Plus500
PKO Ekstraklasa: Wisła - Legia. Liczby i ciekawostki

PKO Ekstraklasa: Wisła - Legia. Liczby i ciekawostki

Jaka historia wiąże się z powstaniem Wisły Kraków? Który legendarny piłkarz Legii miał patent na wiślaków? Ile trofeów mają na swoim koncie łącznie Legia oraz Wisła? Dlaczego mecz obydwu drużyn z 1956 roku jest taki szczególny? Zapraszamy na przegląd liczb i ciekawostek przed spotkaniem z Wisłą Kraków.

Autor: Janusz Partyka, Przemysław Gołaszewski

Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Adam Polak, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Główny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka, Przemysław Gołaszewski

Fot. Janusz Partyka, Mateusz Kostrzewa, Jacek Prondzynski, Adam Polak, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

Pierwszy mecz Legii z Wisłą odbył się 93 lata temu. 18 kwietnia 1927 roku legioniści przegrali na własnym terenie 1:4. Do tej pory rozegrano 170 spotkań. Wojskowi wygrali 62 z nich. O jeden raz mniej triumfowali piłkarze Białej Gwiazdy. Na wyjeździe graliśmy z Wisłą 86 razy, 19 razy wygraliśmy i ponieśliśmy 41 porażek. Bilans bramek 241:220 (w lidze 228:208). Wisła Kraków jest na drugim miejscu wśród polskich drużyn, z którą Wojskowi mierzyli się najczęściej (na pierwszym wciąż rywalizacja z Ruchem Chorzów - 172
oficjalne mecze).

Zdjęcie

Swoje najwyższe zwycięstwo w historii Legia Warszawa odniosła 19 sierpnia 1956 roku. Wojskowi pokonali wówczas Wisłę Kraków aż 12:0. Pięć goli strzelił Ernest Pol, trzy trafienie odnotował Lucjan Brychczy. „Przegląd Sportowy” tak pisał dzień po meczu: „Twórcami wysokiego zwycięstwa CWKS byli głównie Pohl, Brychczy i Kowal w napadzie oraz para pomocników, a szczególnie znajdujący się w doskonałej formie Strzykalski. Marceli był na tym meczu wszędzie, grał ambitnie, pchał na zmianę z Zientarą atak do przodu i strzelał. Zdobył on moc oklasków za udane wkraczanie w akcje, podobnie zresztą jak Pohl i Brychczy”. Z kolei „Dziennik Polski” swoją relację z meczu rozpoczął w następujący sposób: „Znacie leczenie pewnych chorób, głównie nerwowych, wstrząsami? Zastosowała je do swoich chorych fanatyków Wisła”.

Zdjęcie

W długiej rywalizacji z Wisłą legioniści mają też swoje czarne chwile. Jedną z nich była porażka 0:8 w drugim bezpośrednim meczu po zakończeniu II wojny światowej. Starcia Legii z Wisłą obfitują w gole. We wszystkich 170 dotychczasowych konfrontacjach padło 461 bramek, co daje średnią 2,71 gola na mecz. Najwięcej bramek w historii meczów z Wisłą Kraków spośród wszystkich legionistów zdobył Lucjan Brychczy. Aż 15 razy udało mu się pokonać bramkarzy rywali. Jose Kante strzelił Wiśle trzy gole i jest to najlepszy wynik legionisty z aktualnej kadry naszej drużyny. Na kolejnych miejscach są: Artur Jędrzejczyk, Tomas Pekhart (dwa), Vako Gvilia, Luquinhas oraz Paweł Wszołek (po jednym).

Zdjęcie

Nasi niedzielni rywale mają nieznacznie młodszy zespół od Legii. Średnia wieku piłkarzy znajdujących się w kadrze Wisły wynosi 26 lat, natomiast w przypadku Wojskowych średnia wieku to 26,6 lat. W szeregach Białej Gwiazdy znajdziemy 11 obcokrajowców, co stanowi 36,7 % kadry. Skład Legii tworzy 16 piłkarzy z zagranicy (44,4 % kadry). W barwach Wojskowych jest sześciu reprezentantów swoich krajów, zaś w drużynie Białej Gwiazdy dwóch.

Zdjęcie

Najlepszym strzelcem Legii w tym sezonie jest Tomas Pekhart (10 goli). Najlepszymi snajperami Wisły są z kolei Chuca, Jean Carlos Silva i Felicio Brown Forbes (po trzy gole). Jeśli chodzi o asystentów, to najlepsi pod tym względem w Legii są Filip Mladenović i Paweł Wrzołek (po trzy kluczowe podania), w Wiśle zaś Dawid Abramowicz, Stefan Savić i Patryk Plewka (po dwa). W drużynie ze stolicy zabraknie Igora Lewczuka, który pauzuje za cztery żółte kartki. Na kolejne upomnienia muszą przy Reymonta uważać Artur Jędrzejczyk i Filip Mladenović (obaj mają na swoim koncie po trzy żółte kartki).

