Plus500
365 dni Legia Training Center!

365 dni Legia Training Center!

Równo rok temu, 20 lipca 2020, w Książenicach odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Legia Training Center. Nieco ponad rok od wbicia pierwszej łopaty w poniedziałkowe południe w LTC gościli znamienici goście, m.in. przedstawiciele rządu i gminy Grodzisk Mazowiecki, inwestorzy, sponsorzy, właściciele oraz pierwsza drużyna Legii Warszawa. Ośrodek klubu z Łazienkowskiej jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie Środkowej. Dziś świętuje rok swojego istnienia!

Autor: Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka

  • Udostępnij

Autor: Janusz Partyka

Fot. Mateusz Kostrzewa, Janusz Partyka

19 lipca piłkarze Legii odebrali przy Łazienkowskiej trofeum za mistrzostwo Polski w sezonie 2019/2020, a już na drugi dzień powędrowało ono do najważniejszej gabloty w Legia Training Center. Równo rok temu Legia Warszawa uświetniła w ten sposób oficjalne otwarcie swojego drugiego domu - ośrodka w Książenicach, jednego z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie Środkowej. „Drużyna odebrała medale oraz trofeum za mistrzostwo i bynajmniej nie był to koniec świętowania. W poniedziałek popołudniu Wojskowi wraz z mistrzowskim pucharem zawitali do Legia Training Center w Książenicach – tam podczas uroczystego bankietu, w obecności zarządu klubu, burmistrza gminy Grodzisk Mazowiecki, a także przedstawicieli rządu, oficjalnie dokonano otwarcia nowej siedziby Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Uroczystości rozpoczęły się już w południe, ale najważniejszy punkt miał miejsce tuż po godz. 15:00. Na miejsce dotarła bowiem drużyna Mistrzów Polski, a kapitan zespołu, Artur Jędrzejczyk, wniósł na scenę najważniejsze piłkarskie trofeum w kraju. Goście nagrodzili zespół brawami, a gratulacje legionistom złożyła m.in. minister sportu. Danuta Dmowska-Andrzejuk zapewniała również, że pieniądze ulokowane w powstanie LTC, to kapitał, który przysłuży się całej polskiej piłce” - pisaliśmy rok temu na Legia.com.

Zdjęcie

Przedstawiciele Legii dziękowali podczas lipcowej uroczystości wszystkim, którzy przyłożyli swoje cegiełki do budowy ośrodka. Po gratulacjach i pamiątkowych fotografiach zawodnicy rozjechali się na urlopy, a liczni goście, wśród których można było rozpoznać takie twarze jak Jerzy Brzęczek, Jacek Magiera, Stefan Majewski czy Marcin Animucki, mieli możliwość zwiedzania bazy szkoleniowej. Nie było chyba osoby, która z takiej wycieczki nie wyszłaby usatysfakcjonowana. Wszyscy byli zgodni, że Legia Training Center przysłuży się nie tylko Legii Warszawa, ale całej polskiej piłce.

- To będzie dom gościnny, otwarty dla wszystkich – mówił wówczas prezes i właściciel warszawskiego klubu Dariusz Mioduski. - Nie traktuję Legia Training Center jako pomnika. To miejsce, które musieliśmy stworzyć, by Legia była tą Legią, o jakiej marzymy. Żeby Legia była co roku w europejskich pucharach, zdobywała mistrzostwa Polski i liczyła się w Europie. Bez infrastruktury sportowej, gdzie trenuje pierwsza drużyna, ale też gdzie możemy rozwijać najlepszych wychowanków z Akademii, nie byłoby takiej możliwości. Legia Training Center to integralna część budowy naszych fundamentów, a nie pomnik. Sądzę, że nie można porównać wybudowania ośrodka z konkretnym sukcesem sportowym. Jest to coś, co ten sukces sportowy ma przybliżyć. W przeszłości nie było to konieczne, dziś jest konieczne. Umiejscowiłbym to na równi z budową stadionu. Bez nowego stadionu, nie byłoby dzisiejszej Legii. Jestem przekonany, że za dziesięć lat powiemy, że bez tego ośrodka Legia nie byłaby tam, gdzie będzie za dziesięć lat. Legia będzie regularnie grała w europejskich pucharach, mam nadzieję, że odnosiła też coraz większe sukcesy i bardzo często, nie powiem, że zawsze, zdobywała mistrzostwo Polski - mówił prezes Dariusz Mioduski podczas ceremonii otwarcia Legia Training Center.

