PKO Bank Polski Ekstraklasa: Legia Warszawa - Pogoń Szczecin. Liczby i ciekawostki - Legia Warszawa
PKO Bank Polski Ekstraklasa: Legia Warszawa - Pogoń Szczecin. Liczby i ciekawostki

PKO Bank Polski Ekstraklasa: Legia Warszawa - Pogoń Szczecin. Liczby i ciekawostki

Jakie było najwyższe zwycięstwo Legii Warszawa nad Portowcami? Który piłkarz Wojskowych debiutował podczas meczu z Pogonią, a który obchodził jubileusz 200. występu z „eLką” na piersi? Jaką średnią punktów na mecz mają szkoleniowcy obydwu zespołów? Zapraszamy na garść przedmeczowych liczb i ciekawostek przed starciem 26. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy z Pogonią Szczecin.

Autor: Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

SPONSOR GŁÓWNYGłówny sponsor Plus500
  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka, Włodzimierz Sierakowski, Eugeniusz Warmiński/Archiwum Legii

2:1

Po raz pierwszy obie drużyny zmierzyły się 27 lipca 1959 roku. Wojskowi, prowadzeni przez Stjepana Bobka wygrali w Szczecinie 2:1 po bramkach Zygmunta Gadeckiego i Tadeusza Błażejewskiego. Portowcom udało się zrewanżować za porażkę w następnym meczu i wygrywali przy Łazienkowskiej aż 4:0. Na kolejne zwycięstwo w meczach z Legią musieli czekać jednak blisko osiem lat.

Zdjęcie

3

W sezonie 1983/84 szczecinanie zajęli trzecie miejsce w tabeli ekstraklasy. Brązowy medal zapewnił Pogoni szansę na grę w Pucharze UEFA. Tam podopieczni Eugeniusza Ksola trafili na naszpikowany gwiazdami FC Koeln. Pierwszy mecz został rozegrany 19 września w Niemczech i zakończył się wygraną gospodarzy 2:1, po golach Engelsa i Littbarskiego, a także samobójczym trafieniu Haasa. W rewanżowym spotkaniu rozegranym 3 października w Szczecinie padł tylko jeden gol dla gości. Co ciekawe, w drugim spotkaniu Portowcy dwukrotnie wywalczyli rzuty karne i ani jednego nie wykorzystali. Najpierw w słupek trafił Adam Kensy, a później swoją jedenastkę przestrzelił Marek Leśniak.

Zdjęcie

6:0

6:0, to z kolei najwyższe zwycięstwo Legii nad Pogonią. Taki wynik padł przy Łazienkowskiej 4 czerwca 1969 roku. Dwie bramki w tym meczu zdobył Kazimierz Deyna (na zdjęciu), jedną dołożył Lucjan Brychczy. Warto dodać, że Deyna swoją drugą bramkę zdobył z rzutu wolnego, trafiając „rogalem” w okienko bramki. Sędziujący wówczas Włodzimierz Sekuła bramki nie uznał i nakazał powtórzyć stały fragment gry. „Kaka” podszedł do wolnego raz jeszcze i... ponownie pokonał bramkarza, tym razem posyłając piłkę w dolny róg bramki.

Zdjęcie

7

Siódmy w historii klubu Puchar Polski legioniści zdobyli 24 czerwca 1981 roku. W finale rozegranym na stadionie w Kaliszu Legia, pod wodzą Ignacego Ordona, pokonała Pogoń 1:0, a bramkę na wagę pucharu zdobył w 118. minucie Adam Topolski. Trenerem Pogoni był wówczas Jerzy Kopa, który po zakończeniu współpracy z Portowcami przeniósł się właśnie do Warszawy. W tamtym spotkaniu trener Portowców wykazał się prawdziwym instynktem. W 83. minucie sędzia Alojzy Jarguz podyktował rzut karny dla warszawskiej drużyny. Kopa przed jego wykonaniem zdjął z boiska bramkarza Zbigniewa Długosza i wprowadził rezerwowego Marka Szczecha, który chwilę później obronił rzut karny.

Zdjęcie

10

W pierwszym składzie Pogoni w meczu rozegranym przy Łazienkowskiej 6 maja 2007 roku (3:1 dla Legii), na prawej obronie wystąpił Piotr Celeban. Oprócz niego na boisku w koszulkach Portowców od pierwszej minuty oglądaliśmy... dziesięciu Brazylijczyków. Był to czas, kiedy Pogonią rządził Antoni Ptak, któremu marzyła się „brazylijska Pogoń”. W tamtym okresie dochodziło do sytuacji, kiedy w kadrze klubu znajdowało dwukrotnie więcej Brazylijczyków niż Polaków.

Zdjęcie

12

Najlepszym strzelcem Legii w historii starć z Pogonią jest Lucjan Brychczy, który 12-krotnie pokonywał bramkarzy tej drużyny. Drugie miejsce w klasyfikacji zajmują ex aequo Sylwester Czereszewski i Kazimierz Deyna – autorzy ośmiu goli. Z obecnego składu bramkarzy szczecińskiej drużyny pokonywali Tomas Pekhart (trzykrotnie), Paweł Wszołek (dwukrotnie), Steve Kapuadi i Juergen Elitim (po jednym golu).