Zdjęcie

Wisła Kraków jest starsza od Legii o 10 lat. Za jednego z ojców założycieli krakowskiego klubu należy uznać Tadeusza Konczyńskiego - poetę, dramatopisarza i scenarzystę. Oprócz swoje zamiłowania do literatury Konczyński znany był z miłości do piłki nożnej, którą chętnie propagował. W 1906 roku zorganizował Turniej Jesienny, w których wystąpiły między innymi zespoły „Niebieskich” i „Czerwonych”. Z połączenia obu zespołów powstała Wisła Kraków. Z historią tą wiąże się również geneza barw naszych niedzielnych rywali.

Zdjęcie

Legia Warszawa i Wisła Kraków zajmują niskie pozycje w tabeli jeśli chodzi o średnią liczbę kilkometrów przebiegniętych w czasie meczu, a ich wyniki są prawie identyczne. Wojskowi przebiegają średnio 112,01 km w jednym spotkaniu (10. miejsce), wiślacy zaś 111,49 km/mecz (11. miejsce). Największy dystans w meczu pokonują piłkarze Górnika Zabrze (117,79 km/mecz). Legioniści (ex equo z Lechem Poznań) prowadzą natomiast w klasyfikacji ilości sprintów w meczu - 110. Wisła jest piąta z wynikiem 99 sprintów/mecz. Najwyższą prędkością ze wszystkich ligowców może pochwalić się zawodnik Wisły Adi Mehremić - 34,56 km/h. Drugi jest bartosz Kapustka - 34,41 km/h.

Zdjęcie

W ostatnich czterech potyczkach pomiędzy obydwoma drużynami padło aż 21 goli (5,25 gola/mecz). Jesienią 2018 roku legioniści zremisowali po dramatycznym meczy z Białą Gwiazdą przy Łazienkowskiej 3:3 (prowadzili 2:0, potem przegrywali 2:3, a gola dającego punkt strzelił w 90. minucie Carlitos). Wiosną 2019 roku legioniści przegrali w Krakowie 0:4, a po meczu z posadą pożegnał się trener Ricardo Sa Pinto. Aleksandar Vuković wziął srogi rewanż już jesienią, kiedy jego podopieczni rozgromili przy Łazienkowskiej Białą Gwiazdę 7:0. W meczu tym do siatki trafiali Jose Kante (trzy razy), Luquinhas, Paweł Wszołek, Arvydas Novikovas i Jarosław Niezgoda. Ostatni mecz to wygrana w Krakowie 3:1, choć do przerwy prowadzili gospodarze (w drugiej połowie bramki dla Wojskowych zdobywali Tomas Pekhart - dwie i Vako Gvilia).

Zdjęcie

Zarówno Legia, jak i Wisła to zespoły bardzo utytułowane. Łącznie na swoim koncie oba zespoły mają aż 56 trofeów. 38 zdobyła Legia (15 mistrzostw Polski, 19 Pucharów Polski, cztery Superpuchary Polski), 18 zaś Wisła (13 mistrzostw Polski, cztery Puchary Polski, jeden Superpuchar Polski).

Zdjęcie

Mecz z Wisłą Kraków będzie dla 50-letniego trenera Czesława Michniewicza 11. w roli szkoleniowca Wojskowych. Dotychczas prowadził zespół w 10 spotkaniach, w których odniósł siedem zwycięstw, dwa razy zremisował i poniósł jedną porażkę (bilans bramkowy 16:8, średnia 2,30 pkt/mecz). O cztery lata młodszy trener naszych rywali, Niemiec Peter Hyballa, zasiadał na ławce Białej Gwiazdy raz - zremisował 1:1 w derbach z Cracovią.

Zdjęcie

Legia oraz Wisła zajmują dwa pierwsze miejsca w tabeli wszechczasów ekstraklasy. Legioniści przez 84 sezony rozegrali w najwyższej klasie rozgrywkowej 2315 meczów, zdobywając 3335 punktów (1143 zwycięstwa, 573 remisy i 598 porażek / bilans bramkowy 3867:2425). Biała Gwiazda (81 sezonów) ma z kolei na swoim koncie 2874 punkty, które zdobyła w 2180 meczach (971 zwycięstw, 545 remisów i 663 porażki / bilans bramkowy 3526:2606).

Zdjęcie

Najwięcej meczów przeciwko Wiśle Kraków spośród obecnie grających legionistów ma Inaki Astiz. Hiszpan mierzył się w rywalem w 14 spotkaniach. Sześć z nich zakończył zwycięsko, trzy zremisował i pięciokrotnie schodził z boiska jako pokonany (obejrzał w nich sześć żółtych kartek). Kolejnym graczem Wojskowych z bogatą przeszłością w rywalizacji warszawsko-krakowskiej jest kapitan Artur Jędrzejczyk. „Jędza” wystąpił 12 meczach przeciwko Białej Gwieździe. Wygrał siedem spotkań, trzy zremisował i dwa przegrał. Strzelił Wiśle dwa gole, obejrzał osiem żółtych i jedną czerwoną kartkę.

Zdjęcie

Dwóch piłkarzy z obecnej kadry Legii ma na swoim koncie występy w zespole Wisły Kraków. Są to Radosław Cierzniak i Paweł Stolarski. Prawy obrońca Legii jest wychowankiem Wisły. 22-letni zawodnik wystąpił w 18 meczach I zespołu Białej Gwiazdy. Odszedł do Lechii Gdańsk w wieku 18 lat.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka, Przemysław Gołaszewski

15razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.