Choć od momentu wbicia pierwszej łopaty do czasu skończenia budowy minął nieco ponad rok, to prace nad powstaniem ośrodka w gabinetach trwały już od kilku dobrych lat. Tomasz Zahorski, prezes LTC, nie krył dumy w trakcie uroczystości: - Miałem wielkie wsparcie całego zespołu, budowę mamy za sobą, a teraz musimy dbać o jakość tego miejsca i osiągać z Legią kolejne cele. Jestem takim człowiekiem, że gdy taki cel mam przed sobą, to nigdy nie potrafię odpuścić. Byłem przekonany, że - nawet mimo trudności w pandemii - doprowadzimy ten projekt do końca.

Zdjęcie

A jak to wszystko się zaczęło? Cała procedura budowy i oddania do użytku ośrodka trwała około 16 miesięcy. 26 marca 2019 roku nastąpiło zamknięcie procesu finansowania i przekazanie placu budowy generalnemu wykonawcy – firmie PORR. Rozpoczęcie plac budowlanych nastąpiło kilka dni później, dokładnie 2 kwietnia. 13 maja w Książenicach wmurowano kamień węgielny, a już 4 października 2019 roku zawieszono wiechę na dachu budynku głównego. Wówczas to konstrukcja budynku została ukończona w stanie surowym. 30 kwietnia 2020 roku Rada Miejska Grodziska Mazowieckiego przyjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy Legionistów, która została wybrana w głosowaniu kibiców, zaś 8 czerwca odsłonięto tablicę z nazwą ulicy. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie budynku 5 maja 2020 roku. 10 lipca miał miejsce historyczny moment. Około 19:45 klubowy autokar wjechał przez ul. Legionistów na teren Legia Training Center. Pierwszy raz zawodnicy Legii Warszawa przedmeczowe zgrupowanie spędzali w najnowocześniejszym ośrodku treningowym w Europie Środkowej. Dla zespołu przeznaczona jest strefa o czterogwiazdkowym standardzie na parterze i I piętrze budynku klubowego. Zespół przywitali na miejscu prezes Dariusz Mioduski wspólnie z członkami zarządu LTC - Tomaszem Zahorskim i Wojciechem Rokickim. 11 lipca odbył się pierwszy nocleg piłkarzy Legii Warszawa w Legia Training Center (zawodnicy nocują tam praktycznie przed każdym meczem), zaś dwa dni później nastąpiła relokacja i zakwaterowanie juniorów Akademii Legii oraz pierwsza sesja treningowa w historii obiektu. W lipcu pierwszy zespół legii rozpoczął pierwszy okres przygotowawczy przed sezonem. Dziś w LTC na ośmiu boiskach (w tym dwóch ze sztuczną nawierzchnią) na co dzień trenuje pierwsza drużyna, rezerwy Wojskowych, a także kilkuset zawodników Akademii Legii (pięć najstarszych roczników - od U14 do U18). Piłkarze mają także do dyspozycji zaplecze hotelowe, bursę, stołówkę, siłownię, basen, halę sportową, gabinety odnowy, Legia LAB, a także mnóstwo innych niezbędnych narzędzi do tego, aby z każdym dnie stawać się coraz lepszym piłkarzem. W LTC na co dzień mieszka także sztab szkoleniowy pierwszej drużyny Wojskowych. Na przestrzeni roku w LTC gościli już m.in. premier RP Mateusz Morawiecki, prezydent WADA Witold Bańka, prezes PZPN Zbigniew Boniek czy najlepsza polska tenisistka Iga Świątek.

