PKO Bank Polski Ekstraklasa: Raków Częstochowa - Legia Warszawa. Liczby i ciekawostki - Legia Warszawa
PKO Bank Polski Ekstraklasa: Raków Częstochowa - Legia Warszawa. Liczby i ciekawostki

PKO Bank Polski Ekstraklasa: Raków Częstochowa - Legia Warszawa. Liczby i ciekawostki

Kiedy odbył się pierwszy mecz stołecznej drużyny z zespołem z Częstochowy? Były trener Legii, który jest wychowankiem Rakowa? Legioniści z przeszłością w Rakowie? Zapraszamy na przegląd liczb i ciekawostek przed niedzielnym hitem z Rakowem Częstochowa!

Autor: Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

SPONSOR GŁÓWNYGłówny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

4

Tylu piłkarzy z aktualnej kadry Legii Warszawa strzelało gole w spotkaniach z Rakowem Częstochowa. Pięciokrotnie bramkarza naszych najbliższych rywali pokonywał Tomas Pekhart (najskuteczniejszy legionista w hisotii starć obydwu drużyn), trzykrotnie Paweł Wszołek, dwukrotnie Luquinhas i raz Rafał Augustyniak.

Zdjęcie

11

Aż tyle lat trwała najdłuższa seria Wojskowych bez porażki z Rakowem Częstochowa. Od 1972 do 1998 roku, piłkarze Legii Warszawa zanotowali wówczas osiem zwycięstw i zaledwie trzy remisy. Pierwsza porażka z zespołem z Częstochowy to natomiast rok 2019. Inna długa seria - trwająca 19 spotkań - to seria z przynajmniej jednym strzelonym golem i trwała od 1972 do 2022 roku.

Zdjęcie

20

Tylu obcokrajowców ma w swojej 27-osobowej kadrze Raków (74,1% składu). Jest to absolutny rekord klubu występującego obecnie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Bywały mecze, kiedy w podstawowej jedensatce był ich komplet. W 31-osobowym zespole Legii znajdziemy 13. stranieri (41,9%). Legia ma również nieco młodszą kadrę. Średnia wieku zespołu Goncalo Feio to 25,2 lat, a w przypadku Rakowa 26,3. Najmłodszym legionistą jest 15-letni Aleksander Wyganowski (rocznik 2009), najstarszym zaś 37-letni Artur Jędrzejczyk (rocznik 1987). W drużynie Marka Papszuna miano najmłodszego dzierży 17-letni Adam Basse (rocznik 2007), najstarszego zaś 39-letni Dusan Kuciak (rocznik 1985).

Zdjęcie

28

Tyle zwycięstw w 48 meczach jako trener Legii ma na swoim koncie 35-letni szkoleniowiec Goncalo Feio. Portugalczyk także zanotował 10 remisów i poniósł tyle samo porażek (bilans bramkowy 98:52), co daje średnią 1,96 pkt/mecz. Trener Rakowa Częstochowa, 50-letni Marek Papszun, prowadził do tej pory zespół w 313 spotkaniach (po swoim powrocie w 25), odnosząc 180 zwycięstw, notując 70 remisów i ponosząc 63 porażki (bilans goli 528:301). Jego średnia wynosi... 1,95 pkt/mecz.

Zdjęcie

48

Tyle lat ma wychowanek Rakowa Częstochowa, były piłkarz i trener Legii, Jacek Magiera. „Magic” debiutował w ekstraklasie właśnie reprezentując barwy naszego środowego rywala. Miało to miejsce 18 marca 1995 roku w meczu przeciwko Stali Mielec. Magiera rozegrał podczas swojej pierwszej przygody w zespole z Częstochowy 38 spotkań i strzelił osiem goli. W 2006 roku wrócił do Częstochowy na wypożyczenie. Na zdjęciu z dzieciństwa w gronie rówieśników na jednym z częstochowskich podwórek. Ostatnio Magiera był trenerem Śląska Wrocław.

Zdjęcie

114

Tyle minut legioniści grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Yuriego Ribeiro w pamiętnym wielkim finale Fortuna Pucharu Polski z Rakowem Częstochowa w sezonie 2022/23. Wojskowi pokazali jednak charakter, determinację, ogromną ambicję i zaangażowanie, które powinno cechować każdego legionistę. Ostatecznie Legia pokonała Raków w rzutach karnych i zdobyła krajowy puchar. Kilka miesięcy później, w lipcu, Legia również pokonała Raków w walce o trofeum. Tym razem - ponownie po serii jedenastek - stołeczna drużyna zdobyła Superpuchar Polski. Było to ostatnie zwycięstwo (choć po karnych) drużyny z Łazienkowskiej nad Rakowem. Ostatni raz w regulaminowym czasie Wojskowi pokonali Medaliki w kwietniu 2023 roku (3:1 przy Łazienkowskiej). Od pięciu spotkań nie zanotowali wygranej.

ZdjęcieZdjęcie

168

 

Tyle meczów w barwach Rakowa Częstochowa rozegrał obecnie zawodnik Legii - Patryk Kun (strzelając pięć goli i notując 23 asysty). Zawodnik Wojskowych z zespołem z Częstochowy zdobył mistrzostwo Polski, dwa krajowe puchary i dwa Superpuchary Polski. Jako legionista Kun ma na swoim koncie 61 meczów, jednego gola i cztery ostatnie podania. W barwach Wojskowych występuje jeszcze jeden zawodnik z przeszłością w Częstochowie - bramkarz Vladan Kovacević, którego klub z Łazienkowskiej wypozyczył zimą ze Sportingu CP. Do tego pory 26-latek wystąpił w siedmiu meczach, tylko raz zachowując czyste konto (w Rakowie wykręcił 113 występów, w tym 52 bez straty gola).

Zdjęcie

1921

W tym roku założono Raków Częstochowa. Podczas II wojny światowej zespół z Częstochowy przestał istnieć, na co wpływ miała polityka niemieckiego okupanta. Po zakończeniu konfliktu dzielnica Raków zaczęła prężnie się rozwijać, jednak klub okupił to utratą boiska, ponieważ w jego miejscu rozpoczęto budowę bloków mieszkaniowych. Zawodnicy samodzielnie wybudowali prowizoryczne boisko obok dawnego obiektu, a sekcję piłkarską wskrzeszono w 1949 roku. Pierwsza historyczna nazwa Rakowa, to Klub Sportowo-Footbolowy Racovia.

Zdjęcie

5500

Taką pojemność ma Miejski Stadion Piłkarski Raków, który mieści się przy ulicy Limanowskiego 83 w Częstochowie. Obiekt znajduje się w dzielnicy Raków, położonej na południowy wschód od centrum miasta. Zastąpił on stary stadion, który stał w tym samym miejscu od 1955 roku i na przestrzeni lat poddawany był modernizacjom. Inauguracja nowego stadionu nastąpiła 23 kwietnia 2021 roku podczas potyczki ze Śląskiem Wrocław. Koszt inwestycji, to 17,5 mln złotych.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.