Wizyta KIA Football Academy w LTC
Władze Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa w ramach projektu skautingu międzynarodowego gościły w Legia Training Center przedstawicieli KIA Football Academy z Iranu. Obie strony rozmawiały o potencjale współpracy i rozwoju zawodników.
Autor: Legia Warszawa
Fot. Jakub Wydra
- Udostępnij
Autor: Legia Warszawa
Fot. Jakub Wydra
Władze Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa w ramach projektu skautingu międzynarodowego gościły w Legia Training Center przedstawicieli KIA Football Academy z Iranu. Obie strony rozmawiały o potencjale współpracy i rozwoju zawodników.
Akademia Piłkarska Legii Warszawa od końca 2022 roku uruchomiła strukturę skautingu międzynarodowego, który ma stworzyć bardziej konkurencje otoczenie do rozwoju i rywalizacji zawodników, wzbogacone o różne kultury piłkarskie. Więcej o założeniach i perspektywach projektu można przeczytać w TYM miejscu.
Chcąc rozszerzyć zasięg działalności, a także wymienić się wiedzą i doświadczeniami z innych krajów, przedstawiciele APLW zaprosili do Legia Training Center Mehdiego Mahdavikię, prezesa uchodzącej za najlepszy ośrodek w Iranie KIA Football Academy. Mahdavikia to w przeszłości legendarny piłkarz HSV Hamburg (ponad 250 spotkań w Bundeslidze) i reprezentacji Iranu (110 meczów), oraz reprezentującego agencję Global Sports Network Dariusa Jalalata. Goście poznali koncepcję funkcjonowania ośrodka i jego infrastrukturę.
- Jestem przekonany, że jest wiele korzyści nie tylko o charakterze szkoleniowym, które płyną z rozwoju skautingu międzynarodowego. Mam świadomość, że jest to wartość budowania relacji oraz potrzeba odrobienia lekcji, która jest przed nami. Powinniśmy przygotować zawodnika do współzawodnictwa na arenie międzynarodowej. Przy takich założeniach i naszej infrastrukturze możemy stać się bardzo istotnym partnerem dla strony irańskiej - mówi dyrektor Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa Marek Śledź.
Wiele osób zastanawia się: dlaczego Iran, który nie wydaje się oczywistym kierunkiem na szukanie partnerów w procesie szkoleniowym. - To bardzo ciekawy, jeszcze nieodkryty rynek. Reprezentację kraju tworzą w zdecydowanej większości zawodnicy grający za granicami w mocnych ligach. Obserwowaliśmy kadrę U17, która bardzo dobrze zagrała na ostatnich mistrzostwach świata. Tamtejszym młodym piłkarzom z dobrą jakością i potencjałem rozwojowym jest łatwiej adoptować się do nowych miejsc. To są rzeczy, których z zewnątrz nie widać, a które mają znaczenie na co dzień oprócz sfery sportowej - musimy zwracać uwagę na aspekty kulturowe, obyczajowe i społeczne. Nie jest to ani pierwsza ani ostatnia wizyta gości zagranicznych w naszym ośrodku - wyjaśnia Piotr Zasada.
Skauting międzynarodowy jest koncepcją uzupełniającą działania Akademii Legii na rynku polskim i krokiem w stronę modelu wielu ośrodków w Europie Zachodniej, które zyskały jakość dzięki otwarciu się na różne kierunki wyszukiwania zawodników. - W Legii wymagania są zdecydowanie wyższe niż w innych klubach, dlatego ze skautingu lokalnego wychodzimy do skautingu krajowego, a następnie skautingu międzynarodowego. Zawodnicy polscy są dla nas priorytetem i chcemy stworzyć dla nich odpowiednie środowisko do konkurencji, również z piłkarzami szkolonymi za granicą o innej charakterystyce - mówi Zasada.
Największa akademia w Iranie rocznie przygląda się tysiącom chłopców i ściąga największe talenty nie tylko z Teheranu. Jest uznawana za „perełkę” na mapie szkolenia kraju liczącego ponad 80 mln ludzi - jej zawodnicy są licznie powoływani do młodzieżowych kadr narodowych, a drużyny regularnie uczestniczą w międzynarodowych turniejach. Skąd więc zainteresowanie Polską i ośrodkiem Legii? - Chcielibyśmy rozpocząć współpracę z tak dużą akademią i tak dużym klubem jak Legia. Porównując tutejsze warunki infrastrukturalne z Niemcami, to z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że nie ma tam miejsca z tak dobrymi standardami do pracy. Może znalazłaby się dwie-trzy akademie, która mają przybliżone warunki, tyle boisk treningowych i ponad 80 zawodników mieszkających w budynku akademii. Cieszę się, kiedy będziemy mogli w to miejsce wysyłać naszych młodych piłkarzy, żeby pokazali swoje umiejętności w Polsce - mówi Mehdi Mahdawikia.
W zimowym oknie transferowym do Akademii Legii dołączyło m.in. dwóch młodzieżowych reprezentantów Słowacji, Samuel Kováčik i Samuel Sarudi oraz grecki skrzydłowy z drugiej drużyny PAOK-u Saloniki Minas Vasiliadis.
Obecnie Legia II Warszawa jest wiceliderem III ligi, drużyna U19 zajmuje czwartą pozycję w CLJ, a zespół U17 do wiosennej części rozgrywek przystąpi z pierwszego miejsca w swojej grupie.
Autor
Legia Warszawa