Zdjęcie

31

W kadrze Pogoni Szczecin znajduje się aktualnie 31 zawodników (tyle samo ile w Legii). Dwunastu z nich to obcokrajowcy (38,7% całej drużyny), w kadrze Wojskowych jest ich 13 (41,9%). Średnia wieku zespołu z Pomorza wynosi 25 lat, zaś w przypadku Legii - 25,2. Najstarszym zawodnikiem w zespole Jensa Gustafssona jest Kamil Grosicki, który ma 36 lat (w Legii Artur Jędrzejczyk, 37 lat). Na przeciwległym biegunie znajduje się Jakub Zawadzki - obrońca z rocznika '08 (w Legii Warszawa Pascal Mozie także urodzony w 2008 roku). Trenerem Pogoni Szczecin jest jej były zawodnik, Robert Kolendowicz. Szkoleniowiec prowadzi zespół Dumy Pomorza od sierpnia 2024 roku. W tym czasie 44-latek stał ze sterami szczecińskiej drużyny w 25 meczach - 15 razy triumfował, trzykrotnie dzielił się punktami i siedem razy musiał uznać wyższość swoich rywali (średnia 1,92 pkt. na mecz). Trenerem Legii Warszawa jest Goncalo Feio. Jak dotąd 35-letni szkoleniowiec prowadził stołeczny zespół w 49 spotkaniach - 28 razy drużyna odnosiła zwycięstwa, 10 razy remisowała i 11 razy musiała uznać wyższość rywala (średnia również 1,92 pkt. na mecz).

ZdjęcieZdjęcie

32

Pogoń Szczecin jest aż 32 lata młodsza od warszawskiej Legii. Oficjalnie przyjmuje się, że szczecińska drużyna powstała w 1949 roku, jednak funkcjonowała wówczas pod nazwą Klubu Sportowego „Sztorm”. Słowo „Pogoń” pojawiło się w nazwie dopiero w 1955 roku i miało być nawiązaniem do legendarnej, przedwojennej Pogoni Lwów. Nieprzypadkowo barwy Portowców również przywodzą na myśl drużynę ze Lwowa. Bordo i błękit to także hołd oddany lwowskiej Pogoni.

Zdjęcie

122

Piątkowy mecz będzie 120. spotkaniem Legii Warszawa z Pogonią Szczecin we wszystkich rozgrywkach. Bilans jest zdecydowanie bardziej korzystny dla zespołu ze stolicy – 72 zwycięstwa, 26 remisów i tylko 23 porażki. W ostatnim czasie Pogoń nie jest zbyt wygodną drużyną dla Wojskowych. W ostatnich 13 spotkaniach legioniści wygrali z nią tylko dwa razy.

Zdjęcie

200

13 kwietnia 2019 roku Artur Jędrzejczyk rozegrał 200. mecz w barwach stołecznego klubu. Jubileusz przypadł na zwycięskie spotkanie z Pogonią Szczecin (3:1) przy Łazienkowskiej. Jeśli kapitan Wojskowych pojawi się choć na chwilę na murawie w piątkowym spotkaniu z Portowcami, będzie to dla niego mecz nr 400. Obecnie „Jędza” ma na swoim koncie 399 występów. Wyprzedzają go tylko Lucjan Brychczy (452 mecze) i Jacek Zieliński (404 spotkania).

Zdjęcie

210

Tyle spotkań w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy rozegrał zawodnik Pogoni Szczecin, Kamil Grosicki. Wielokrotny reprezentant Polski i ekslegionista trafił do szczecińskiej drużyny w sierpniu 2021 roku. Łącznie, dla naszych najbliższych rywali pomocnik rozegrał 161 meczów, w których strzelił 48 goli i zanotował 50 asyst. Barwy Legii Warszawa „Grosik” reprezentował w sezonie 2007/08. Dla stołecznej drużyny rozegrał 12 spotkań, w których raz zdołał pokonać bramkarza rywali (ligowa rywalizacja z Zagłębiem Sosnowiec).

Zdjęcie

1959

Z wysokim zwycięstwem Pogoni nad Legią wiąże się pewna historia. Nie jest tajemnicą, że Szczecin i Warszawa darzą się szacunkiem. Między kibicami Legii i Pogoni przez wiele lat utrzymywana była zgoda. Teraz wciąż, mimo jej zakończenia, pozostało wiele prywatnych kontaktów, a w trakcie meczów tych dwóch drużyn raczej nie słychać wulgarnych przyśpiewek na przeciwnika. Za początek przyjaźni legionistów z Portowcami uznaje się datę 15 listopada 1959 roku czyli dokładnie wtedy, kiedy rozegrany został właśnie wspomniany mecz. W ostatniej kolejce tamtego sezonu Legia gościła u siebie właśnie drużynę Pogoni pogrążonej w kryzysie, której tylko cud mógł dać utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Drużyna, dla której był to premierowy sezon w pierwszej lidze, musiała wygrać z Legią i liczyć na porażkę Cracovii z mającym już zapewniony tytuł mistrzowski Górnikiem Zabrze. Mecz życia rozegrał 17-letni wówczas napastnik Pogoni - Marian Kielec, który zaliczył hat-tricka. Do dziś żadnemu 17-latkowi nie udało się zdobyć trzech bramek w jednym meczu przy Łazienkowskiej. Czwartą bramkę zdobył w końcówce Roman Jaworski i Pogoń, ku zaskoczeniu wszystkich obserwatorów, wygrała 4:0. Zwycięstwo nad Legią pozwoliło szczecinianom utrzymać się w lidze kosztem Cracovii, która przegrała swój mecz. Był to pierwszy mecz w historii Pogoni z Legią rozgrywany w Warszawie, a także najwyższe w historii zwycięstwo nad Wojskowymi.

Zdjęcie

8421

Tyle dni temu, dokładnie 8 marca 2002 roku, w drużynie Legii debiutował Artur Boruc. 23 lata temu, w 33. minucie meczu Pogoń Szczecin - Legia Warszawa (2:2), zmienił w bramce kontuzjowanego Radostina Stanewa. Boruc rozegrał w Legii 140 meczów, strzelając jednego gola.

Zdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
20razyPuchar Polski
5razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.