Historia sekcji tenisowej - Legia Warszawa
Historia sekcji tenisowej

    Historia sekcji tenisowej

    Sekcja tenisowa Legii Warszawa została założona w styczniu 1923 roku przez grupę 30 oficerów- entuzjastów tej dyscypliny sportu z kierownikiem ppor. rez. Lublinerem na czele.

    Autor: Legia.com

    Główny sponsor Plus500
    • Udostępnij

    Autor: Legia.com

    LATA 1920  - 1939

     

    Sekcja tenisowa Legii Warszawa została założona w styczniu 1923 roku przez grupę 30 oficerów- entuzjastów tej dyscypliny sportu z kierownikiem ppor. rez. Lublinerem na czele. Już w pierwszym roku działalności z własnych środków- pozyskanych dzięki prywatnej pożyczce udało się wybudować pierwszy kort i szatnię przy ulicy Myśliwieckiej.

     

    Profil sekcji, choć powoli w 1928 roku, zaczął się bardziej zmieniać na wyczynowy. Przełom nastąpił w 1930 roku. Sekcję, która dotąd nie miała ani jednego zawodnika notowanego w rankingu Polskiego Związku Lawn- Tenisowego, zasilił wychowanek AZS Poznań Ignacy Tłoczyński. Tenisista miał zaledwie 19 lat, ale już sporo sukcesów w dorobku. Nie było to jedyne wzmocnienie. W tymże 1930 roku akces do Legii zgłosiła Wanda Dubieńska, szczycąca się mianem drugiej rakiety w Polsce wśród pań.

     

    Kolejnym wielkim wzmocnieniem sekcji tenisa Legii, było pozyskanie w 1932 roku, zaledwie 20 letniej, mającej już w dorobku trzy tytuły mistrzyni Polski Jadwigi Jędrzejowskiej. Od tego momentu datuje się złoty okres sekcji tenisowej. Klub miał najlepszą polską tenisistkę i najlepszego tenisistę. Jędrzejowska była poza zasięgiem rywalek. Wygrywała MP w latach 1932- 1936 i 1939, czyli zawsze, kiedy stawała do turnieju.

    Jadwiga Jędrzejowska, była największą przedwojenną gwiazdą tenisa Legii. Finalistka trzech turniejów wielkoszlemowych. W 1937 roku zagrała w finałach Wimbledonu i US Open. W 1939 triumfowała w grze podwójnej na kortach Rolanda Garrosa. Był to okres, kiedy była najbardziej znaną polską sportsmenką w świecie.

     

    Ignacy Tłoczyński, miał w kraju większą konkurencję, ale i on zyskał miano najlepszego polskiego tenisisty okresu międzywojennego. Również na arenie międzynarodowej Tłoczyński mógł pochwalić się największymi osiągnięciami spośród polskich tenisistów.

     

    W latach 1930- 1939 tenisiści Legii byli w kraju absolutnym hegemonem. Prasowi komentatorzy pisali wręcz, że turnieje o mistrzostwa Polski w decydującej fazie przypominają wewnętrzne zawody Legii.

    Sekcja tenisowa Legii była wiodącą w klubie aż do wybuchu wojny. Mając autonomię i własne źródła finansowania, nie potrzebowała wsparcia z budżetu klubu. Korty przy ulicy Myśliwieckiej były miejscem spotkań śmietanki towarzyskiej Warszawy, a Jędrzejowska ulubienicą salonów. To wystarczyło, że sekcja funkcjonowała bez żadnych przeszkód.

    Zdjęcie

    LATA 1945 – 1989

     

    Po wojnie sekcja bardzo dynamicznie się reaktywowała i po wybudowaniu trybun / zaplecza sportowego pod koniec lat 60 stała się tenisową „wyzytówką” w Polsce, na której to odbywało się wiele turniejów (w tym regularnie mecze Pucharu Davisa).

     

    Do czołowych zawodników w tamtym okresie zaliczali się m.in. Władysław Skonecki, Tadeusz Nowicki, Bronisław Lewandowski, a na kortach przy Myśliwieckiej regularnie pojawiał się Wojciech Fibak.

    Zdjęcie

    LATA 1990 – 2021

     

    Transformacja ustrojowa okazał się wyzwaniem dla budżetu i organizacji sportowej sekcji tenisowej. W wyniku jej trudnej sytuacji finansowej kompleks sportowy w 2002 roku przejęło m.st. Warszawa dzierżawiąc następnie obiekt kolejnym stowarzyszeniom sportowym. Z kolei w październiku 2006 roku, rozpoczęła się trwająca 5 lat modernizacja kompleksu podczas której wymieniono m.in. nawierzchnię kortów, przeprowadzono kapitalny remont trybun i oświetlenia. W bryle obiektu powstały szatnie, siłownia i gabinety lekarskie.

     

    Lata 2017 – 2020 to przede wszystkim sukcesy młodych wychowanków Myśliwieckiej takich jak chociażby Iga Świątek czy Kacper Żuk.

     

    Od maja 2021 roku na mocy umowy z m.st. Warszawa wyłącznym dzierżawcą obiektu na okres 30 lat został specjalnie powołana celowa spółka Legii Warszawa S.A. – Legia Tenis sp. z o.o.

    Udostępnij
    16razyMistrz Polski
    20razyPuchar Polski
    5razySuperpuchar Polski
    pobierz oficjalną aplikację klubu
    App StoreGoogle PlayApp Gallery
    © Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.