Plus500
Historia sekcji tenisowej

  Historia sekcji tenisowej

  Sekcja tenisowa Legii Warszawa została założona w styczniu 1923 roku przez grupę 30 oficerów- entuzjastów tej dyscypliny sportu z kierownikiem ppor. rez. Lublinerem na czele.

  • Udostępnij

  LATA 1920  - 1939

   

  Sekcja tenisowa Legii Warszawa została założona w styczniu 1923 roku przez grupę 30 oficerów- entuzjastów tej dyscypliny sportu z kierownikiem ppor. rez. Lublinerem na czele. Już w pierwszym roku działalności z własnych środków- pozyskanych dzięki prywatnej pożyczce udało się wybudować pierwszy kort i szatnię przy ulicy Myśliwieckiej.

   

  Profil sekcji, choć powoli w 1928 roku, zaczął się bardziej zmieniać na wyczynowy. Przełom nastąpił w 1930 roku. Sekcję, która dotąd nie miała ani jednego zawodnika notowanego w rankingu Polskiego Związku Lawn- Tenisowego, zasilił wychowanek AZS Poznań Ignacy Tłoczyński. Tenisista miał zaledwie 19 lat, ale już sporo sukcesów w dorobku. Nie było to jedyne wzmocnienie. W tymże 1930 roku akces do Legii zgłosiła Wanda Dubieńska, szczycąca się mianem drugiej rakiety w Polsce wśród pań.

   

  Kolejnym wielkim wzmocnieniem sekcji tenisa Legii, było pozyskanie w 1932 roku, zaledwie 20 letniej, mającej już w dorobku trzy tytuły mistrzyni Polski Jadwigi Jędrzejowskiej. Od tego momentu datuje się złoty okres sekcji tenisowej. Klub miał najlepszą polską tenisistkę i najlepszego tenisistę. Jędrzejowska była poza zasięgiem rywalek. Wygrywała MP w latach 1932- 1936 i 1939, czyli zawsze, kiedy stawała do turnieju.

  Jadwiga Jędrzejowska, była największą przedwojenną gwiazdą tenisa Legii. Finalistka trzech turniejów wielkoszlemowych. W 1937 roku zagrała w finałach Wimbledonu i US Open. W 1939 triumfowała w grze podwójnej na kortach Rolanda Garrosa. Był to okres, kiedy była najbardziej znaną polską sportsmenką w świecie.

   

  Ignacy Tłoczyński, miał w kraju większą konkurencję, ale i on zyskał miano najlepszego polskiego tenisisty okresu międzywojennego. Również na arenie międzynarodowej Tłoczyński mógł pochwalić się największymi osiągnięciami spośród polskich tenisistów.

   

  W latach 1930- 1939 tenisiści Legii byli w kraju absolutnym hegemonem. Prasowi komentatorzy pisali wręcz, że turnieje o mistrzostwa Polski w decydującej fazie przypominają wewnętrzne zawody Legii.

  Sekcja tenisowa Legii była wiodącą w klubie aż do wybuchu wojny. Mając autonomię i własne źródła finansowania, nie potrzebowała wsparcia z budżetu klubu. Korty przy ulicy Myśliwieckiej były miejscem spotkań śmietanki towarzyskiej Warszawy, a Jędrzejowska ulubienicą salonów. To wystarczyło, że sekcja funkcjonowała bez żadnych przeszkód.

  Zdjęcie

  LATA 1945 – 1989

   

  Po wojnie sekcja bardzo dynamicznie się reaktywowała i po wybudowaniu trybun / zaplecza sportowego pod koniec lat 60 stała się tenisową „wyzytówką” w Polsce, na której to odbywało się wiele turniejów (w tym regularnie mecze Pucharu Davisa).

   

  Do czołowych zawodników w tamtym okresie zaliczali się m.in. Władysław Skonecki, Tadeusz Nowicki, Bronisław Lewandowski, a na kortach przy Myśliwieckiej regularnie pojawiał się Wojciech Fibak.

  Zdjęcie

  LATA 1990 – 2021

   

  Transformacja ustrojowa okazał się wyzwaniem dla budżetu i organizacji sportowej sekcji tenisowej. W wyniku jej trudnej sytuacji finansowej kompleks sportowy w 2002 roku przejęło m.st. Warszawa dzierżawiąc następnie obiekt kolejnym stowarzyszeniom sportowym. Z kolei w październiku 2006 roku, rozpoczęła się trwająca 5 lat modernizacja kompleksu podczas której wymieniono m.in. nawierzchnię kortów, przeprowadzono kapitalny remont trybun i oświetlenia. W bryle obiektu powstały szatnie, siłownia i gabinety lekarskie.

   

  Lata 2017 – 2020 to przede wszystkim sukcesy młodych wychowanków Myśliwieckiej takich jak chociażby Iga Świątek czy Kacper Żuk.

   

  Od maja 2021 roku na mocy umowy z m.st. Warszawa wyłącznym dzierżawcą obiektu na okres 30 lat został specjalnie powołana celowa spółka Legii Warszawa S.A. – Legia Tenis sp. z o.o.

  Udostępnij
  16razyMistrz Polski
  19razyPuchar Polski
  4razySuperpuchar Polski
  pobierz oficjalną aplikację klubu
  App StoreGoogle PlayApp Gallery
  © Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.