Zdjęcie

Przed stworzeniem ostatecznego projektu ośrodka przedstawiciele Legii wizytowali ok. 30 obiektów treningowych w całej Europie (m.in. Realu Madryt, FC Barcelony, Borussii Dortmund, Bayernu Monachium, Red Bull Lipsk, Anderlechtu Bruksela, Ajaxu Amsterdam, Feyenoordu Rotterdam, Sportingu CP, FC Porto, Arsenalu FC, Tottenhamu Londyn i Chelsea Londyn). Łącznie przeanalizowano projekty techniczne około 80 ośrodków. Za realizację ośrodka treningowego odpowiada spółka celowa Akademia Piłkarska Legii (APL). Na jego budowę klub otrzymał dotację z Ministerstwa Sportu, pozostałe środki to finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), dotacja z Ministerstwa Rozwoju na Centrum Badawczo-Rozwojowe Legia LAB oraz wkład własny inwestora. Projekt Ośrodka przygotowała pracownia LAP Studio. Generalnym wykonawcą inwestycji jest PORR S.A. i PORR BAU GmbH, a inżynierem kontraktu firma Tremend Sp. z o.o.

- Syn jest, Legia Training Center, czyli dom, też (śmiech). Nie przypominam sobie zasadzenia drzewa, ale wszystko jest do zrobienia, a to najprostsze zadanie z listy. Budowa ośrodka była projektem zespołowym, który powstał dzięki wizji Dariusza Mioduskiego. Mamy ją za sobą, teraz trzeba dbać o jakość tego miejsca, rozwijać je i podejmować kolejne wyzwania. Jestem człowiekiem, który jeśli ma już cel i podejmuje się jego realizacji, to angażuje się w więcej niż w stu procentach. Byłem przekonany, że Legia Training Center powstanie. Oczywiście, po drodze przyszło bardzo dużo trudnych momentów. Podczas pandemii, gdy codziennie rano budziłem się, mówiłem sobie: „Ten dzień musimy przetrwać, dziś tej budowy jeszcze nie dotrzymamy”. Dzień za dniem tak mijał, ale opracowaliśmy wszystko tak, że zrealizowaliśmy projekt w terminie. Cel osiągnęliśmy mimo wielu trudnych chwil - powiedział podczas uroczystego otwarcia ośrodka Tomasz Zahorski, prezes LTC i członek zarządu Legii Warszawa.

Co jeszcze warto wiedzieć o Legia Training Center?

- 15 ha powierzchni;
- 9000 m kwadratowych budynku klubowego, na który zużyto 4600 m sześciennych betonu i 70 km kabli;
- 22 pokoje hotelowe o standardzie czterogwiazdkowym dla zawodników pierwszej drużyny Legii 
- 30 pokojów w bursie dla zawodników Akademii Legii;
- Multifunkcyjna hala sportowa o powierzchni 600 m kwadratowych;
- Siłownia o powierzchni 350 m kwadratowych;
- Osiem pełnowymiarowych boisk (w tym dwa z nawierzchnią sztuczną, jedno z nich w okresie jesienno-zimowym przykryte balonem);
- Dodatkowe mini-boiska do treningu bramkarskiego i szybkiej gry ze sztuczną nawierzchnią;
- 14 szatni, z których na stałe korzysta sześć drużyn;
- Centrum Badawczo-Rozwojowe Legia LAB ze strefą wellness (basen i dwie sauny);
- Część gastronomiczna przygotowana do obsługi 200 osób dziennie;
- 26 pomieszczeń biurowych dla pracowników klubu (w tym pięć sal konferencyjnych);
- System nawadniania boisk o pojemności 300 m sześciennych wody;
- Ekologiczne rozwiązania grzewcze i energetyczne (gaz ziemny/panele fotowoltaiczne);
- System oświetlenia boisk bazujący na rozwiązaniach technologicznych akademii Arsenalu FC.

ZdjęcieZdjęcie
Udostępnij

Autor

Janusz Partyka

16razyMistrz Polski
19razyPuchar Polski
4razySuperpuchar Polski
pobierz oficjalną aplikację klubu
App StoreGoogle PlayApp Gallery
© Legia Warszawa S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.