umocnią się na pozycji lidera PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Jakub Jeleński, JP

16razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.